Dünyanın en çok kazanan 10 sporcusu 23 June, 14:46'de eklendi

Dünyanın en prestijli dergilerinden Forbes; 2013 yılının en çok kazanan sporcularını açıkladı. Farklı sporlardan farklı ülkenin sporcularını bir araya getiren listenin ilk 10 isminde herhangi bir kadın sporcu bulunmaması ise çeşitli yorumları da ardından getirdi. Ayrıca spor hayatlarında çeşitli özellikleri nedeniyle birbirleri ile karşılaştırılan Messi-Ronaldo ve LeBron-Kobe gibi isimlerin ekonomi dünyasında da birbirleriyle çekiştikleri ortaya çıktı. Listenin, en çok kazanandan, en az kazanana doğru ilk 10 ismi şöyle:

1. Tiger Woods - 78.1 milyon $
Geçtiğimiz sene bir organizasyon dahilinde ülkemizde ağırlayıp, iki kıta arasında golf oynayan tek insan rekorunu elde etmesini sağladığımız Tiger Woods dünyanın en çok kazanan sporcusu. Bir çoğumuzun sporundan çok özel hayatıyla hatırladığımız, 38 yaşındaki Amerika'lı Tiger Woods, Nike, Rolex gibi sponsorları ve geçen 12 yılda 6 dünya şampiyonluğu sayesinde dünyanın en zengin sporcusu ünvanını kazandı.
2. Roger Federer - 71.5 milyon $
Hepimizin bildiği gibi İsviçreli bir tennisçi olan Federer, yıllık kazandığı para ile eminiz ki Rafael Nadal'ın dudaklarını çok uçuklatmıştır. Aralarında saat, giyim, sigorta ve hatta şampanya markalarının dahi bile bulunduğu 10 ayrı sponsorluk anlaşması var. Ancak 2005 ve 2010 yılları arasındaki 19 Grand Slam finalinin 18inde adının olması, aldığı parayı hakettiğinin en iyi göstergesi.
3. Kobe Bryant - 61.9 milyon $
Amerikan Basketbol Ligi NBA'de, ardarda son üç yılın en yüksek maaşını alan Kobe; yıllık 61.9 milyon dolar olan servetinin sadece 27.85 milyonunu NBA'den kazanıyor. Ona en yakın basketbolcudan 7 mılyon $ daha fazla... 2011-2012 sezonunda dünya çapında en çok satılan formanın onun olması bir tesadüf değil. 35 yaşındaki sporcunun Nike, Coca-Cola, Türk Hava Yolları, Lenovo, Panini, Hublot ve Mercedes-Benz ile sponsorluk sözleşmesi var.
4. LeBron James - 59.8 milyon $
Dünyanın bir yılda en çok para kazanan 4. sporcusu, 2. basketbolcusu. Basketbolla hatta sporla dahi alakanız olmadığı halde tanıyabileceğiniz ünlülerden bir tanesi. NBA'de en çok karışlaştırıldığı Kobe Bryant'ın çok az arkasında kalsa da 59.8 milyon $ onu bu listenin ilk 5ine sokmaya yetiyor. LeBron James sadece 12 içinde NBA şampiyonluğunu, "en değerli oyuncu" ödülünü ve Olimpiyat Altın Madalyası kazandı.
5. Drew Brees - 51 milyon $
Listenin en çok kazanan Amerikan Futbolu oyuncusu. 35 yaşındaki Amerikalı oyuncu bu yıllık gelirini güzel oyununa ve tabii ki sponsorlarına borçluç Zira kendisine Nike, Procter & Gamble, Verizon Wireless, Pepsi ve Wrangler gıbı Amerika ve dünyanın farklı kulvarlarda en büyük markaları sponsor. Brees ayrıca kurucusu olduğu bir dernek ile ihtiyacı olanlara ekonomik ve akademik yardım yapıyor.
6. Aaron Rodgers - 49 milyon $
İlk 10daki bir diğer Amerikan Futbolu oyuncusu. Son 2 senenin Amerikan Futbol Ligindeki en iyi oyuncusu olarak kabul edilen Rodgers 30 yaşında. Ayrıca sponsor firmaların marka yüzü olmaya devam ediyor. 
7. Phil Mickelson - 48.7 milyon $
Listenin en yaşlılarından bir tanesi olan Amerikalı golfçü 43 yaşında. Evli ve 3 çocuk babası olduğu şaşırılabilecek bir şey değil. Ancak onun hakkındaki şaşırılabilecek teş şey var ise; o da yıllık gelirinin sadece 18.7 milyon dolarını spordan kazandığı. Geri kalan 30 milyonunu sponsorları sayesinde kazanıyor. Hatta 2010 yılında teşhisi konulan bir hastalığının tüm masrafları o dönemde zaten sponsoru olan Pfizer ilaç firması tarafından karşılandı.
8. David Beckham - 47.2 milyon $
O yaşayan bir efsane. Yeşil sahalar bu denli karizmatik ve medyatik bir yüzü asla bulamadı. İngiltere'nin modern futbola kazandırdığı en büyük yetenek. Saymakla bitmeyen bu özellikleri onu her sene saymakla bitmeyen bir servet kazanmasına neden oluyor. Geçtiğimiz sene futboldan emekli olmuş olsa bile ekonomi alanında her zamankinden daha da etkin. Çünkü çeşitli sponsorlardan kazandıkları, Çin'de futbol elçisi seçilmesi, yaptığı bağışlar ve son yıllarda Amerika'dan bir futbol takımı satın almayı düşünmesi ekonomik varlığını gösteriyor.
9. Christiano Ronaldo - 44 milyon $
İşte beklediğiniz isim! 2012 yılında 55 maçta 60 gol atmasına rağmen her konuda en yakın rakibi Lionel Messi'ye "dünyanın en iyi futbolcusu" ödülünü kaptıran, 29 yaşındaki Portekizli futbolcu Ronaldo, geçen seneki performansı ile bu ödülün 2013 yılındaki sahibi oldu. Ancak sadece başarısını katlamadı, yıllık kazancını da katladı. Çünkü 44 milyon dolarlık yıllık gelirinin yarısını sponsorluk anlaşmalarından kazanmaya başladı.
10. Lionel Messi - 41.3 milyon $
Henüz 26 yaşında olan Arjantin doğumlu Lionel Messi'nin hayatı tam bir başarı hikayesi. Genç yaşlarında çeşitli hastalıklar yaşayan Messi şuan bir çok futbol otoriteri tarafından dünyanın en iyi futbolcusu sayılıyor. Haksız da sayılmazlar. Çünkü Gerd Muller'in dünyanın en çok gol atma rekorunu 40 yıl sonra, geçen sene 91 gol ile kırmayı başardı. Adidas'ın, David Beckham'dan sonraki ilk marka yüzü olan Messi; buna rağmen her kulvardaki en büyük rakibi olan Ronaldo'dan yılda 27.3 milyon dolar daha az kazanıyor.