En korkutucu kabuslar hakkında 10 gerçek... 11 Ocak, 13:39'de eklendi

Kabuslar hakkında sizleri fazlasıyla şaşırtacak 10 korku dolu gerçek bu yazımızda.

1. Sebepler ve Anlamları
Korkudan ziyade üzgünlük ve kafa karışıklığı gibi ruh hallerinin kabus görmemize neden olduğu düşünülmektedir. Görülen kabusların hatırı sayılır derecede bölümü ise kaygı hissi ile alakalıdır. 
Rüyada dişleriniz dökülüyorsa, diğer insanların, dış görünümünüzü nasıl yargıladığı konusunda kaygılarınız var demektir. 
Rüyada görülen fırtınalar, hayatınızdaki bazı şeylerin kontrolünü kaybettiğiniz anlamına gelir. Eğer rüyada büyük bir etkinliği kaçırıyorsanız, bazı şeylerde başarısız olmaktan korkuyorsunuz.
Rüyalar, genel olarak olumludan ziyade olumsuz olgulara yorumlanır. 
Böyle bir düşüncenin ortaya atılmasının sebebi de, beynimizin genellikle olumsuz duygularla baş etmeye ve uykuya dalmadan önce kafamızda bulunan problemleri çözmeye çalışmasıdır. Diğer bir deyişle beynimiz, bizlere birer savunma mekanizması oluşturmamız için yardım etmektedir.
2. Halüsinasyonlar
Hipnoz halüsinasyonları genellikle bilinç ile uyku arasında meydana gelmektedir. Bu gibi durumlarda sesleri işitebilir, ani duygu değişimlerini ve hatta odadaki yabancı insanları hissedebilirsiniz. İnsanlar genellikle duvarlara tırmanan hayvanlar gördüklerini iddia ederler. Halüsinasyonların da teknik olarak rüya olmalarına rağmen, insanlar üzerinde onları gerçeklikten ayırmamak gibi bir etkisi olduğu için rüyalardan farklıdır. Salvador Dali, Isaac Newton, Nicola Tesla ve Beethoven gibi bir çok sanatçı, yazar ve bilim adamı, kendi yaratıcılıklarını artırmak için bu yola başvurmaktadır. 
3. Karabasan (Uyku Felci)
Yatağınızda uyurken birden üstünüzde bir ağırlık hissederek uyandığınızı ve aynı zamanda nefes almakta güçlük çektiğinizi düşünün. Korkardınız değil mi? Hareket etmeye çalıştığınızda ise bütün vücudunuzun uyuştuğunu ve hatta kaslarınızın hiçbirinin çalışmadığını farkedersiniz. Bu durum beyninizin uyandığı ve REM uyku döngüsünden çıktığı fakat kaslarınızın beyninizin verdiği komutlara karşı duyarsız kaldığı durumlarda meydana gelir. Uyku felcinde meydana gelen boğulma hissi Kuzey Avrupa Kültürü’nde Mare olarak bilinir. Şeytan ve kabus ile ilgili olarak bu varlığın, uykuları esnasında insanların üstüne çıkıp, göğüs kısmına oturup onları boğmaya çalıştığına inanılır. 
 
4. Gece Terörü
Gece terörleri genellikle uykusunda rüya gören insanların birden bire gözleri sonuna kadar açık ve yatakta oturarak bağırması veya çığlık atmasıyla meydana gelir. Bazen rüya gören insanlar tekme atmak ya da yumruk atmak gibi eylemleri gerçekleştirebilirler. Hatta sanki birileri tarafından saldırıya uğramışçasına kaçma eylemine girişebilirler. Bu esnada kendine ve başka insanlara zarar veren insanlar görüşmüştür. 1943 yılında Joan Kiger uykusundaki gölge figürlerini uzaklaştırmaya çalışırken altı yaşındaki kardeşi ve babasını vurup öldürmüştür. Ünlü uyurgezer Willam Pollard, rüyasında saldırıya uğradığını görmüş ve kız kardeşini ezip öldürmüştür. 
 
5. Kabusvari Uyarı
Rüyasında kavga eden ve çığlık atan insanların, bazı nörolojik rahatsızlıklara sahip olduğu gözlemlenmiştir. Şiddet içeren rüyalar, beynimizin bize yaptığı uyarılardır. Nörolojik bir rahatsızlığı olan 27 adet insanla yapılan bir araştırmada, bu insanların geceleri şiddet içerikli rüyalar gördüğü saptanmıştır. Bu insanlardan 13’ü akıl hastalığında, 12’si Parkinson hastalığına, 1 tanesi Parkinson bozukluğuna ve 1 tanesi Parkinson hastalığına benzeyen çoklu körelim rahatsızlığına yakalanmıştır. Eğer kötü rüyalar görüyorsanız, hemen bir beyin doktoruna görünün. 
6. Gece Meydana Gelen Ani Ölümler
Laos’da yaşayan Hmong insanları gece uykularında ölmeye başlayınca, “dab tsuam” adını verdikleri mitolojilerini yaratmaya başladılar. Kıskanç ve cadıya benzeyen bir kadın, bu insanların göğüslerinde oturuyordu ve onları boğarak öldürüyordu. Fakat bu insanların asıl ölüm sebeplerinin, daha önceden kestirilemeyen genetik kalp ritim bozukluğu olduğu bilinmekte. Fakat öte yandan Hmong insanları dab tsuam mitine gönülden inandıkları için, bu tip bir kadın hakkında gece kabusları gördükleri ve bu durumun, insanların kalbini sıkıştırarak onların ölümüne sebep olduğu da düşünülmektedir. 
Herhangi bir açıklaması olmayan bu durum da insanları uykusunda öldürebilir. Bu hikayeler “A nightmare on Elm Street” adlı filmin ilham kaynağı olmuştur.
7. Ölümcül Seziler
Kendi ölümünüze şahit olduğunuz bir rüya gördüğünüzü ve daha sonraki günlerde, o gece rüyanızdaki olayların gerçek olmaya başladığını hayal edin. Bu gibi durumlar, ölümcül sezilerin sayısız açıklanamayan durumlarından sadece birkaçıdır. Abraham Lincoln rüyasında, Beyaz Saray’da içinde bir cesedin bulunduğu ve korunduğu bir odaya girdiğini ve korumaların ona, ölen insanın başkan olduğunu ve bir suikast sonucu öldürüldüğünü söylediğini görmüştür. Bu olay, Lincoln’ün vurularak öldürülmesinden sadece bir iki gün önce gerçekleşmiştir. 11 tane kurbandan 9 tanesi gece rüyalarında terör saldırısını gördüğünü söylemiştir. Ayrıca Titanic’in batması ile ilgili 19 adet rüya görüldüğü bilinmektedir. Titanic gemisinin biletlerinden birinin sahibi olan Mr. Middleton, rüyasında geminin büyük dalgalar tarafından yutulup yok edildiğini ve koca okyanusta canlarını kurtarmaya çalışan binlerce insan gördüğünü belirtmiştir.
 
8. İlham Kaynağı Kabuslar
Kabusların insanlar için ilham kaynağı olduğu bilinmektedir. Elias Howe, rüyasında ellerinde mızrak olan yamyamlar tarafından kovalanmıştır. Rüyasında gördüğü bu mızraklar, Howe’un dikiş makinesinin icadındaki iğneleri icat etmesini sağlamıştır. Mary Shelley’in Frankestein’i ve Robert Louis Stevenson’un Jekyll and Hyde’i, yazarların gece gördüğü kabuslar üzerine şekillenmiştir. 
 
İngiltere’nin en genç katili Sharon Carr, gördüğü şiddet içerikli rüyalardan ilham almıştır. Her gece rüyamda şeytanı görüyorum kimi zaman ise aynamda. Fakat birden gördüğüm şeyin kendim olduğunun farkına varıyorum demiştir. Henüz 12 yaşında iken bir kuaförü 29 yerinden bıçaklamıştır. 
9. Rüyasında Oyun Gören İnsanlar
Oyun oynayan insanların, rüyaları üzerinde daha fazla kontrol sahibi oldukları kanıtlanmıştır. Yapılan bir araştırma, zamanın büyük bir çoğunluğunu oyun oynayarak geçiren ve bu zamanı sanal bir gerçeklik içinde yaşayan insanların, beyinlerini, gördükleri kabuslarda farklı tepkiler vermek üzere eğittiklerini göstermiştir. Bu insanlar daha bilinçli rüyalar görmekte ve korku dolu durumları birer eğlenceye çevirmektedirler. Ayrıca oyun oynayan insanların daha az şiddet içerikli rüya gördükleri kanıtlanmıştır. Fakat rüyalarında savaş ya da kavga gibi gören bu insanlar, genellikle rüyalarında savaşmayı tercih etmektedirler. Oyun oynayan insanlar daha az şiddet içerikli rüyalar görse de, onların gördüğü şiddet içerikli rüyalar, normal insanların gördüklerinden kat be kat daha vahşet dolu.
 
10. Sahte Uyanmalar
Sahte uyanmalar, rüyanızda uyandığınızı görmenizdir. Rüyanızda yatağınızdan çıktığınızı, dişlerinizi fırçaladığınızı ve işinize gitmek üzere yola koyulduğunuzu görürsünüz fakat bir bakarsınız hala uyuyorsunuz. Sahte uyanma durumunda korkacak hiçbir şey yoktur. Bu gibi durumlar defalarca kez meydana gelebilir. Ünlü filozof Bertrand Russel, genel anesteziden sonra yüzlerce kez sahte uyanma yaşadığını ve etrafı dolaştığını iddia etmiştir. Tekrar tekrar uyandığınızı farketmeniz ve bir süre sonra bunun gerçek olmadığını anlamanız oldukça rahatsız edici bir durum olsa gerek.