Gerzek Şaban filminin konusu ve dikkat çeken ayrıntıları!

04 Ekim 2019 Cuma - 17:32 | Son Güncelleme : 04 10 2019 - 17:45

Kemal Sunal’ın en sevilen filmlerinden biri olan 1980 yapımı Gerzek Şaban, güldürmeye devam ediyor. Yönetmenliğini Natuk Baytan’ın yaptığı Gerzek Şaban konusu, müzikleri ve dikkat çeken ayrıntıları...


Yeşilçam filmleri günümüzde de güldürmeye devam ediyor. Kemal Sunal'ın efsane filmlerinden biri olan 'Gerzek Şaban' filmi de bugün ekranlara tekrar geliyor. Yeşilçam’ın absürt kült filmlerinden biri sayılabilecek Gerzek Şaban filminde dikkat çeken ayrıntılar...

Filmde Kemal Sunal’ın canlandırdığı karakterlerden hiçbirinin isminin Şaban olmamasına rağmen, filmin adının Gerzek Şaban olarak belirlenmiş. Film boyunca Şaban ismi ise sadece tek bir sahnede 1 kere kullanılmış.

GERZEK ŞABAN’IN KONUSU NEDİR?

Gerzek Şaban, birbirine benzeyen bir gangster ile bir figüranın hikayesini konu ediyor. Osman, geçimini figüranlık yaparak sağlayan genç bir adamdır. Osman'ın hayatı, bir gün eğlenmek için bir gazinoya gitmeleriyle bambaşka bir hal alır. Gazinoya girmesiyle birlikte insanlar Osman'ın yanına gelip ona haraç vermeye başlar. Seyfi adındaki bir gangster ile Osman'ın benzerliğinden kaynaklanan bu durum, Osman'ı bilmediği bir dünyaya adım atmasına neden olur. Zamanla Osman ve Seyfi'nin hayatı daha çok birbirine karışmaya başlar. Gerzek şaban filmi oyuncularıyla da izleyicinin beğenisini toplayarak keyifli anlar yaşatıyor.

GERZEK ŞABAN FİLMİNDEKİ DETAYLAR

Mafya babası Seyfi'nin evinde duvarda asılı olan Kemal Sunal fotoğrafı ‘’Sahte Kabadayı'dan alınmıştır.

Kardeşi Seyfi’nin vurulduğunu Osman’a söylerken çalan şarkı Hayri Şahin’in Kader parçasıdır.

Gerzek Şaban müzikleri de oldukça merak edilir. Gerzek Şaban müziği ağırlıklı olarak İngiliz şarkıcı Herbie Mann’dir.

Filmin çekimlerinin nerede geçtiği konusunda ayrı fikirler olsa da Zekeriyaköy’de çekildiği söylenmektedir.

Filmin adının Gerzek Şaban olmasına rağmen, filmde Şaban ismi bir kez söyleniyor. Bir de Osman karakteri, mahalledeki çocuklara para imzalarken "şaban" diye imzalaması dışında yoktur.

GERZEK ŞABAN FİLMİNİN OYUNCULARI KİM?

Gerzek Şaban filminin oyuncuları:Kemal Sunal,
Ülkü Özen,
Reha Yurdakul,
Muharrem Gürses,
Hasan Ceylan,
Yadigâr Ejder,
Süheyl Egriboz,
Kudret Karadağ,
Baki Tamer,
Çoşkun Göğen,
Ahmet Turgutlu,
Cihat Tamer,
Nejat Gürçen,
Ekrem Gökkaya,
Hakkı Kıvanç,
Renan Fosforoğlu,
Çetin Başaran,
Orhan Çoban