Dünyada 600'den fazla hemşire Kovid-19'dan öldü

AA |  03 Haziran 2020 Çarşamba - 15:46 | Son Güncelleme : 03 06 2020 - 15:46

Uluslararası Hemşireler Konseyi (ICN), dünya genelinde en az 230 bin sağlık çalışanının yeni tip corona virüse (Kovid-19) yakalandığını, 600'den fazla hemşirenin de virüs nedeniyle hayatını kaybettiğini bildirdi.


130 ülkeden yaklaşık 20 milyon hemşirenin kayıtlı olduğu Cenevre  merkezli Konseyden yapılan yazılı açıklamada, tüm ülkelere, sağlık  çalışanlarındaki Kovid-19 vaka ve ölüm sayılarını açıklamaları çağrısı  tekrarlandı.
 
Açıklamada, veri paylaşmayan ülkelere tepki gösterilerek "Dünya  çapında, virüs bulaşan ya da hastalıktan ölen hemşire ve sağlık çalışanlarının  sayısının sistematik ve standart kaydı bulunmuyor." ifadesi kullanıldı.
 
ICN üyesi ulusal hemşirelik derneklerinden, resmi açıklamalardan ve  medya haberlerinden derlenen bilgilere göre, dünya çapında en az 230 bin sağlık  çalışanında Kovid-19 tespit edildiği aktarılan açıklamada, gerçek rakamın çok  daha yüksek olabileceği vurgulandı.
 
Açıklamada, dünya genelinde 6 milyondan fazla Kovid-19 vakası  bulunduğu anımsatılarak ICN'nin bu vakaların yüzde 7'sinin sağlık çalışanlarına  ait olduğunu tahmin ettiği, bunun da 450 bin sağlık çalışanının Kovid-19'a  yakalanmış olabileceği anlamına geldiği kaydedildi.
 
Sağlık çalışanları içinde Kovid-19 tespit edilen vaka sayılarının  ülkeden ülkeye büyük farklılıklar gösterdiği vurgulanan açıklamada, birçok  ülkenin de veri kaydetmemesinin uluslararası karşılaştırmaları son derece  zorlaştırdığının altı çizildi.
 
Açıklamada, 600'den fazla hemşirenin yaşamını yitirdiği belirtilerek  bu rakamın da çok yüksek olabileceğine işaret edildi.
 
ICN, 6 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, dünya genelinde en az 90 bin  sağlık çalışanının yeni tip koronavirüse yakalandığını, 260'tan fazla hemşirenin  de virüs nedeniyle hayatını kaybettiğini duyurmuştu.