Destici'den bedelli askerlik açıklaması: Tek bir rakam olmamalı

AA |  21 Temmuz 2018 Cumartesi - 19:57 | Son Güncelleme : 21 07 2018 - 19:59

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, bedelli askerlik düzenlemesine ilişkin, "Tek bir rakam olmamalı. Herkes için 15 bin olmamalı. Gelir düzeyine göre olsun. Eğer asgari ücretle çalışıyorsa o 5 bin lira ödesin. Aylık geliri 100 bin lira ise o da 100 bin lira ödesin. Yani bu adalet sağlansın." dedi.


Destici, taraftarı olduğu Spor Toto 1. Lig ekiplerinden  Eskişehirspor'un Bolu'da Hacettepe ile oynadığı hazırlık maçını izledi.
 
Maçın ardında gazetecilerin bedelli askerlik düzenlemesiyle ilgili  sorularını yanıtlayan Destici, gelecek hafta TBMM'de görüşülecek bedelli askerlik  düzenlemesi içinde yer alan 28 gün konusunun henüz açıklık kazanmadığını  belirterek, "Tabii ki, teorik 28 günün içeriği nedir gerçekten onu hiç kimse  anlayamadı. Ama ben 28 gün bilfiil, yani temel eğitimin alınması gerektiğinin  doğru olduğu düşüncesindeyim. Mutlaka ama mutlaka bedelli olarak askerliğini  yapacak vatandaşlarımızın 28 gün bir temel eğitimden geçmeleri, silah tutmaları,  o şanlı üniformayı giymeleri, Peygamber ocağının karavanasından yemek yemeleri ve  o ruhu yakalamaları lazım." diye konuştu.
 
Destici, söz konusu düzenleme için üzerinde durulması gereken asıl  meselenin 15 bin lira konusu olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:
 
"Öbür taraftan bu husus ile ilgili dile getireceğimiz bir şey de yaş  25, 15 bin lira meselesi. Tek bir rakam olmamalı. Herkes için 15 bin olmamalı.  Gelir düzeyine göre olsun. Eğer asgari ücretle çalışıyorsa o 5 bin lira ödesin.  Aylık geliri 100 bin lira ise o da 100 bin lira ödesin. Yani bu adalet sağlansın.  Siz, asgari ücretli ile Türkiye'nin en zengininin çocuğunu aynı fiyata, 15 bin  liraya bedelli askerlik yaptırırsanız bence bu adil ve doğru olmaz. Mutlaka bunun  Mecliste teklif getirilirken ve görüşülürken komisyonlarda bu şekilde buradaki  düzenlemelerin yapılması lazım."
 
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bazı meslek kollarında çalışan insanlara  ihtiyaç duyabileceğine de değinen Destici, silahlı kuvvetler tarafından  belirlenen bazı meslek grubu üyelerinin bedelli yerine bizzat kısa dönem gibi 6  ay süreyle ihtiyaç olan yerlerde görevlendirilip, bedelli askerlikten yararlanmak  isteyen gençler arasında oluşacak yoğunluğun azaltılabileceğini savundu.

ETİKETLER