Danıştay Başkanı: Bize daha çok danışılsın...

11 Mayıs 2018 Cuma - 2:30 | Son Güncelleme : 11 05 2018 - 2:30

Yeni yönetim sistemine geçilmesinin gerektirdiği düzenlemelerle ilgili Danıştay’dan yararlanılmasını isteyen Başkan Güngör, “Danışma ve inceleme görevimiz kapsamında gereken desteği vermeye her zaman hazırız” dedi


Danıştay’ın 150. kuruluş yıl dönümü töreni düzenlendi. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve yüksek yargı üyeleri de katıldı. Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, törende yaptığı konuşmada, “Devletleri güçlü kılan ve toplumları yaşatan adalettir. Devletler ancak adalet ile ebedileşir. Adaletsizlik ile de yok olur. Adaleti tesis etmek devletin en temel görevlerindendir. Bu konuda asıl sorumluluk biz yargı mensuplarına düşmektedir” dedi. Güngör şunları söyledi:

‘İdari görevler eriyor’

16 Nisan 2017’de halk oylamasına sunularak, kabul edilen anayasa değişikliğiyle hukuk ve yönetim sisteminde köklü değişiklikler yapılmıştır. Bu değişikliğin gerektirdiği idari ve yasal düzenlemelerin hazırlık çalışmalarında, idareye, idari ihtiyaçlara, idarenin bakış açısına, kamu yararı yaklaşımına yabancı olmayan 150 yıllık birimi olan Danıştay’dan yararlanılması ve istişare yolunun daha fazla işletilmesinin kamu yararına olacağı kanaatindeyiz. Danıştay’ın idari görevleri her geçen gün biraz daha erimektedir, istatistikler bu gerçeği ortaya koyuyor. Örneğin, Fransa’da Conseil d’Etat 2016’da danışma fonksiyonu kapsamında bin 376 idari inceleme yapmışken, bu sayı, Türk Danıştay’ı için sadece 16’dır. Danıştay’ın görüşünü alma yolu tercih edilirse, kanun, kararname, yönetmelik gibi hukuki düzenlemeleri iyileştirme, üst norma aykırılıkları, tutarsızlıkları giderme, idari ilkelere uymayan yönleri dikkate sunma hususlarında ciddi katkılar sağlanacaktır. Böylece, muhtemel uyuşmazlıkların yargıya intikal etmeden çözülmesi sağlanarak, bireylerin ve kamunun kaynak ve enerjisinin israfı önlenecektir. Danıştay olarak, etkin bir danışma görevini üstlenmeye ve devletimize hukuken ihtiyaç duyulan alanlarda danışma ve inceleme görevimiz kapsamında gereken desteği vermeye her zaman hazır olduğumuzu belirtmek isterim.

Devlete sadakat vurgusu

Danıştay Başkanı Güngör, devlete ve millete yönelik tehditlerin hiç olmadığı kadar yaygın ve sistematik şekilde kendisini hissetirdiğini, bunların başında terör tehdidi olduğunu ifade etti. “Farklı biçimlerde ortaya çıkan terör örgütleri aynı amaç ve merkezlere hizmet etmektedirler” diyen Güngör, şöyle devam etti: Bunun en açık örneği 15 Temmuz’daki FETÖ’nün darbe girişimidir. 15 Temmuz darbe girişimi, kamu görevlilerinin devlete sadakat yükümlülüğünün önemini çok açık ve net bir şekilde ortaya koymuştur. Kamu görevlisinin bu kriteri taşımadığının tespiti halinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatları ve Venedik Komisyonu görüşlerinde de vurgulandığı üzere, bu kişilerin kamu görevine son verilmesi hususunda devletin takdir yetkisinin bulunduğu bilinmektedir.