Danıştay eski üyesine hapis cezası!

AA |  18 Nisan 2019 Perşembe - 11:19 | Son Güncelleme : 18 04 2019 - 11:19

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Danıştay eski üyesi İbrahim Günenç'i FETÖ üyeliğinden 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme heyeti, tutuklulukta geçirilen süreyi ve ceza miktarını dikkate alarak sanığın tahliyesine hükmetti.


FETÖ'nün darbe girişimi sonrasında meslekten ihraç edilen ve  tutuklanan eski Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay ile Hakimler ve Savcılar  Yüksek Kurulu (HSYK) üyelerinin yargılanmalarına devam edildi.
 
İlk derece mahkemesi sıfatıyla Yargıtay 9. Ceza Dairesince Yargıtay  Genel Kurul Salonu'nda görülen duruşmaya, sanık İbrahim Günenç tutuklu bulunduğu  cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.  Duruşmada Günenç'in avukatı da hazır bulundu.
 
Esas hakkındaki savunmasında suçlamaları kabul etmeyen Günenç, örgüt  üyesi olmadığını ileri sürdü. Örgütün şifreli haberleşme ağı ByLock'u  kullanmadığını da iddia eden Günenç, beraatini istedi.
 
Günenç ve avukatının savunmasının ardından duruşmaya ara verildi.
 
KARAR
 
Daha sonra Yargıtay 9. Ceza Dairesi heyetinin oy birliğiyle aldığı  karar, heyete başkanlık eden Daire Başkanı Burhan Karaloğlu tarafından  okundu.
 
Kararda, sanık İbrahim Günenç'in üzerine atılı "silahlı terör örgütüne  üye olmak" suçunun sabit olduğu, bu nedenle sanığa Türk Ceza Kanunu'nun (TCK)  314/2. maddesi gereğince "kastın yoğunluğu, örgüt içindeki konumu, örgütte  kaldığı süre, oluşan zarar ve tehlikenin ağırlığı" dikkate alınarak, alt sınırdan  uzaklaşılarak 6 yıl hapis cezası verildiği belirtildi.
 
Terör suçlarında cezanın yarı oranında artırılmasını öngören 3713  Sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun 5/1 maddeleri uyarınca sanığa verilen ceza 9  yıla çıkarıldı.
 
Sanığın duruşmalardaki hal ve tavırları nedeniyle TCK'nin 62.  maddesindeki indirim uygulanarak, ceza 7 yıl 6 aya indirildi.
 
Tutuklulukta geçirilen süreyi ve ceza miktarını dikkate alarak,  sanığın tahliyesine karar veren mahkeme heyeti, Günenç hakkında yurt dışına çıkış  yasağına da hükmetti.
 
Bu karara karşı temyiz yoluna başvurulabiliyor. Temyiz istemini,  Yargıtay Ceza Genel Kurulu görüşecek.