Grip sanılan çocuğun akciğerinden fıstık çıktı

AA |  05 Haziran 2019 Çarşamba - 14:26 | Son Güncelleme : 05 06 2019 - 14:26

İzmir'de, ailesinin soğuk algınlığı şikayetiyle hastaneye götürdüğü 2 yaşındaki çocuğun akciğerinde tespit edilen 7 milimetre büyüklüğünde fıstık operasyonla çıkarılarak, çocuk sağlığına kavuşturuldu.


Bayraklı ilçesinde yaşayan Cafer ve Zehra Sarıkaya çifti 2 yaşındaki  çocukları İbrahim'i geçen çarşamba öksürük ve hırıltı şikayetiyle aile hekimine  götürdü.
 
Muayenede küçük çocuğun sol akciğerindeki sesten şüphelenen doktor,  ayrıntılı tetkiklerin yapılması için acil olarak tam teşekküllü hastaneye  başvurmalarını önerdi.
 
Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Melih Kaptanoğlu tarafından kontrol  edilen çocuğun akciğerinde 7 milimetrelik bir cisim tespit edildi.
 
Çocuğun sol akciğerindeki fıstık bronkoskopi yöntemiyle çıkarıldı.
 
Tedavisi tamamlanan minik İbrahim, evine gönderildi.
 
 "Soğuk algınlığı zannetmiştik"
 
Baba Cafer Sarıkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, oğlunun  yaşadığı sağlık sorunu nedeniyle zor anlar yaşadıklarını söyledi.
 
Doktorların çocuğunu kurtarmak için büyük mücadele verdiğini belirten  Sarıkaya, "Hastaneye gittiğimizde fıstığın soluk borusunun ardından İbrahim'in  akciğerini tıkadığından bilgimiz yoktu. Soğuk algınlığı zannetmiştik. Durumu acil  dediler, bana eşim çocuğumuzun akciğerinde bir cisim olduğunu söyledi. Doktorlar  operasyonun ciddi olduğunu, akciğerlerinde o parçayı çıkaracaklarını söyledi. O  an çok korktum." dedi.
 
Sarıkaya, çocuğunun ameliyathaneye alınmasının ardından çıkıncaya  kadar dua ettiğini, esas şoku ise akciğerinden fıstık parçası çıkınca  yaşadıklarını ifade etti.
 
Ailecek zaman zaman akşamları fıstık yediklerini anlatan Sarıkaya,  şunları kaydetti:
 
"En çok sevdiğim kuruyemiş fıstıktır. Bu olay beni ve eşimi çok  etkiledi. Artık oğlumuz büyüyünceye kadar evime fıstık almayacağım. Evladımı o  şekilde nefes almakta güçlük çekerken gördüğüm için hala kendime gelemedim. Çok  şükür doktorlarımızın zamanında müdahalesi sayesinde oğlum sağlığına kavuştu."
 
Anne Zehra Sarıkaya da çocuğuna artık fıstık yedirmeyeceğini  vurgulayarak, "Çocuğumuz nefes alırken güçlük çekiyordu, yemek yerken  tıkanıyordu. Su verince düzeliyordu. Hastaneye gidince akciğerine fıstık parçası  kaçtığını öğrendik. Oğlumu kaybetmekten korktum. Allah kimseye yaşatmasın."  şeklinde konuştu.
 
 
"Küçük çocuğu olan ailelerin dikkatli olmaları gerekiyor"
 
Prof. Dr. Melih Kaptanoğlu da İbrahim'in kendilerine geldiğinde hayati  riski bulunduğunu, zaman geçirmeden ameliyata alarak operasyonu  gerçekleştirdiklerini söyledi.
 
 İbrahim'in sol akciğerinin fıstık parçası nedeniyle  işlevini yerine  getiremediğini anlatan Kaptanoğlu, şöyle devam etti:
 
 "Genel anestezi altında ağızdan bir ışıklı boru soktuk, ardından  parçayı çıkardık. En büyük şansımız akciğerin sağ tarafının çalışması oldu. Bu  cisim çıkartılmasaydı bir süre sonra akciğeri ya da parçalanıp soluk borusunu  tıkayabilirdi. Ülkemizde özellikle yaz aylarında kuruyemiş tüketimi artıyor.  Küçük çocuğu olan ailelerin dikkatli olmaları gerekiyor."
 

ETİKETLER