FETÖ'nün TSK'daki kriptoları "buluntu flash bellek"le deşifre ediliyor

AA |  13 Mayıs 2018 Pazar - 13:36 | Son Güncelleme : 13 05 2018 - 13:38

İtirafçı eski bir albayın, "FETÖ'nün 'Hava Kuvvetleri' imamı firari Adil Öksüz'ün, kaybolduğunu duyduğunda gözleri doldu" şeklinde anlattığı "buluntu flash bellek" örgütün TSK'daki gizli yapılanması ve sinsi planlarına ilişkin ipuçları veriyor.


AA muhabirinin güvenlik kaynaklarından aldığı bilgiye göre, İzmir  Cumhuriyet Başsavcılığının FETÖ'nün Hava Kuvvetleri Komutanlığındaki "kripto  yapılanması"na yönelik aralarında muvazzaf askerlerin de bulunduğu 87 zanlının  gözaltına alındığı soruşturmanın en önemli dayanak noktası olan "buluntu flash  bellek" içeriğinin incelemesi sürüyor.
 
Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şubesine bağlı uzman  polislerce mercek altına alınan flash bellekteki dosyalar ve adı geçen şüpheli  kişiler titizlikle irdeleniyor.
 
Flash bellekteki onlarca gizli dosyayı açan ve şifreli mesajları  çözümleyen ekipler, sadece dosyalardaki isimlerle yetinmiyor, havacı askerlerin  bağlantıları, HTS kayıtları, birbirleriyle irtibatları, darbe girişimi öncesi ve  sonrasında nerede olduklarının tespiti ile ankesörden ardışık aranmalarını  delillendiriyor.
 
Adil Öksüz'ü ağlatan flash bellek
 
İzmir'de 2006'da örgütün mahrem imamı tarafından belediye otobüsünde  düşürdüğü ve daha sonra şoförün Ege Ordusu Komutanlığına teslim ettiği flash  belleğin FETÖ için ne kadar önemli olduğunu, etkin pişmanlık hükümlerinden  yararlanan eski albay S.B'nin geçen yıl İstanbul'da verdiği ifadeleri doğrular  nitelikte.
 
Dönemin Hava Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarata Karşı Koyma Şube  Müdürü olan S.B, 2017'de İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına verdiği ifadede,  flash bellek kaybolduktan sonra Adil Öksüz ile görüştüğünü itiraf etti.
 
İfadesinde, "İbrahim" kod adlı bir örgüt mensubuyla görüşmesinde  kripto yapılanmanın yer aldığı flash belleğin 2006 yılında İzmir'de  kaybedildiğinden haberdar olduğunu belirten S.B, bu konuya ilişkin itirafları  şöyle:
 
"İbrahim olarak tanıdığı bu kişiye ismi geçen şahıslarla ilgili yasal  işlem yapacağımı, çoğu personelin kurumdan ilişiğini kesmeyi planladığımı  söyledim ancak bana hiç sesini çıkarmadı. Flash belleği komutanlarıma arz etmeden  önce 'İbrahim' kod adlı kişi tarafından Adil Öksüz ile görüştürüldüm.  Görüşmemizde, 'bu flash belleğin içeriği çok kötü. Gerçekten bu doğru mu? Böyle  bir şey olur mu' gibi cümleler söyledim. Adil Öksüz de bana 'bir arkadaşımız  düşürmüş evet bunlar doğru' dedi ve kendisi ağlamaklı gözleri doldu. Çıkarken  'ben bu flash bellek için gerekli işlemleri yapacağım.' dedim."
 
Bilgi arşivi oluşturmuşlar
 
Flash bellekte onlarca dosya yer alıyor. "İzmir öğrenci", "yeni  ayrıntılı listeler", "A1 format", "öğrencilerim", "Çiğli okul", "parçalı bulutlu"  gibi isimlerle kaydedilen dosyalarda yüzlerce FETÖ mensubu askerin kaydı yer  alıyor.
 
İsminin karşısına "abisinden" diye yazılan bir bilgi notunda bir  astsubay hakkında, "Programları aksatmaz. Memlekete gitmeden haber verir.  Himmetini 150 lira olarak verir. Kurbanını, dergisini verdi. Verdiğimiz kitapları  okur. Kapasiteli biri. Beş beşlik. Emir astsubaylığı yapabilir." ifadeleri  dikkati çekiyor.
 
5 binin üzerinde asker fişlenmiş
 
Öte yandan incelemesi süren flash bellekten elde edilen ilk bilgilere  göre, kayıt altına alınan örgüt mensupları dışında 5 binin üzerinde askerin  fişlendiği tespit edildi.
 
Bir astsubayla ilgili olumsuz görüş bildirilen 4 Mart 2001 tarihli  fişleme notunda, "Alevi, ateist, tehlikeli, içki içer, milliyetçi gibi görünür."  ifadeleri yer alıyor.
 
Bir başka astsubay hakkında ise "Milliyetçi takılırlar. Borsada çok  büyük paralar kaybetmiştir. İçki içer. Ailesine düşkündür. Kadınlara karşı zaafı  vardır." deniliyor.
 
Operasyon
 
Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince İzmir  merkezli 15 ilde 10 Mayıs'ta eş zamanlı düzenlenen operasyonda, aralarında  muvazzaf askerlerin de olduğu haklarında gözaltı kararı verilen 96 zanlıdan 87'si  yakalanmıştı.
 
Operasyon kapsamında FETÖ'nün askerlerden sorumlu 5 mahrem imamdan  2'sinin yurt dışına firar ettiği, gözaltı listesindeki hava istihbarat astsubay  Erdal D'nin de darbe girişimi öncesi geçici görevle gittiği Yunanistan'dan  dönmediği belirlenmişti.
 
Soruşturma kapsamında gözaltı, arama ve el koyma kararı verilen 96  zanlının ismine "Yurtta Sulh Konseyi" üyesi olarak yargılanan eski Orgeneral Akın  Öztürk'ün, 2006'da İzmir'de Ege Ordusu Komutanlığına teslim edildikten sonra  üstünü örttüğü öne sürülen "buluntu flash bellek" dosyasından ulaşıldığı ortaya  çıkmıştı.
 
Dönemin Hava Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Daire Başkanı olan Akın  Öztürk'ün kurduğu "Güneş çalışma grubu" heyeti tarafından incelenen ve "Kayda  değer veri yok. Basit tedbirlerle önlenebilecek bir durum. Gerekli çalışma  yapıldı." denilerek rafa kaldırıldığı ileri sürülen "buluntu flash bellek"te  yapılan incelemede, TSK mensuplarının fişlendiği belirlenmişti.

ETİKETLER