Guinness'e giren kooperatife bir ödül de Ankara'dan!

AA |  07 Aralık 2019 Cumartesi - 17:00 | Son Güncelleme : 07 12 2019 - 17:00

Konya'nın Beyşehir ilçesine bağlı 3 bin kişilik Huğlu kasabasında kurulan kooperatif, ürettiği av tüfekleriyle dünyada adından söz ettiriyor.


Ankara Ticaret Odası Congresium'da düzenlenen Türkiye Kooperatifler  Fuarı'nda, Türkiye'nin dört bir yanından gelen kooperatifler ürünlerini  tanıtırken, fuarda başarılı örneklere ödüller verildi.
 
ABD'de düzenlenen yarışma sonucu adını Guinness Rekorlar Kitabı'na  yazdırma başarısı gösteren tüfek firması bu kez Ankara'da  yapılan Türkiye Kooperatifler Fuarı'nda "Yenilikçilik" ödülünün sahibi oldu. Yönetim Kurulu Başkanı Naci Tanık,  fabrikalarının Konya'nın Beyşehir ilçesine bağlı Huğlu kasabasında 57  yıldır faaliyet gösterdiğini söyledi.
 
ABD başta olmak üzere 50 ülkeye ihracat
 
"Ovis" modeliyle Türkiye'deki av silahı sektörüne yeni bir bakış açısı  kazandırdıklarını ifade eden Tanık, "Bu ürünleri üretiyor olmak aynı zamanda  savunma sanayisine de parça yapıyor olmak anlamına geliyor. Savunma sanayisinde  Huğlu olarak biz de etkin rol oynamaktayız. Ülkemizin askeri güçlerine  ürettiğimiz yedek parçalar ve ürünlerle katkı sağlamaktayız." dedi.
 
Kooperatif bünyesinde 400 kişi çalıştığı bilgisini veren Tanık, şöyle  konuştu: Ülkeye yıllık 10 milyon dolar civarında döviz girdisi sağlıyoruz. ABD  başta olmak üzere 50 ülkeye ihracat yapıyoruz. Yurt dışına yerli ve milli olarak  üretilen modelleri satıyoruz. Aynı zamanda av tüfeği alanında faaliyetimizi ve  üretim kapasitemizi artırmak için ikinci bir tesis kurmak için çalışıyoruz. 
 
Türkiye'nin dört bir tarafından işçi istihdam ettiklerini belirten  Tanık, Konya'da Aselsan ortaklığıyla kurulan Konya Savunma Sistemleri AŞ ile  savunma sanayisinde daha etkin olacaklarını söyledi. - Guinness başarısı
 
Huğlu'da üretimini yaptıkları yarı otomatik av tüfeği Renova'nın (CZ  1012) ABD'nin Kansas eyaletinde düzenlenen yarışmada önemli bir başarıya imza  attığına dikkati çeken Tanık, Powder Creek Shooting Park Atış Poligonu'ndaki  yarışta, 12 saat içinde 5 kişiden oluşan takımın en fazla plak kırma rekorunu  denediğini anlattı.
 
Tanık, şunları kaydetti: ABD'deki CZ-USA firması için Huğlu'da ürettiğimiz Renova modeli (CZ  1012) av tüfeği, geçtiğimiz günlerde poligonda 12 saatte en fazla plağı kırarak  tescil edildi ve Guiness Rekorlar Kitabı'nda yer almaya hak kazandı. Bu bizim  için bir anlamda kalite kontrol testi oldu. Bu kez Türkiye Kooperatifler  Fuarı'nda 'Yenilikçilik' ödülüne layık görüldük. Yatırıma ve üretime aynı güç ve  çabayla devam edeceğiz.

ETİKETLER

Av tüfegi konya huğlu