Fransa'dan flaş açıklama: İptal edildi...

AA |  05 Aralık 2018 Çarşamba - 19:45 | Son Güncelleme : 06 12 2018 - 0:26

Fransa'da "sarı yeleklilerin" protesto ettiği akaryakıt zamlarının 2019 yılı için iptal edildiği açıklandı.


Fransız basının Elysee kaynaklarına dayandırdığı haberlere göre, daha  önce 6 aylığına askıya alınan akaryakıt zamları gelecek yıl için iptal edildi.
 
Başbakan Edouard Philippe, bugün Ulusal Meclis'te yaptığı konuşmada, akaryakıt zamlarının alım gücüyle ilgili iyi bir çözüm bulunamaması durumunda  iptal edebileceklerini belirtmişti.
Philippe, dün de akaryakıtın yanı sıra elektrik ve gaz zamlarını da 6  aylığına askıya alındığını duyurmuştu.
 
 
Protestolar
 
Fransa'da akaryakıt zamlarına ve ekonomik şartların kötüleşmesine  tepki olarak 17 Kasım'da başlayan sarı yeleklilerin eylemleri, ülkede son  yılların en şiddetli protestosuna dönüştü.
 
Genellikle şehir merkezlerindeki yüksek kiralar nedeniyle kırsal  bölgelere yerleşenlerden oluşan göstericiler, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel  Macron'dan akaryakıt vergilerini düşürmesini ve ekonomik koşulların  iyileştirilmesini talep ediyor.?
 
Başkent Paris'in Champs-Elysees Caddesi çevresinde 1 Aralık'ta  düzenlenen, binlerce kişinin katıldığı gösteride polisin eylemcilere sert  müdahalesi, sokaklarda araçların ve çöp bidonlarının yakılması, iş yerlerinin  yağmalanması, sık aralıklarla ses bombalarının patlatılması ve alevlerin  yükselmesi kenti "kaosa" sürüklemişti.
 
Champs-Elysees çevresindeki birçok restoran, kafe ve mağaza,  protestolar nedeniyle kepenk indirmiş ve çevrede de 3 ila 4 milyon avroluk hasar  oluşmuştu. Ülkenin birçok kentindeki gösterilerde de cadde ve yollar  kapatılmıştı.
 
Gösterilerin başından bu yana çıkan olaylarda 3 kişi hayatını  kaybetmiş, 222'si güvenlik görevlisi 1043 kişi yaralanmış ve 1424 kişi gözaltına  alınmıştı.

ETİKETLER