Dünya Bankası başkanlığı için tek aday çıktı

15 Eylül 2016 Perşembe - 9:23 | Son Güncelleme : 15 09 2016 - 9:23

Dünya Bankası Grubu Başkanı Jim Yong Kim'in ikinci başkanlık dönemi, başka aday çıkmaması nedeniyle fiilen kesinleşti.


Washington merkezli Dünya Bankası'nın yönetim kurulundan yapılan yazılı açıklamaya göre, kuruluşun yeni başkanı için aday gösterme süresinin 14 Eylül (dün) itibarıyla dolduğu belirtildi.
Başvuru sürecini kapsayan üç haftada başkanlık için aday gösterilen tek isim, kuruluşun mevcut başkanı Kim oldu. İlk 5 yıllık başkanlık dönemini Temmuz 2017'de tamamlayacak Kim, ABD hükümeti tarafından yeniden aday gösterilmişti. Kim, başka aday olmaması nedeniyle görevini Temmuz 2022'ye kadar sürdürmeyi garantiledi.

ABD Hazine Bakanı Jacob Lew, 25 Ağustos'ta yaptığı açıklamada, ABD'nin Kim'i, Ebola salgını ve sığınmacı krizi gibi büyük sorunlarla başarıyla mücadele etmesi nedeniyle ikinci kez aday gösterdiğini açıklamıştı.

Dünya Bankası, Kim'in 2. kez başkan seçilmesine yönelik prosedürlerin 7-9 Ekim'de Washington'da yapılacak yıllık toplantılardan önce tamamlanacağını açıkladı. Güney Kore doğumlu Kim, başta AIDS ve verem gibi hastalıklar olmak üzere küresel sağlık ve gelişim alanındaki çalışmalarıyla tanınıyor. Ailesiyle sığınmacı olarak geldiği ABD'de Harvard Üniversitesinde tıp eğitimi alan Kim, Dünya Bankası Grubu Başkanı olmadan önce küresel sağlık örgütü Partners in Health'in kuruculuğunu ve Dünya Sağlık Örgütünün HIV/AIDS bölümünün direktörlüğünü üstlenmişti.