Fed: ABD olumsuz etkilenecek

AA |  22 Ağustos 2018 Çarşamba - 23:12 | Son Güncelleme : 22 08 2018 - 23:12

ABD Merkez Bankasının (Fed) son tutanaklarına göre, Fed yetkilileri, ABD'nin ticaret politikalarının ekonomik büyümeye olumsuz etkisi olabileceğini düşünüyor.


Fed, Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) 31 Temmuz - 1 Ağustos'ta  düzenlenen son toplantısına ilişkin tutanaklarını yayınladı. 
 
FOMC'nin politika faizini yüzde 1,75 - 2,00 aralığında sabit tutma  kararı aldığı toplantının tutanaklarında, Fed yetkililerinin Amerikan ekonomisine  ve para politikasına yönelik değerlendirmelerine yer verildi.
 
Tutanaklarda, "Ticaret politikaları, ekonomik büyüme üzerinde önemli  olumsuz etkileri olacak yönde ilerleyebilir." uyarısı yapıldı.
 
ABD ile Çin arasındaki ticari gerginlikler nedeniyle özellikle döviz  piyasalarında dikkate değer hareket görüldüğü bilgisine yer verilen tutanaklarda,  ABD ile Avrupa Birliği'nin (AB) ticari anlaşmazlıklarını çözmek için müzakerelere  devam edeceğinin sinyalini vermesinin ise hisse fiyatlarını desteklediği  aktarıldı.
 
Tutanaklarda, artan ticaret gerginlikleri nedeniyle Çin para birimi  yüende olağan dışı ve sert değer kaybı görüldüğü vurgulandı.
 
ABD hükümetinin ticaret politikaları nedeniyle ülkenin bazı  bölgelerinde belirsizlik ile yatırım harcamalarında azalma ve gecikme görüldüğüne  yer verilen tutanaklarda, birçok iş sahibinin de ticaret gerginliklerinin artması  durumunda yatırım harcamalarını ve işe alımları kısabileceğine dikkati çektiği  belirtildi.
 

ETİKETLER