FETÖ'nün "MİT kumpası" davasında flaş gelişme!

AA |  14 Ocak 2021 Perşembe - 12:09 | Son Güncelleme : 14 01 2021 - 12:40

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ne karşı açıktan giriştiği ilk operasyon olarak tanımlanan ve MİT Başkanı Hakan Fidan'ın da aralarında bulunduğu bazı kamu görevlilerinin ifadeye çağrıldığı 7 Şubat 2012'deki "MİT kumpası"na ilişkin 10'u tutuklu 18 sanığın yargılandığı davada, savcılık esasa ilişkin mütalaasını açıkladı.


İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları  Yerleşkesi karşısındaki salonda kapalı yapılan duruşmada, cumhuriyet savcısının  esas hakkındaki mütalaasını sunduğu öğrenildi.
 
Savcılık mütalaasında, sanıklardan eski emniyet müdürleri Yurt Atayün,  Ali Fuat Yılmazer, Kazım Aksoy, Erol Demirhan, Nuh Mehmet Damgacı, Ayhan  Albayrak, Oğuzhan Ceylan ve Erkan Ünal'ın, "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye  Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs", "görevi gereği düzenlemeye  yetkili olduğu resmi bir belgeyi sahte düzenlemek"  ve "soruşturmanın gizliliğini  ihlal" suçlarından ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet ile 4 yıl 6 aydan 12 yıl 6  aya kadar hapisle cezalandırılmalarının istendiği belirtildi.
 
Mütalaada gazeteci sanık Mustafa Gökkılıç'ın "cebir ve şiddet  kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs" ve  "soruşturmanın gizliliğini ihlal" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 1,5  yıldan 4,5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasının talep edildiği aktarıldı. 
 
Sanıklar Faik Şaşmaz, Fazıl Adnan İzgi, Mehmet Deveci ve Veli Tuluy'un  "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7,5 yıldan 15'er yıla kadar hapis  cezalarına çarptırılmaları istenen mütalaada, sanık Aykut Güçlü'nün "cebir ve  şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs"  suçundan, diğer sanıklar Sebahattin Kaplan, Musa Metin, Bilal İrice ve Ahmet  Kılınçarslan'ın "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs",  "soruşturmanın gizliliğini ihlal" ve "resmi bir belgeyi sahte olarak düzenlemek"  suçlarından beraatlerinin talep edildiği kaydedildi.
 
İddianameden
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca 15'i firari 34 sanık hakkında  hazırlanan iddianamede, emniyet ve yargı kurumlarının içine sızan FETÖ'cülerin,  Türkiye Cumhuriyeti'nin Çözüm Süreci'nde yürüttüğü politikalardan dolayı MİT'i  terör örgütü PKK/KCK ile ilişki içindeymiş gibi göstererek, 7 Şubat 2012'de MİT  Başkanı Hakan Fidan'ın da aralarında bulunduğu bazı görevlileri ifadeye çağırma  ve yakalama kararı çıkarma şeklinde kumpas kurguladıkları belirtiliyor.
 
İddianamede, aralarında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in de bulunduğu 15  sanık hakkında "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini  yapmasını engellemeye teşebbüs etme", "silahlı terör örgütü kurma ve yönetme",  "devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla  temin etme", "gizliliğin ihlali" ve "nitelikli resmi belgede sahtecilik"  suçlarından birer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 26 yıl ile 53 yıl arasında  değişen hapis cezaları talep ediliyor.
 
Diğer sanıkların da yine benzer suçlardan birer kez ağırlaştırılmış  müebbet ile 26,5 yıldan 45,5 yıla kadar ayrı ayrı hapisle cezalandırılmaları  isteniyor.
 
İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi, iddianame ekinde yer alan belgelerin  milli savunmaya ve milli güvenliğe ilişkin devlet sırrı olabilecek nitelikte  belgeler olma ihtimali bulunduğundan devlet sırrı sayılmasına karar verip bu  evrakın incelenmesinin ve belgelerden örnek alınmasının mahkeme heyeti haricinde  kalan kişiler yönünden yasaklanmasına hükmetmişti.
 
Duruşma içeriğiyle ilgili yayın yasağı
Davanın 22 Haziran'daki ilk duruşmasında hazır bulunan MİT'i temsilen  Hazine ve Maliye Bakanlığı avukatı, yargılamanın kapalı oturumlarda yapılmasını  talep etmişti. Mahkeme heyeti, kamu güvenliğini tehlikeye sokabilecek belge ve  bilgilerin ortaya çıkma ihtimali nedeniyle ilgili yasa gereği duruşmaların kapalı  yapılmasına, duruşma içeriğiyle ilgili yayın yasağı getirilmesine karar vermişti.
 
Bazı sanıkların dosyayı ayrılmıştı
Mahkeme heyeti, sanık Sebahattin Kaplan’ın, hakkındaki “silahlı terör  örgütüne üye olmak” suçu yönünden dosyasının ayrılmasına, sanık Aykut Akbulut’un  dosyasının ise ayrılarak, sanık hakkındaki Ankara 34. Ağır Ceza Mahkemesi’nde  görülen davayla birleştirilmesine karar vermişti.
 
Haklarında yakalama kararı bulunan firari sanıklar Fetullah Gülen, Ali  Rıza Tekinkaya, Bekir Kalaağası, Çetin Özgür, Hüseyin Civan, İlyas Şahin, Hüseyin  Özkan, Kamil Bayram, Murat Karabulut, Muhammet Bekar, Murat Karkın, Murat Tokay,  Ramazan Yılmaz, Serdar Bayraktutan ve Sunay Elmas hakkındaki dosyanın ayrılmasına  hükmetmişti.