Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay TEKNOFEST'te

AA |  23 Eylül 2018 Pazar - 17:50 | Son Güncelleme : 23 09 2018 - 21:09

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "İmalat sektöründe güçlendik, güçleniyoruz, ciddi yol aldık ama alacağımız çok daha büyük yollar var. Onun için de bunu hep birlikte yapıyor olmak zorundayız, onun için de gençlerimizin ve çocuklarımızın artık teknolojiye gönül verir ve gecesini ve gündüzünü 'Türkiye'ye ben nasıl katkı veririm' diye hemhal olmalarını istiyoruz." dedi.


Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt  Uysal, T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar ile Solotürk, Türk  Yıldızları ve akrobasi pilotu Ali İstem Öztürk'ün gösterilerini izledi. Oktay,  Baykar standında sanal gerçeklik deneyimi yaşadı, SİHA kontrol merkezinde  yetkililerden bilgi aldı. Türk Hava Yolları uçağında incelemelerde bulunan Oktay  ve beraberindekiler, drone yarışlarını izledi.
 
Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi  tarafından gerçekleştirilen ve Anadolu Ajansı'nın (AA) global iletişim ortağı  olduğu TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali'nin son gününde  Oktay, festival alanını gezerek, yetkililerden bilgi aldı.
 
Festival kapsamında düzenlenen yarışlarda dereceye katılanların  ödüllendirildiği törene katılan Oktay, festivale 500 binden fazla ziyaretçinin  katıldığını belirterek, teknolojinin gelişmesine gönül veren herkese teşekkür  etti.
 
 
Oktay, savunma sanayi, askeri teknoloji, sivil sanayi ve teknoloji,  havacılıkla ilgili bilişim teknolojileri, İHA'lar, SİHA'lar, özgün helikopterler,  Atak helikopterler Türkiye'nin yepyeni bir iddiayla ortaya çıktığını dile  getirerek, "Bu yeni değil, arkasında çok uzun bir geçmişi var. Sayın  Cumhurbaşkanımızın 16 yıldır geceli, gündüzlü verdiği bir emek, kararlılık ve  inanç var. İnşallah sizden beklentimiz ve arzumuz da şu, gençler ve çocukların  Türk havacılığına, Türk teknolojisine, Türkiye'nin katma değerli ürünler  üretmesine gönül veriyor olması lazım. İlk günden itibaren  bu kalabalığı  gördüğümüzde, biz bunun olduğunu şimdiden görür gibiyiz." ifadelerini kullandı.
 
 
Savunma sanayisinde yakalanan iş birlikteliğini diğer sektörlerde de  firmalarla yakalamayı ümit ettiklerini vurgulayan Oktay, organizasyonda emeği  geçenlere teşekkür etti.
 
"TEKNOFEST'te katılım çok yüksek"
 
Türkiye'nin çok güçlü mühendislerinin, tasarımcılarının olduğunu  vurgulayan Oktay, şöyle devam etti:
 
"İmalat sektöründe güçlendik, güçleniyoruz, ciddi yol aldık ama  alacağımız çok daha büyük yollar var. Onun için de bunu hep birlikte yapıyor  olmak zorundayız, onun için de gençlerimizin ve çocuklarımızın artık teknolojiye  gönül verir ve gecesini ve gündüzünü 'Türkiye'ye ben nasıl katkı veririm' diye  hemhal olmalarını istiyoruz. Bunun da burada gerçekleştiğini görüyoruz. Teknoloji  festivalimizle birlikte aslında yarışmalarımız da vardı. Hemen hemen belki de  dünyanın en ileri drone teknolojilerinin kendi içerisinde bir eğlenceye dönüştüğü  yarışmaların olduğu ve birçok sektörde yarışmaların olduğu artık onlara da  ödüllerini verme aşamasındayız."
 
 
Oktay daha sonra, Vali Şahin, Belediye Başkanı Uysal, T3 Vakfı Yönetim  Kurulu Başkanı ve Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, T3  Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Bayraktar ile yarışmalarda derece alan takımlara  ödüllerini verdi.

ETİKETLER