Emine Erdoğan: Bizim nazarımızda Afrika ve Türkiye iki dosttur

AA |  23 Mayıs 2019 Perşembe - 22:58 | Son Güncelleme : 23 05 2019 - 22:58

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, "Afrika Günü, bizler için iki ülke arasındaki dostluk duygularını pekiştiren  projelerin gerçekleştirilmesinde, anlamlı bir araç haline geldi. Afrika Evi'nden  sonra şimdi de kültürel diyaloğumuza büyük katkılar sağlayacağına inandığım bir  kitabın tanıtımı için bir aradayız. Büyük emeklerle hazırlanan Afrika Yemek  Kitabı'nı sizlerle paylaşıyoruz." dedi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, 25 Mayıs Afrika Günü  nedeniyle Afrika ülkelerinin büyükelçilerinin eşleriyle Cumhurbaşkanlığı  Külliyesi'nde düzenlenen iftar programında bir araya geldi.

Somali Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Muhammed Farmajo'nun eşi Sainab  Abdi Moalim ve çok sayıda Afrikalı öğrencinin de katıldığı programda konuşan  Emine Erdoğan, sözlerine 25 Mayıs Afrika Günü'nü kutlayarak başladı.

25 Mayıs'ın kendileri için her yıl bir başka anlam taşıdığına değinen  Emine Erdoğan, "Afrika'yı türlü yönleriyle terennüm ederiz. Afrika Günü, bizler  için iki ülke arasındaki dostluk duygularını pekiştiren projelerin  gerçekleştirilmesinde anlamlı bir araç haline geldi. Afrika Evi'nden sonra şimdi  de kültürel diyaloğumuza büyük katkılar sağlayacağına inandığım bir kitabın  tanıtımı için bir aradayız. Büyük emeklerle hazırlanan Afrika Yemek Kitabı'nı  sizlerle paylaşıyoruz." diye konuştu.

Emine Erdoğan, 2017'de, yine bir Afrika Günü'nde, Afrika Büyükelçi  Eşleri Derneği'nin katkısıyla bir gastronomi kermesi düzenlendiğini, bu  etkinlikte, Afrika'nın yemek kültürünü tanıtan bir eserin hazırlanmasının çok iyi  olacağına dair bir tavsiyede bulunduğunu hatırlatarak, bugün bu projenin hayat  bulmasından dolayı duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Kitaptaki tariflerin Ankara'daki Afrika büyükelçilerinin eşleri  tarafından seçildiğine ve onlar tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi mutfağında  pişirilerek fotoğraflandığına dikkati çeken Emine Erdoğan, "Bu akşamki iftar  soframız da bu tariflerle hazırlandı. Umuyorum kitaptaki tarifleri, evlerinizde  sizler de dener ve bir lezzet kültürü yolculuğuna çıkarsınız." diye konuştu.

Emine Erdoğan, Afrika'nın Türkiye için ayrı bir önem taşıdığının  altını çizerek, Türkiye olarak 2005'te Afrika açılımını başlattıklarını  hatırlattı.

Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Afrika ülkelerine  gerçekleştirdikleri ziyaretlerde Afrikalı kadınların zorlu şartlar altında  verdikleri mücadeleden ve hayata karşı duruşlarından etkilendiğini dile getiren  Emine Erdoğan, "Kurduğumuz Afrika Evi de bu duyguların bir tezahürüdür. Emekleri,  1 dolar gibi adaletsiz bir ücret karşılığı satın alınan kadınların el emeği göz  nuru ürünleri, yurt dışında pahalı butiklerde çok yüksek fiyatlara satılıyordu.  Ve maalesef ki bu kazanç onlara geri dönmüyordu. Bu durum karşısında elde  edilecek tüm gelirin kendilerine geri döneceği, adil bir pazar kurma fikri  oluştu. 2016 yılında Afrika Evi'nin temellerini attık. Yani bu merkezin temelinde  rafine bir iyilik var. Bizim Afrika'ya olan bakışımızda ve ikili ilişkilerimizin  özünde bu yaklaşım mevcuttur." ifadelerini kullandı.

"Solan güllere can suyu vermek istiyoruz"

Sömürgeciliğin, Afrika'nın yüzyıllardır belini doğrultmasına izin  vermediğini vurgulayan Emine Erdoğan, 2011'de Somali'ye gerçekleştirdikleri  ziyarette yaşadıklarını anımsatarak, Somali'nin insanlığın ve umudun tükendiği  bir yer değil, bilakis tüm kıtanın kaderinin değişebileceğini ispat edecek bir  ümit merkezi olmasını dilediklerini anımsattı.

Bu nedenle gerek kamu kurum ve kuruluşları, gerekse sivil toplum  örgütü ve özel sektörle Afrika'nın her alanda kalkındırılması için güçlerin  birleştirildiğini aktaran Emine Erdoğan, "Bizim nazarımızda Afrika ve Türkiye,  birbirine el uzatan ve kendisi için istediğini karşısındaki için de isteyen iki  dosttur. Biz dostumuzu ihya etmek, ihtiyaç duyduğu alanları imar etmek  motivasyonuyla hareket ediyoruz. Bugüne kadar Afrika'da yaptıklarımız, ülkemizin  insan odaklı dış politikasının eseridir. Türkiye olarak biz, başkalarının  bahçelerinden gül koparmak değil, solan güllere can suyu vermek istiyoruz. Köklü  geleneğimizden aldığımız bu bilinci, gelecek nesillerimize de aktaracağız  inşallah. Çünkü tarih, yıkanları değil inşa edenleri yad eder." diye konuştu.

Emine Erdoğan, Afrika'nın kalkınmasına her türlü desteğin verilmeye  devam edeceğini de dile getirerek, eğitimin de bu desteğin en önemli ayaklarından  biri olduğuna dikkati çekti.

"Son 10 yılda uluslararası öğrenci sayımızda yüzde 75'lik bir artış  kaydettik"

Türkiye'de Afrika'dan ve dünyanın başka ülkelerinden binlerce  uluslararası öğrencinin ağırlandığını vurgulayan Emine Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bugüne kadar 10 bine yakın Afrikalı öğrenci Türkiye Burslarından  istifade etti. Bu konuda son 10 yılda uluslararası öğrenci sayımızda yüzde 75'lik  bir artış kaydettik.  25 bini burslu olmak üzere 148 bin uluslararası öğrenciyle  ülkemiz, öğrenciler için önemli bir cazibe merkezi haline geldi. 2023 yılında 200  bin yabancı öğrenciyi ağırlamayı hedefliyoruz. Umarım bu öğrenciler arasında,  Afrikalı öğrencilerin bursluluk oranını artırabiliriz. İnanıyorum ki bugün  ülkemizde eğitim alan öğrenciler, ülkelerine döndüklerinde kendi vatanlarını  ekonomi, sanayi, eğitim gibi birçok alanda kalkındıracak kapasiteye sahip olacak.  Meyvelerini geç toplasak da eğitim bir toplumu kalkındırmada en etkili mirastır."

Kadınların kalkındırılması da eğitim haklarını adil bir şekilde  kullanmaları ve ekonomik güç elde etmeleriyle mümkün olacağını belirten Emine  Erdoğan, Nelson Mandela'nın "Kadınlar yoksulluğa mahkum olduğu ve küçük görüldüğü  sürece insan hakları özüne kavuşamayacaktır." sözünü hatırlattı.

Emine Erdoğan, "Afrika'nın bir kıta olarak hak ettiği konuma kavuşması  ve 21. yüzyılın yükselen değeri olması noktasında kadınlar başta olmak üzere  Afrikalı kardeşlerimize her türlü desteği vermeye devam edeceğiz." ifadelerini  kullandı.

Türk ve Afrika yemeklerinin servis edildiği iftar programında Sainab  Abdi Moalim de bir konuşma yaparak, Türkiye'nin Afrika'ya verdiği desteklerden  dolayı teşekkürlerini iletti.

Programda Afrika'ya özgü kıyafet giyen Emine Erdoğan, Afrikalı  konuklarıyla hatıra fotoğrafı çektirdi.

İftar sonrasında, "Afrika Kültür Evi" projesinin bir ürünü olarak  Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Afrika Yemek Kültürü Kitabı'nın tanıtımı yapıldı.

Kitapta yer alan tüm tarifler, Afrika büyükelçi eşleri tarafından  Cumhurbaşkanlığının başaşçıları ile birlikte Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde  hazırlandı.

Kitabın içeriği, Kuzey Afrika, Güney Afrika, Orta Afrika, Batı  Sahraltı ve Doğu Sahraltı olmak üzere Akdeniz'den, Atlantik ve Hint Okyanusu'na  kadar uzanan kıtanın beş farklı bölgesinin yemek kültürünü barındırıyor.

Afrika Yemek Kültürü kitabının, her bölümünde ise bölgeye has mutfak  kültürüne dair bilgilerle geleneksel yemek kültürünü yansıtan 58 özgün yemek  tarifi de yer alıyor.  Böylelikle Türkiye'de ilk defa bu kapsamda Afrika yemek  kültürüne dair bir kitap hazırlandı.

Ayrıca Afrika büyükelçilik sefirelerinin katılımıyla kurulan Afrika  Kültür Evi Korosu da Türkçe türküler seslendirdi.

İftar programına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun eşi Hülya  Çavuşoğlu, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam, AK Parti Kadın Kolları  Başkanı Lütfiye Selva Çam, TİKA Başkan Vekili Serkan Kayalar, Ankara Hacı Bayram  Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Tekin ve Türkiye'de eğitim gören  Afrikalı öğrenciler de katıldı.

Ganalı öğrencilerden teşekkür ziyareti

Programın sürpriz konukları ise Gana'dan gelen öğrenciler oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2016'da Gana'ya ziyaretinde, Emine Erdoğan  tarafından da Gana İşitme Engelliler Okulu'nun İyileştirme Projesi başlatılmıştı.

Bu kapsamda, 80 işitme engelli çocuğa işitme cihazı temin edilmişti.  Burada ilk defa Emine Erdoğan'ın sesini duyan Ganalı çocuklara yönelik  Türkiye'de, projenin devamı olarak, "El Sanatları ve Hazır Giyim" alanında eğitim  programı da yapıldı.

Böylece hem işitme cihazları sayesinde duyan hem de eğitim  sertifikalarını alan 8 Ganalı öğrenci, Emine Erdoğan'a beraberlerinde  getirdikleri el yapımı ürünleri vererek, teşekkürlerini iletti.

ETİKETLER