Her yıl 420 bin kişinin ölüm nedeni

AA |  07 Haziran 2019 Cuma - 16:12 | Son Güncelleme : 07 06 2019 - 16:12

Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Yasemin Açık, gıda yoluyla 200'den fazla hastalığın yayılma ihtimalinin bulunduğunu, her yıl 10 kişiden 1'inin gıda kaynaklı bir rahatsızlık geçirdiğini ve 420 bin kişinin bu nedenle hayatını kaybettiğini bildirdi.


Prof. Dr. Açık, Dünya Gıda Güvenliği Günü dolayısıyla yaptığı yazılı  açıklamada, gıda yoluyla 200'den fazla hastalığın yayılma ihtimali bulunduğuna  dikkati çekti.
 
  
Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun bu yıl itibarıyla her yıl 7  Haziran tarihini, gıdaların güvenli olmasını sağlama çabalarını güçlendirmek  amacıyla Dünya Gıda Güvenliği Günü olarak ilan ettiğini aktaran Açık, bu yılın  temasının "Gıda Güvenliği, Herkesin Sorumluluğu" olduğunu vurguladı.
 
Açık, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinden de pek  çoğuna ulaşmanın anahtarı konumunda bulunan gıda güvenliğini sağlama meselesinin  hükümetlerin, üreticilerin ve tüketicilerin arasında ortak bir sorumluluk olarak  ele alınması gerektiğini kaydetti.
 
Gıda yoluyla 200'den fazla hastalığın yayılma ihtimali bulunduğunu  anlatan Açık, "Her yıl 10 kişiden 1'i gıda kaynaklı bir rahatsızlık geçiriyor ve  420 bin kişi bu nedenle hayatını kaybediyor. 5 yaşın altındaki çocuklar her yıl  125 bin ölümle gıda kaynaklı hastalık yükünün yüzde 40'ını taşıyor." ifadelerini  kullandı.
 
Prof. Dr. Açık, bu özel günün, gıda güvenliği konusunda farkındalık  oluşturarak tüketicilerin, üreticilerin ve devletlerin bu konuya odaklanması için  bir fırsat oluşturacağını bildirdi.
 
 "Güvensiz gıda, insan sağlığı ve ülke ekonomileri için tehlike arz  ediyor"
 
 Gıda kaynaklı tehlikelerin doğada mikrobiyolojik, kimyasal veya  fiziksel olabildiğini ve genellikle göze görünmez bakteri, virüs veya böcek ilacı  kalıntıları şeklinde gıdada bulunduğunu ifade eden Açık, şunları kaydetti:
 
  "Her yıl tahminen 600 milyon gıda kaynaklı hastalık vakası ile  güvensiz gıda, insan sağlığı ve ülke ekonomileri için tehlike arz ediyor. Bu  durum özellikle de kadınları, çocukları, çatışmalardan etkilenen nüfusları ve  göçmenleri etkiliyor. Güvenli gıda, uygun besin alımını sağlar ve sağlıklı bir  yaşama katkıda bulunur. Diğer yandan güvenli gıda üretimi, özellikle kırsal  alanlarda ekonomik kalkınmayı ve yoksulluğun azaltılmasını sağlayan piyasaya  erişimi ve verimliliği sağlayarak sürdürülebilirliği artırır. Tüketici gıda  güvenliği eğitimine yapılan yatırım, gıda kaynaklı hastalıkları azaltma ve  yatırılan her bir dolar için 10 dolara varan tasarruf getirme potansiyeline  sahiptir. Dolayısıyla gıda güvenliğinin sağlanması, Birleşmiş Milletler  Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinden de pek çoğuna ulaşmanın anahtarı konumunda  yer almaktadır."
 
Prof. Dr. Açık, küresel gıda standartlarına uymak, acil durumlara  hazırlık ve müdahale dahil olmak üzere etkili düzenleyici gıda kontrol sistemleri  kurmak, temiz suya erişim sağlamak, iyi tarım uygulamaları yapmak, gıda  işletmecileri tarafından gıda güvenliği yönetim sistemlerinin kullanımını  güçlendirmek ve tüketicilerin sağlıklı gıda seçimleri yapma kapasitelerini  artırmak gibi toplumun gıda güvenliğini sağlamak için gerekli çözümlerin,  hükümetler, üreticiler ve tüketiciler arasında ortak bir sorumluluk olarak ele  alınması ve uygulanması gerektiğini belirtti.
 

ETİKETLER