Görevinden alınan Van Büyükşehir Belediye Başkanı Ertan'ın 30 yıl hapsi istendi

AA |  10 Ekim 2019 Perşembe - 13:48 | Son Güncelleme : 10 10 2019 - 13:48

İçişleri Bakanlığınca görevinden uzaklaştırılan Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan'ın, 30 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.


İçişleri Bakanlığınca, hakkında yürütülen terör soruşturma ve  kovuşturmaları nedeniyle görevinden uzaklaştırılan Van Büyükşehir Belediye  Başkanı Bedia Özgökçe Ertan hakkında dava açıldı.  HDP Van milletvekili olduğu dönemde işlediği iddia edilen suçlarla  ilgili TBMM'ye sunulmak üzere Adalet Bakanlığına gönderilen fezleke dosyaları,  Ertan'ın, belediye başkanı seçildikten sonra dokunulmazlığının kalkmasıyla Van  Cumhuriyet Başsavcılığına ulaştırıldı.
 
 Başsavcılık, dokunulmazlığı sona eren Ertan'ın, çeşitli tarihlerde  Van'da katıldığı etkinlik ve programlarda söylediği sözler ve dağıttığı  bildirilerle ilgili yürüttüğü soruşturmalar kapsamında iddianame hazırladı.  Van 7. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, Ertan'ın  "Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek", "Terör örgütü propagandası  yapmak", "Suçu ve suçluyu övmek", "Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçlarından  30 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.
 
Ertan'ın güvenlik güçlerince çeşitli tarihlerde etkisiz hale getirilen  6 teröristin cenaze ve taziyelerine, ayrıca kentte düzenlenen izinsiz yürüyüşlere  katıldığı belirtilen iddianamede, sanığın, toplantılar sırasında ve terör örgütü  PKK'ya müzahir basın yayın organlarına yaptığı açıklamalarda halkı kin ve  düşmanlığa sevk ettiği, suçu ve suçluyu övdüğü, öldürülen teröristleri  yücelttiği, terör örgütünün propagandasını yaptığı ileri sürüldü.
 
 "Örgütün öz yönetim amacının gerçekleşmesine katkıda bulunmuştur"
 
 Terör örgütü PKK'nın sözde anayasası niteliğinde olan KCK  sözleşmesinde "öz yönetim"e ayrıntılı olarak yer verildiği kaydedilen  iddianamede, terör örgütünün bu amacına ulaşmak için, yoğun olarak Doğu ve  Güneydoğu Anadolu Bölgeleri ile ülkenin birçok yerinde hakimiyet alanları  oluşturmak için güvenlik güçlerine ve kamu binalarına topluca saldırı girişiminde  bulunma kararı aldığı vurgulandı.
İddianamede, terör örgütünün şehirlerdeki iş birlikçileri ile dağdaki  teröristlerin halkın arasına karışarak, zaman zaman bazı belediyelerin  araçlarıyla insanların yoğun olarak yaşadığı sokak ve mahallelere çukur kazıp  patlayıcı yerleştirdiği, tonlarla patlayıcı yüklü araçlarla canlı bomba  saldırıları gerçekleştirmeyi hedeflediği belirtildi. Teröristlerin hain saldırılarla çok sayıda sivil, kamu görevlisi ve  güvenlik güçlerinin şehit olmasına ya da yaralanmasına neden olduğu kaydedilen  iddianamede, şu değerlendirmelerde bulunuldu: "Bu süreçte yöre halkının oturduğu evleri terk etmelerini cebren  engelleyerek, canlı kalkın yapan terör örgütünün yasalara ve devlet otoritesine  itaatsizlik çağrısına bölge halkının büyüt çoğunluğu itibar etmemiştir.  Sürdürülen operasyonlar sonucu bir çok örgüt mensubu etkisiz hale getirilerek,  yerleşim alanlarının, örgütün işgalinden ve patlayıcılardan temizlenerek, kamu  düzeninin sağlandığı görülmüştür. Örgütün hedefi olan özerkliğin aşamalarından  olan öz yönetimin örgüt tarafından kabul edilmiş bir amaç olduğu, şüphelinin de  üst düzey yöneticilerin ideolojileri doğrultusunda öz yönetim vurgusu yaparak,  örgütün amacının gerçekleşmesine katkı sunduğu anlaşılmaktadır. Şüpheli, terör  örgütünün hiyerarşisine bağlı olduğunu gösterir şekilde çeşitlilik, süreklilik ve  yoğunluk bulunan eylemleri ve bu eylemlerin gerçekleştirildiği yer, zaman ve  hitap ettiği kitle nazara alındığında silahlı terör örgütüne üye olma suçunu  işlemiştir."
 
"Devletin haklı mücadelesini 'hukuksuz' olarak nitelendirmiş"
 
Ertan'ın çeşitli tarihlerde yaptığı açıklamalarda Türkiye Cumhuriyeti  Devleti'nin, terör örgütü PKK'ya karşı verdiği haklı mücadelesini "hukuksuz ve  insanlık dışı" olarak nitelendirdiği aktarılan iddianamede, sanığın bu yolla  bölge halkını şiddet eylemlerini gerçekleştirme noktasında tahrik ederek "Halkı  kin ve düşmanlığa tahrik" suçunu işlediği belirtildi. İddianamede, Ertan'ın, ilgili sevk maddeleri uyarınca 30 yıla kadar  hapisle cezalandırılması talep edildi.Ertan'ın yargılanmasına 25 Aralık'ta başlanacak.