Dolara bir darbe daha! D-8`de `D8P Card` dönemi...

AA |  21 Ocak 2019 Pazartesi - 10:34 | Son Güncelleme : 21 01 2019 - 11:07

D-8 Genel Sekreteri Büyükelçi Dato Ku Jaafar Ku Shaari, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın üye ülkeler arasında yerel para birimlerinin kullanılması fikrinden hareketle D8P Card (payment card) geliştirildiğini söyledi. Dato Ku Jaafar Ku Shaari "Bu kart ile tüm üye ülkeler, kendi aralarında yaptığı ticaret ve diğer her türlü alışverişte yerel para birimleri ile ödeme yapabilme imkanına kavuşacaklar" dedi. Dato Ku Jaafar Ku Shaari imzalanan iyi niyet anlaşması ile Sabiha Gökçen Havalimanı`nda D-8 üyesi ülkelerin vatandaşları için hızlı geçi hizmeti sağlanacağını belirtti.


Türkiye, İran, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır ve Nijerya'dan oluşan Gelişen Sekiz Ülke (D-8) ticareti "D8P Card" ile yapacak. D-8 ile Anadolu Ajansı (AA) arasında iş birliği protokolü imza töreni  kapsamında İstanbul'a gelen Shaari, AA muhabirine D-8'in 2018 yılı faaliyetleri  ve gelecek yıl hayata geçirecekleri havalimanları ağı, vizesiz seyahat ve D8P  Card projelerini anlattı.  Shaari, D-8'in, eski Başbakanlardan merhum Necmettin Erbakan'ın  öncülüğünde 1997'de kurulduğunu hatırlatarak, 20 yılda hedefledikleri birçok şeyi  gerçekleştirdiklerini söyledi.
 
D-8'i kurduklarında 20 yıllık özel bir harekat planı hazırladıklarını  ifade eden Shaari, ''2018 yılı sonu itibarıyla üye ülkeler olarak özellikle 6  önemli konuda birlikte çalıştık. Ticaret endüstrisi, tarım, gıda güvenliği,  ulaşım, enerji ve turizm gibi alanlarda üye devletlerle bakanlar seviyesinde  birçok toplantı yaptık ve çok başarılı çalışmalara imza attık. Eksik kalan  alanlarda bitirmemiz gereken birtakım konular var. Onlar üzerinde de çalışmalar  yapıp bir an önce sonuca bağlamak istiyoruz. 2019 yılında üye ülkeler arasında  özellikle enerji sektöründe iş birliğini çok ciddi şekilde hedefliyoruz. Enerji  kaynaklarının üye ülkelere dağıtılması ve iletilmesi konusunda çalışmalarımız  devam ediyor.'' diye konuştu.
 
 Sivil havacılık ve deniz yolu taşımacılığı konularında birtakım  çalışmalar yapmayı planladıkları bilgisini paylaşan Shaari, şu bilgileri verdi:  "Turizm, çalışma yapmayı planladığımız potansiyel alanlardan birisi.  Umuyoruz ki 2019'da, imzaladığımız Tercihli Ticaret Anlaşması/Preferantial Trade  Agreement' (PTA) doğrultusunda meyvelerini toplarız. Ayrıca üye devletler  arasında varılan gümrük anlaşmasıyla da bu tercihli ticaret faaliyetlerinin devam  etmesini istiyoruz. 2018 yılında genel sekreterlik görevini almış biri olarak,  geçen yıl yaptığımız faaliyetleri, girişimleri, 2019 yılında birçok alana yayarak  genişletmeyi planlıyoruz.
 
 2018'de bunu kısmen başarabildiğimizi düşünüyorum. Geçen yıl 3  Kasım'da konu ile ilgili odalar birliği kurduk. Şu an bu birlik kendi genel  kurulunu kurdu. TOBB çok fikir ve strateji ile geldi. Bu birlik ilk zirve  toplantısını Malezya’da yapmaya karar verdi. Biz bu birliğe 'endüstriyel sanayi  anlaşması' diyoruz. Örneğin, bakım, onarım ve modifikasyon merkezi olan ve Türk  Hava Yolları'na bağlı Turkish Technic Şirketi ile bu alanda bazı çalışmalar  yapmaya başladık bile. Bunun ile birlikte üye ülkelerde bulunan diğer şirketler  de her konuda fikir üreterek kurulacak olan bölgelerde teknolojik çalışmalara  katılabilecek."
 
   "Sabiha Gökçen seçilmiş havalimanı"
 
 Shaari, dünyadaki yoksulluk sorununun çözümü noktasında üye ülkelerle  birlikte birtakım çalışmalar yürüttüklerini aktardı. Sosyal yardımlar konusunda D-8 üye ülkelerinden Nijerya'nın büyük bir  destek vererek kendilerine bir bina tahsis ettiğini anlatan Shaari, sözlerini  şöyle sürdürdü: "Sosyal yardımlar noktasında üye ülkelerle iş birliği içinde olacağız.  Bu konuyla ilgili çok mutlu ve umutluyum. Çünkü gecen yıl sonu Nijerya'daydım ve  Nijerya hükümeti bu sosyal projemize destek vermeye ve bunun ile ilgili gerekli  çalışmalarımızı yapabileceğimiz bir bina tahsis etmeye karar verdi. Ayrıca 2018  yılı faaliyetleri kapsamında geçen sene D-8 olarak seçilmiş havalimanları konulu  bir niyet mektubu imzaladık. Amacımız yapılacak tüm çalışmalarda  kullanabileceğimiz bazı havalimanları belirlemekti. Bu sayede dünyanın çeşitli  ülkelerindeki insanları ve şirketleri bir araya toplayabilmeyi, onlara hareket  alanları sağlamayı, turizm ve diğer konularda aşama katetmeyi hedefledik. Bir  süre sonra dünyada bir havalimanı ağı kurarak tüm çalışmalarımızı bu ağ üzerinden  yürütüp geliştirmeyi planlıyoruz."
 
 D-8 üye ülkeleri arasında geçen yıl imzalanan vize anlaşmasının henüz  hayata geçmediğini kaydeden Shaari, şunları anlattı: "Bahsettiğim bu havalimanı ağının kurulması ile bu vize anlaşması da  hayata geçecek ve aktif olarak kullanılacaktır. Seçilmiş havalimanı projesinde  Sabiha Gökçen Havalimanı'nın seçilmesi konusunda bir iyi niyet mektubu imzaladık.  Bundan dolayı çok mutluyum. Bu havalimanı ile D-8 üyesi ülkelerin vatandaşları  için fast track (hızlı geçiş) hizmeti sağlanacak. Ayrıca yine bize özel olan ve  üye ülke vatandaşlarının kullanabileceği bir VIP salon kurulacak ve burada diğer  tüm proje ve aktivitelerin tanıtımı yapılacak.
 
Bununla birlikte geçen yılki Nijerya ziyaretimde Sivil Havacılık Genel  Müdürlüğü tarafından Abuja havaalanında bu seçilmiş havalimanlarından biri olması  konusunda mutabakata vardığımızdan dolayı yine çok mutluyum. Yine Pakistan  hükümeti, Karaçi uluslararası havalimanında bu seçilmiş havalimanlarından biri  olması konusunda bizimle hemfikir. Bu çalışmamızın tamamen hayata geçmesi ve  öngördüğümüz faydalarının sağlanabilmesi için diğer üye ülkelerin de bu yönde  kararlar alarak havalimanı tahsis etmesini ve bu ağın bir an önce kurulmasını  bekliyoruz."
 
D-8 master card veya visa card çıkıyor
 
 D-8 Genel Sekreteri Büyükelçi Dato Ku Jaafar Ku Shaari, geçen yıl  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın D-8 üyesi ülkelerin kendi aralarındaki  ticarette yerel para birimini kullanması önerisi doğrultusunda çalışmalarını  sürdürdüklerini belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın teklifi üzerine Malezyalı bir şirketin D8P  Card (payment card) üzerine çalıştığını söyleyen Shaari, ''Cumhurbaşkanı Erdoğan,  ticarette lokal para birimi veya adına takas odası denilen bir yapının  kurulmasına dair teklifte bulundu. Bunun üzerine Malezyalı bir şirket tarafından  üretilen D8P Card (payment card) adında bir kartın kullanılması teklifi de  sunuldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın üye ülkeler arasında yerel para birimlerinin  kullanılması fikrinden hareketle D8P Card (payment card) geliştirildi. Bu kart  ile tüm üye ülkeler kendi aralarında yaptığı ticaret ve diğer her türlü  alışverişte yerel para birimleri ile ödeme yapabilme imkanına kavuşacaklar."  değerlendirmesinde bulundu.  Yakın zamanda tüm üye ülkelerin merkez bankaları yetkililerinin bir  araya gelerek bu çalışmayı tamamlayacaklarını dile getiren Shaari, şunları  aktardı:
 
''Şu andan çok mutluyum ki hemen hemen herkes bu fikri çok beğendi ve  benimsedi. Bu kart ile birlikte hazırlanacak uygulama sayesinde bu ödeme şekli  tüm üye ülkelerin vatandaşları tarafından her türlü alışveriş ve turistik  ziyaretlerde kullanılabilecek ve öğrenilmesi çok basit bir hale getirilecektir.  Bir süre sonra bu kart, master card veya visa card gibi olacaktır. Bununla birlikte geçen sene Malezyalı bir off-shore bankası ile D-8  yaratıcı ekonomi ve finansal merkez adındaki bir merkezi Kuala Lumpur'da kurmak  için bir niyet mektubu imzaladık. Bu merkez için şu an uygun bir bina bakıyorlar.  Bu merkezde İslami esaslara uygun birçok ticari faaliyetin teknolojik altyapısı  oluşturulacak. Bununla birlikte sürdürülebilir ekonomik ve sosyal gelişmişliğe  bir adım daha atmış olacağız. Sanırım 2019'daki çalışmalarımızın büyük kısmını bu  projeler domine edecek. Bununla birlikte 2020-2030 arası projelerimizde altyapı  hazırlıkları yapılacak.''
 
''Türkiye'nin, D-8'e duyduğu güvenden dolayı teşekkür ediyoruz''
 
 Genel Sekreter Shaari, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sadece Türkiye'ye  liderlik yapmadığını, diğer ülkelerde de çok etkili olduğunu vurgulayarak,  Erdoğan'ın D-8 üye ülkeleri için büyük bir kazanım olduğunun altını çizdi.  Shaari, konuşmasını şöyle tamamladı: ''Tüm bunlar Erdoğan sayesinde oluyor. Bir Malezyalı olarak şunu  söylemeliyim ki Erdoğan, Malezya'da çok popüler bir kişi ve yaptıklarından dolayı  çok takdir ediyorum. Bu, Erdoğan'ın sadece Türkiye'ye değil, diğer ülkelere  yaptığı liderlikten de kaynaklanıyor. Sayın Erdoğan'ın ve Türkiye'nin tüm  çalışmalarımızda bize verdiği destekten ve sağladığı katkılardan dolayı çok  teşekkür ediyoruz. Sayın Erdoğan ve Türkiye, tüm kurum ve kuruluşlarıyla D-8  çalışmalarına destek veriyor.
 
 Erdoğan gerçekten çok güçlü bir vizyona sahip. Mesela yerel para  birimlerinin kullanılması fikri kendisine aittir. Biz de bu fikri kullanarak  birçok çalışma yapacağız. Ayrıca Türk hükümetine teşekkür etmek istiyorum. Bize  çalışmalarımızı daha rahat ve verimli sürdürebileceğimiz yeni bir bina tahsis  ettiler. Bu bizim için çok önemli. Bu yapılanlar Türkiye'nin D-8 organizasyonuna  duyduğu güvenin ve verdiği önemin bir göstergesidir. Sadece Türk hükümetine  değil, Türk halkına da bize duydukları güven ve verdikleri destekler için  teşekkür ederim."