Hastalıklara yakalanma riskini artırıyor

AA |  10 Temmuz 2019 Çarşamba - 16:28 | Son Güncelleme : 10 07 2019 - 16:28

Hava kirliliğinin ölümcül akciğer hastalıklarına yakalanma riskini artırdığı bildirildi.


Dailymail sitesinin haberine göre,Leicester Üniversitesi İngiltere  Çevre Sağlığı ve Sürdürülebilirliği Merkezi'nde Profesör Anna Hansell yönetiminde  yapılan çalışma, hava kirliliğinin insan hayatına verdiği zararları ortaya koydu.
 
  
Çalışmaya göre, egzoz dumanı ve sanayi kaynaklı kirleticilere maruz  kalmak, KOAH ve benzeri akciğer hastalıklarına yakalanma riskini ciddi derecede  artırıyor.
 
 Bilim adamları, hava kirliliğine maruz kalan kişilerin akciğerlerinin  normalden 2 sene daha yaşlı göründüğüne işaret etti.
 
Gelir düzeyi hastalığa yakalanma riskini etkiliyor
 
Gelir düzeyinin hastalık riskini nasıl etkilediğinin de incelendiği  çalışmada, düşük gelir düzeyine sahip kişilerin, yüksek gelir grubundaki  kişilerle aynı seviyede hava kirliliğine maruz kalsa bile akciğer hastalıklarına  yakalanma ihtimallerinin daha yüksek olduğu gözlendi.
 
Bu durumun çocukluk döneminde, sağlık hizmetlerine erişimdeki  farklılıklar ve yetersiz beslenme gibi etkenlere bağlı olduğunu belirten Hansell,  "Endişe verici bir şekilde, hava kirliliğinin düşük gelir düzeyindeki insanları  daha çok etkilediği sonucuna vardık." diye konuştu.
 
Hansell, hava kirliliğinin akciğer sağlığına etkisi konusunda daha  önce çok az çalışma yapılmış olmasının kendilerini şaşırttığını sözlerine ekledi.
 

ETİKETLER