Emeklilere bayram ikramiyesi! Bakan ödeme tarihini açıkladı

AA |  27 Mart 2020 Cuma - 16:25 | Son Güncelleme : 27 03 2020 - 18:23

Milyonlarca emekli bayram ikramiyesi ile ilgili tarihi merakla bekliyordu. Aile , Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk "Emeklilere Ramazan bayram ikramiyesini öne aldık. Nisan ayının ilk yarısında hesaplara yatmış olacak" dedi.Bakan Selçuk,"Kısa Çalışma Ödeneği'ne 4 günde, 7 bine yakın firmamız başvurdu" diye konuştu.


Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk A Haber canlı yayınında soruları yanıtladı, gündeme  ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ekonomik İstikrar Paketi çerçevesinde kapsamı genişletilen Kısa  Çalışma Ödeneği'ne ilişkin soru üzerine Selçuk, bu ödeneğin genel ekonomik,  sektörel ve bölgesel kriz, zorlayıcı sebepler veya dışsal etkiler altında iş  yerlerinde haftalık çalışma süresinin azaltıldığı veya faaliyetin durdurulduğu  dönemlerde, işveren ve çalışanlara destek amacıyla uygulanan bir yöntem olduğunu  anlattı.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı paket çerçevesinde  Kısa Çalışma Ödeneği'nin gün sayısının 450, hizmet akdine bağlı kalma gün  sayısının da 60'a indirildiğini anımsatan Selçuk, böylelikle daha fazla çalışanın  ödenekten faydalanabileceğini vurguladı.Bakan Selçuk, aynı zamanda başvurularda istenen evrakın da  azaltıldığını, müracaatlara daha hızlı yanıt verilen bir süreç yaşanacağını  belirterek, şunları kaydetti: "Kısa Çalışma Ödeneği'ne başvurular, pazartesi günü başladı. Bugün 4.  gün. İşletmeler başvuruyor. Şu ana kadar 7 bine yakın firmamız başvurdu. Şu anda  veri vermek için erken bir süreç. Herkes şu anda form ve evrakını tamamlıyor.  Geliştirdiğimiz bir uygulama var, o uygulama sayesinde her gün kaç başvuru  geldiğini, kaçına kabul verdiğimizin oranlarını birebir her gece izliyorum."
 
 Büyük, orta, küçük ölçekli gibi her kesimden firmanın başvurusunun  olduğunu anlatan Selçuk, "Elimizde ilk veriler var. Şu anda daha çok imalat  sektöründen firmalarımız başvurmuş." bilgisini paylaştı. Selçuk, süreç içerisinde  daha detaylı verilerin de ortaya çıkacağını kaydetti.
 
"Bakanlığımızda esnek çalışmayı başlattık"
 
 Bakan Selçuk, telafi çalışma süresinin de 2 aydan 4 aya çıkarıldığının  anımsatılması üzerine, amaçlarının hem çalışanın maaş kaybına hem de işverenin iş  gücü kaybına uğramamasını sağlamak olduğunu ifade etti.Selçuk, "Kamuda esnek çalışma başladı. Bakanlığınızda esnek çalışma  mümkün mü?" sorusuna, "Biz başlattık bile. Her bölümümüz için değil ama bazı  bölümlerimiz buna çok uygun. Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla bütün kamuda hem  uzaktan çalışmaya hem de esnek, dönüşümlü çalışmaya geçtik. Cumhurbaşkanımızın  kararından sonra birimlerimizin yapısına göre kimi birimlerimiz uzaktan çalışmaya  kimisi de dönüşümlü çalışmaya geçti." yanıtını verdi.  Şu anda ilk haftada olduklarını ve iyi gittiğini belirten Selçuk,  böylelikle uzaktan ve esnek çalışma yöntemlerinin verimliliğini de görmüş  olduklarını dile getirdi. Selçuk, her hizmetin özelliğinin farklı olduğunu ve Bakanlığın sosyal  hizmet kuruluşlarında bu dönüşümün sağlanmasının kolay olmadığını ifade etti.
 
 "2020'nin ramazan ikramiyesini de öne alma kararı aldık"
 
 Bakan Selçuk, "En düşük emekli maaşı bin 500 liraya çıkarıldı, bir de  ikramiyeler söz konusu. En düşük emekli maaşındaki artış kaç kişiyi kapsıyor?  Bayram ikramiyeleri hangi sisteme göre ödenecek?" sorusu üzerine, 2020 yılı için  en düşük emekli maaşını nisandan itibaren bin 500 lira olarak vermeye  başlayacaklarını söyledi. Selçuk, PTT ile bir protokolleri olduğunu, 65 yaş üstündeki kişilerin  aylıklarını PTT'den almayı kabul ettiklerinde maaşlarını evden teslim  alabildiklerini anımsatarak, "Bankalar Birliğimizle konuştuk, üç kamu bankamız,  bu dönemde promosyon taahhütlerini de tutarak, bankalarımız bu hizmeti vermeyi  kabul ettiler." dedi.
 
Dini bayramlarda 2018'den bu yana 12 milyonu aşkın emekliye biner lira  bayram ikramiyesi verdiklerini hatırlatan Selçuk, "Totalde 12 milyarı aşkın bir  aktarım yapıyoruz. 2020'nin ramazan ikramiyesini de öne alma kararı aldık.  2020'nin bayram ikramiyesi inşallah nisan ayının ilk yarısında hesaplara yatmış  olacak." diye konuştu.
 
Emeklilerin bankalara yığılmasını engellemek için bunu kimlik  numaralarına göre dağıtacaklarını belirten Selçuk, "Sokağa çıkma kısıtlaması  olduğu için ona dair önlemler de alıyoruz. İnşallah emeklilerimize  ulaştıracağız." ifadelerini kullandı. Huzurevleri ve yaşlı bakım merkezlerindeki önlemlere ilişkin soru  üzerine Bakan Selçuk, 153'ü Bakanlığın olmak üzere 426 huzurevi bulunduğunu ve  burada 420 bini aşkın kişiye hizmet verildiğini söyledi.Koronavirüsün tespit edildiği ilk günden itibaren bütün önlemlerini  aldıklarını dile getiren Selçuk, giriş çıkış yasaklarını, kısıtlarını  getirdiklerini, 6 saatte bir periyodik ateş ölçümü yaptıklarını, Bilim Kurulu ve  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile sık sık istişarede bulunduklarını belirtti.
 
 Vefa Sosyal Destek Projesi
 
  Bakan Selçuk, Vefa Sosyal Destek Projesi'ne ilişkin de bilgi vererek,  bunun, kendilerinin geçen yıldan bu yana uyguladıkları pilot bir proje olduğunu  anlattı. Yaşlıların evde bakım hizmetlerini görebilmek, sağlık hizmetlerini  yapabilmek, özellikle tek başına kalan yaşlıların yanlarında olunduğunu  vurgulamak için projenin başlatıldığına işaret eden Selçuk, şöyle devam etti:  "İlk etapta bu projeden geçen sene 20 bini aşkın yaşlımıza hizmet  verdik. Dolayısıyla yeni bir proje değil. Fakat bu süreçte 65 yaş üstü sokağa  çıkma kısıtı geldikten sonra, bu projeyi daha verimli kılmak adına, Ekonomik  İstikrar Kalkınma Paketi'nde de gündeme getirdik. Orada da Cumhurbaşkanımız dile  getirdi, özellikle 80 yaş üstü tek başına yaşayan yaşlılarımıza, büyüklerimize  olan bu desteği. Daha sonra bunun bir koordinasyon grubu kuruldu, Vefa  Koordinasyon Grubu olarak, valilerimizin, kaymakamlarımızın da koordinasyonunda  ilde hem Bakanlığımızın hem de diğer bakanlıkların, sivil toplu kuruluşlarının,  jandarmamızın, emniyet personelimizin desteğiyle şu anda çok güzel bir hizmet  sunuyorlar. Bu anlamda bütün valilerimize, İçişleri Bakanımıza teşekkür etmek  isterim."
 
 Selçuk, bu projede personel eğitimin nasıl karşılandığına ilişkin soru  üzerine, "Türkiye'de yardımlaşma kültürüne çok alışkın bir milletiz ve zaten  başarılı bir pilot projeydi ve burada sahada çok etkin bir kamu personelimiz var.  Kızılay'ımız, AFAD'ımız var. Emniyet personelimiz, jandarmamız var. Bizim ASDEP  personelimiz, sosyal yardımlaşma, dayanışma vakıflarımız, personelimiz var.  Dolayısıyla aslında buna alışkın saha çalışanlarımız var. Adapte olmak zor  olmadı. Şu anda valiliklerimizin koordinasyonunda çok güzel gidiyor."  açıklamasında bulundu.
 
  "Bu dönemde en önemli şey evde kalmamız"
 
Valilerin kendilerine farklı fikirlerle de geldiğini anlatan Selçuk,  Ramazan Bayramı'nda internet, dijital platformları kullanarak koli dağıtımına  gidileceği haberlerini aldığını söyledi.Selçuk, "Güzel bir süreç ilerliyor. Vefa'da bizim pilot başladığımız  bir projenin bugünlere geldiğini görmek de çok güzel bizim için." dedi. Vatandaşlara ramazan ayı için çağrıda bulunan Selçuk, "Bu ramazanda  daha ziyade evde kalacağız. Ailelerimizle beraber iftar yapacağız. Belki de  ramazanın ruhuna daha uygun bir ramazan geçireceğiz, evde ailelerimizle beraber.  Her zaman her şeyin başı sağlık. Önce sağlığımız, sıhhatimiz yerinde olsun.  İnsanımızın sağlığı yerinde olsun. Biz her zaman diyoruz ki diğer toplu  etkinliklerimizi, programlarımızı her daim yaparız. Ama bu dönemde en önemli şey  evde kalmamız." şeklinde konuştu.
 
"Vatandaşlarımızı koruyacak projeleri destekleyeceğiz"
 
Bakan Selçuk, kısa ve orta vadede çalışanları destekleyecek yeni paket  çalışmaları olup olmadığına ilişkin soruya ise şu yanıtı verdi: "Bu noktada Bakanımız Berat Albayrak Bey ile Ekonomik İstikrar  Kalkınma Paketi'nde de çok yakın, beraber mesai harcadık. Çok iyi karşılıklı  olarak Hazine ve Maliye Bakanımız ile yeni projelerin içindeyiz. Ben onu  söyleyeyim, beraberce.
 
İnşallah bu süreçte de hem çalışanımızı hem diğer bütün  vatandaşlarımızı koruyacak birçok projeyi yine destekleyeceğiz. Biliyorsunuz her  gün yeni adımlar da atıyoruz. Vatandaşlarımızın şunu bilmesi gerekiyor, biz  devlet olarak her zaman onların yanlarında, arkasında olacağız. Devlet bugünler  için var. Gerek Hazine ve Maliye Bakanımız, gerekse diğer bütün bakanlıklarımız,  elimizden gelen bütün çabayı sarf ederek bu süreci beraberce, birlik beraberlik  içinde aşacağımıza inanıyorum."
Emekli ikramiyeleri için tarihin belirlenip belirlenmediğine ilişkin  olarak da Selçuk, emekli ikramiyelerinin nisanda 10 günlük periyoda yayılarak  yatırılacağını kaydetti.
 
 
EMEKLİYE 1000 LİRA BAYRAM İKRAMİYESİ
 
Emeklilere Ramazan ve Kurban bayramları öncesi 1000'er lira ikramiye ödeniyor.