Eda Akkaya: Herkesin aşık olacağı bir rol istiyorum

MELİS GÜVENÇ / mguvenc@gazetevatan.com |  11 Ağustos 2018 Cumartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 11 08 2018 - 22:27

Eda Akkaya oyunculuktaki iddiasını bu kez mutfağa taşıyor ve “Oyunculukta olduğu gibi mutfakta da çok iyiyim” diyor.


Bir süredir ortalarda yoktun neler yapıyorsun bu aranın özel bir nedeni var mı?

Evet var. Kendimi dinlediğim ve yeni yönlerimi keşfettiğim bir dönemdeyim. Oyunculuk benim için bir meslek değil bir yaşam tarzı. Bu yaşam tarzını beslemek ve daha iyiye götürmek için vücudumu, yeteneğimi, karakterimi ve en önemlisi kişiliğimi geliştiriyorum. Ama bunu egolarımdan ve kibrimden arındırarak yapıyorum. Aslında ben de bu yolda şunu fark ediyorum, büyüdükçe küçülüyorum. Mesleğim üzerine aldığım eğitimlerin yanı sıra her zaman başka bir tutkum olan yeni lezzetler yaratma konusunda da bir adım attım ve onun üzerine yoğunlaşıyorum.

Yeni lezzetler derken?

Mutfakta yemek yapmak en keyif aldığım şeylerden biri. Aslında benim için tam bir terapi olduğunu da söyleyebilirim. Yeni tatlar ortaya çıkarmayı ve denemeyi seviyorum. Aslında bu füzyon mutfağının ne olduğunu bilmeden yaptığım bir sentezmiş. Bunun üzerine gidip eğitimini aldığım da gördüm ki bu konuda da eve gelen misafirlerime yapıp sunduğum yemekleri daha fazla kişiye ulaştırmam gerektiğini düşündüm. Çünkü her  tadan çok olumlu şeyler söyledi ve beni cesaretlendirdi. Ben de bu noktada arkadaşlarımın mekanlarına meze tarifleri, salatalar ve zeytinyağlılar üzerine danışmanlık vermeye ve bazen de mutfaklarını desteklemeye başladım. Ama bu konuda biraz daha kendimi geliştirdiğimde farklı lezzetleri bir arada sunacağım butik bir mekan açma fikrim de var.

En iyi yaptığın yemek veya mezeler neler? Kendine özel nelerin tarifini verebilirsin?

Bu konuda mütevazı olamayacağım. Bütün soğuk mezeleri, salataları ve tarhana çorbasını çok iyi yaparım. Tencere yemeklerini es geçemem. Yani kısacası mutfakta çok iyiyim. Sağlıklı beslenme konusuna çok hassasım. Bu yönde tariflere daha çok ağırlık veriyorum. Size verebileceğim tariflerim enginar salatası, somon salatası ve fırında peynirli çıtır kabak olur.

Bu arada oyunculuk ne durumda?

Oyunculuk her zaman benim hayatımda var olmaya devam edecek bir şey. Çünkü tüm adaptasyonum ve hayat enerjim buna bağlı... Başka alanlara yönelmem oyunculuğu ikinci plana attığım anlamına gelmiyor. Gelen bir çok proje var ama artık daha titiz ve seçici davranmaya başladım.

 

Neden? Hep aynı tip roller mi geliyor?

Farklı tip rollerde oynadım fakat derinlemesine beni tatmin eden oyunculuğumu ve bütün yönlerimi gösterebileceğim bir karakteri dolu dolu oynayamadım. İçimdeki bütün renkleri yansıtabileceğim, seyircilerin izlediğinde hem şaşıracağı hayran kalacağı, bazen hayat verdiğim karakterden nefret edecekleri yada aşık olacakları bir rol istiyorum. Bu yüzden de bekleme aşamasındayım. Sende röportaj yaptığın oyuncuların bir çoğundan aynı şeyi duymuşsundur, aslında beklemek oyunculuğun en önemli yapı taşlarından biri.

Peki nasıl bir rol gelse kendini hazır hisseder ve kabul edersin?

Aslında her role hazırım. Çünkü çocukluğumdan beri bunun eğitimini alıyorum. Her role kendimi hazırladım ve hazırlıyorum. Ama içimde yatan, canlandırmak istediğim dişi, aksiyonu yüksek bir kadını oynamak istiyorum. Mesela içimden kimsenin beklemediği şizofrenik bir kadın karakter çıkabilir. Bu tarz bir role hazırım. Ama bir yandan da Ege dizilerini, romantik komedi, dönem ve gerilim türünde diziler de bir yanımı besleyen ve enerjimi yükselten işler.

OYUNCULARIN YÜZDE 70’İ İŞSİZ

Bu bekleme hali seni unutulurum diye korkutmuyor mu?

Tabi ki her oyuncu gibi beni de korkutuyor. Ama maalesef ülkemizde her geçen gün akademilerden konservatuardan yeni oyuncular mezun oluyor. Sektör aslında aşırı derece şişmiş durumda ve buna her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Ama yeni giren isimlere veya hali hazır da uzun süreden beri bu işi yapıp kendine rol verilmeyen birçok başarılı oyuncu var. Birçok oyuncu hatta oyuncuların yüzde 70'i işsiz ve kendilerine bir teklif gelsin diye bekliyor. Bu korkunç bir rakam. Bunun sebebi de kadrolaşmış ajansların oyuncuları, yapımcıların oyunculardan bekledikleri reyting kaygısı ve tekelleşmiş bir sistemin oluşması.

Yapımcılar aynı zamanda astronomik oyuncu ücretleri ödüyor. Ama yine de reytingde çakılsa da aynı isimlerden vazgeçmiyor bu konuda sen ne düşünüyorsun?

Yapımcılar kadrolaşmış oyuncularından vazgeçtiği zaman, bizlere yani bütün yeteneğini göstermek için bekleyen oyunculara şans verdikleri zaman sektör nefes alacak, izleyici ekrana geri dönecek. Çünkü artık aynı yüzler, aynı karakterler, aynı hikayeler iş yapmıyor. Herkes sıkıldı. Bunları kabul edip, bu sisteme baş kaldıran bir yapımcı, senarist, yönetmen varsa onun her zaman yanındayım.  

 

Oyunculuktaki iddian ne?

Oyunculuk uçsuz bucaksız bir yol. Asla ben oldum diyemezsin. Kendine her zaman en üst noktayı belirlemen gerekiyor ki ona göre kararlı adımlar atmak gerekiyor. Ben de adımlarımı oyunculukta kalıcı olma iddiasıyla atıyorum.

İddalı Survivor yarışmacılarından biriydin. Diğer yarışmacılar Acun Medyada bir şekilde kendine yer bulurken seni göremiyoruz. Bu kendi tercihin mi?

Acun medya’nın içinde yer almak bu kadar profesyonel bir ekiple çalışmak gerçekten muhteşem birşey fakat Acun medya’nın kapısını çalmadım açıkcası böyle bir  istekte bulunmadım... Ama şundan eminim Acun beyden proje anlamında ya da piyasa anlamında yardım talebinde bulunsam uzattığım eli boş çevirmez ve elinden ne geliyorsa yapmaya çalışır. Çünkü Acun medya’yla bir şekilde bağı olan herkesi koruyup kollamıştır.

ETİKETLER