• »
  • Eğitim Haberleri »
  • Deneyap Türkiye sınav başvurusu başladı! Deneyap Türkiye başvurusu nasıl yapılır? Deneyap ücreti nedir?

Deneyap Türkiye sınav başvurusu başladı! Deneyap Türkiye başvurusu nasıl yapılır? Deneyap ücreti nedir?

06 Ocak 2020 Pazartesi - 14:38 | Son Güncelleme : 06 01 2020 - 14:45

Türkiye'nin teknolojik kalkınma programı Deneyap Türkiye Atölyesi, başvuruları bugün başladı. Teknoloji alanında öğrenci yetiştirme ve eğitim verme amaçlı kurulan Deneyap atölyeleri, Adana, Ankara, Antalya, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Hakkari, İzmir, Konya, Manisa, Muğla ve Trabzon olmak üzere toplam 12 ilde açıldı. Başvuruların başlamasının ardından, Deneyap başvurusu nasıl yapılır? Deneyap başvuru ücreti ne kadar? İşte Deneyap Türkiye sınav başvurusu 2020 hakkında merak edilenler…


Teknoloji alanında öğrenci yetiştirme, eğitme amacıyla Cumhurbaşkanlığının 100 Günlük İcraat Programı çerçevesinde, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı'nın ortak çalışması sonucu kurulan Deneyap Teknoloji Atölyesi Projesi 2020 başvuruları yakından takip ediliyor. Geleceğin teknoloji yıldızlarının yetişeceği Deneyap Teknoloji Atölyelerinin ilk kısmı, Adana, Ankara, Antalya, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Hakkari, İzmir, Konya, Manisa, Muğla ve Trabzon olmak üzere toplam 12 ilde açılıyor. Deneyap Türkiye başvuruları bugün başladı. Peki, Peki, Deneyap Türkiye sınav başvurusu nasıl yapılır? Deneyap Türkiye sınavı ne zaman?

DENEYAP TÜRKİYE SINAVI NE ZAMAN?

Deneyap Türkiye sınavı 9 Şubat 2020 tarihinde saat 10’da yapılacak. Sınav saatinden en an bir saat önce sınav binasında bulunmanız gerekmektedir.

120 dakika sürecek sınava giderken, sınav giriş belgesi ve kimlik belgenizi yanınıza almayı unutmayın.

Deneyap Teknoloji Atölyeleri sınavına katılmak isteyen öğrencilerimiz aşağıda ki il listesine bakmalıdırlar. 4. sınıf, 5. sınıf, 8. sınıf, lise hazırlık sınıfı ve 9. sınıf öğrencileri atölye sınavı için başvuruda bulunmaları gerekiyor.

DENEYAP SINAVI HANGİ İLLERDE GERÇEKLEŞECEK?

AdıyamanAfyonkarahisar
Ağrı
Antalya
Çanakkale
Çorum
Elazığ
Gaziantep
Isparta
Kahramanmaraş
Kastamonu
Malatya
Rize
Sakarya
Samsun
Şanlıurfa
Tokat
Yozgat

DENEYAP TÜRKİYE SINAVINA KİMLER BAŞVURABİLİR

Ortaokul Seviyesi İçin:
4. ve 5. sınıf öğrencileri sınava katılabilecek.

Lise Seviyesi İçin:
8. 9. ve Lise Hazırlık Sınıfında olan öğrenciler sınava başvuru yapabileceklerdir.

SINAV BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYIN

DENEYAP  SINAVI HAKKINDA MERAK EDİLEN NOKTALAR

Öğrenci Seçme Sınavı içeriğinde verilen eğitimler ile orantılı olarak 2 sınav yapılır.

Teori ve pratik sınavları olarak gerçekleşir.

Teorik sınavında Matematik, Fen, Algoritma ve eğitim başlıklarında ki konulardan oluşan sorular yer alıyor. Pratik Sınavda ise öğrencilerin teori bilgi ve becerilerini somut olarak ortaya dökme ve bu yeteneklerini ölçme şeklinde olur.

İlk sınavda başarılı olan öğrenciler sonrasında ikinci olarak uygulama sınavına tabii tutulur. O sınavda da başarılı olan öğrenciler, ücretsiz olarak robotik kodlama, kodlama, algoritma alanlarında eğitim göreceklerdir. Ücretsiz Eğitimler yaklaşık 36 ay sürmektedir.

Matematik, Fen, Algoritma ve Genel Kültür konularından oluşan toplam 60 adet soru sorulur.