Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Laos’ta önemli açıklamalarda bulundu

AA |  07 Kasım 2018 Çarşamba - 16:39 | Son Güncelleme : 07 11 2018 - 16:43

Laos’u ziyaret eden ilk Türk Dışişleri Bakanı olmaktan onur duyduğunu ifade eden Çavuşoğlu, “Bunun son olmayacağını ümit ediyorum.” dedi.


Çavuşoğlu, dışişleri bakanı düzeyindeki ilk ziyaret kapsamında gittiği Laos’ta Türkiye’nin diplomatik temsilciliğini törenle açtı. Törende Laos  Dışişleri Bakanı Saleumxay Kommasith, Sanayi ve Ticaret Bakanı Phonsena Khemmani  ve Laos Ulusal Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı Aeksavang Vongvichit’in yanı  sıra Türkiye’nin Viyentiyan Büyükelçisi Ahmet İdem Akay yer aldı.
 
Çavuşoğlu, törende yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Laos’taki diplomatik  misyonunun açılışını yapma ayrıcalığını taşıması nedeniyle onur duyduğunu söyledi.
 
Çavuşoğlu, “Buradakiyle birlikte, ASEAN üyesi ülkelerin tamamında  büyükelçiliğimiz oldu. Türkiye, geçen yıl Manila’da ASEAN ile sektörel diyalog  ortağı olmuştu. Henüz bu statüyü elde etmeden önce sunduğumuz yol haritasını  birlikte uyguluyoruz. Bizim için ASEAN bölgesi ve Asya çok önemli.” diye konuştu.
 
Misyon sayısı 240'a çıktı
 
Çavuşoğlu, Viyentiyan’daki ile Türkiye’nin dünya genelindeki  diplomatik misyon sayısının 240’a çıktığını, misyon sayısı bakımından Türkiye’nin  beşinci sırada olduğunu aktardı.
 
Bakan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:
 
“İki yıl içinde bu sayıyı 269’a çıkarmayı amaçlıyoruz. Sadece  Afrika’da 41 büyükelçiliğimiz bulunuyor. İki yılda 54 Afrika ülkesinin 50’sinde  misyonumuzun bulunmasını hedefliyoruz. Türkiye, insani bir dış politika  uygulamaya çalışıyor. Küreselleşmeye ve etkili çok taraflılığa inanıyoruz. Uluslararası kurumlar ve dost ülkelerle halklarımızın karşı karşıya kaldığı  zorlukları birlikte aşmak için çalışmaya devam edeceğiz. Bugünün dünyası hepimiz  için birçok fırsat sunuyor. Bunu da kazan-kazan anlayışıyla nasıl paylaşacağımızı bilmemiz gerekiyor.”
 
 
Türkiye’nin Viyentiyan Büyükelçiliğinin iki ülkenin çıkarlarına hizmet  edeceğini belirten Çavuşoğlu, törene katıldıkları için davetlilere teşekkür etti.
 
Laos Dışişleri Bakanı Kommasith de Çavuşoğlu’nu ülkesinde ağırlamaktan  duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Türkiye’nin Laos’ta büyükelçilik açma  kararından mutluluk duyduklarını ifade eden Kommasith, iki ülke arasındaki iş  birliği ve ikili ilişkilerin gelişmesini ümit ettiklerini belirtti.
 
Büyükelçi Akay ise Laos’ta Türkiye'yi temsil eden ilk büyükelçi  olmaktan onur duyduğunu söyledi. Akay, büyükelçilik binasının gelecek yılın  başında tamamen hazır olacağını ve hizmet vermeye başlayacağını bildirdi.
 
Konuşmaların ardından Bakan Çavuşoğlu, Büyükelçi Akay ve konuk bakanlar kurdele kesti.