Dengir Mir Mehmet Fırat hayatını kaybetti

AA |  12 Temmuz 2019 Cuma - 8:22 | Son Güncelleme : 12 07 2019 - 12:16

AK Parti ve HDP'de milletvekilliği yapan Dengir Mir Mehmet Fırat (76), Ankara'da tedavi gördüğü hastanede vefat etti.


Alınan bilgiye göre, Bayındır Hastanesinde yaklaşık 6 haftadır akciğer  kanseri tedavisi gören Fırat, gece yarısı hayatını kaybetti. Fırat'ın cenazesi ikindi namazını müteakip Ahmet Hamdi Akseki  Camisi'nde kılınacak cenaze namazının ardından Karşıyaka Mezarlığı'nda toprağa  verilecek.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan ziyaret etmişti
 
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün partisinin MKYK  toplantısının ardından Fırat'ı tedavi gördüğü hastanede ziyaret etmişti.Ziyarette Erdoğan'a İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı  Fahrettin Koca, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı  Prof. Dr. Fahrettin Altun da eşlik etmişti.
 
Hastaneden açıklama 
 
Özel Bayındır Söğütözü Hastanesi  Başhekimi Uzman Doktor  Ersel Düzgün,hastanede gazetecilere yaptığı açıklamada, Eski AK Parti Genel  Başkan Yardımcısı ve eski HDP Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat'ın  akciğer kanserinin yayılımına bağlı beyincik tümörü nedeniyle 2017 ve 2019  yıllarında hastanelerinin Beyin Cerrahisi Bölümü'nde ameliyat olduğunu ancak  hastalığının ilerlemesine bağlı olarak tekrardan tedaviye başlandığını söyledi. Fırat'ın dün gece saatlerinde hayatını kaybettiğini aktaran Düzgün,  şöyle konuştu:  "Akciğer kanserinin yayılımına bağlı beyincik tümörü nedeniyle 2017 ve  2019 yıllarında hastanemizin Beyin Cerrahisi Bölümü'nde ameliyat olan ve  sonrasında hastalığının ilerlemesine bağlı olarak hastanemizde tedavi gören  deneyimli ve saygın siyasetçi Dengin Mir Mehmet Fırat, 12 Temmuz saat 01.44'te  Bayındır Söğütözü Hastanesi'nde hayatını kaybetmiştir. Merhumun ailesine,  sevenlerine ve ülkemize başsağlığı dileriz"
Bu arada AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, geldiği hastanede  Fırat'ın ailesine taziyelerini iletti.
 
Dengir Mir Mehmet Fırat kimdir?
 
8 Ağustos 1943'te Adıyaman'ın Kahta ilçesinde doğan Dengir Mir Mehmet  Fırat, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi.
 
AK Parti Kurucular Kurulu üyeleri arasında yer alan ve Merkez Yürütme  Kurulu (MYK) ve Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyeliklerinde bulunan  Fırat, AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü.
 
AK Parti'den 21'inci dönem Adıyaman, 22'nci dönem Mersin, 23'üncü  dönem Adana milletvekili olan Fırat, 8 Kasım 2008'de AK Parti Genel Başkan  Yardımcılığı ile birlikte MYK ve MKYK üyeliklerinden istifa etti.
 
2011 yılındaki seçime kadar milletvekilliği görevini yürüten ve  partideki görevlerinden istifasına rağmen AK Parti üyeliği süren Fırat, 28 Temmuz  2014'te Cumhurbaşkanlığı Seçimi'nden hemen önce partisinden ayrıldığını duyurdu.
 
Fırat, 2015 genel seçimlerinde HDP'den 25'inci dönem Mersin  milletvekili seçildi.
 
TBMM'nin 21'inci döneminde Meclis Adalet ve Plan ve Bütçe Komisyonu  Üyesi olan Fırat, 21 ve 22'inci dönemde de Tunus Dostluk Grubu Başkanlığı  görevinde bulundu.
 
İyi düzeyde İngilizce bilen Fırat, evli ve 2 çocuk babasıydı.