Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'dan Barış Pınarı Harekatı açıklaması

09 Ekim 2019 Çarşamba - 17:40 | Son Güncelleme : 09 10 2019 - 19:00

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Barış Pınarı Harekatı, Fırat’ın doğusunda barış ve istikrarı, Suriyelilerin güvenle evlerine dönmelerini sağlayacak." dedi.


Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Bursa'nın İnegöl ilçesinde bir otelde AK Parti İlçe  Teşkilatınca düzenlenen toplantıda, Türkiye'nin güney sınırında oluşturulmaya  çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla  başlatılan "Barış Pınarı Harekatı" ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.
 
Bir süredir Türkiye'nin en önemli önceliklerinden birinin, Suriye  kaynaklı tehditlerin yok edilmesi ve sorunların çözümü olduğunu belirten Oktay,  Türkiye'nin, sınırlarının güvenliği ve topraklarındaki Suriyelilerin güvenle  evlerine dönüşleri konusundaki kararlılığını her platformda ifade ettiğini  vurguladı.
 
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, sözlerine şöyle devam etti: "Eğer, siyasi çözüm yolunda en önemli aşamalardan biri olan Anayasa  Komitesi 30 Ekim itibarıyla çalışmaya başlayacaksa, bunda Türkiye'nin rolü ve  yapıcı katkısı tartışmasızdır. Ayrıca Suriye'deki insani dramın rejimle birlikte  en büyük sebebi olan DEAŞ tehdidine karşı tek ciddi ve etkin mücadeleyi Türkiye  vermiştir. Lafla, sözle değil, icraatla vermiştir. Biliyorsunuz DEAŞ, sadece  Suriye ve Irak'ı değil Türkiye'yi de hedef almaya kalkmıştı. Kendi sınırlarımız  içinde aldığımız tedbirlerle bu yöndeki teşebbüslerin önünü kısa sürede kesmeyi  başardık. Fırat Kalkanı Harekatı'yla, Cerablus-El Bab bölgesinde 3 bin civarında  DEAŞ'lıyı etkisiz hale getirdik, Zeytin Dalı Harekatı'yla da özellikle Hatay  ilimizi hedef alan PKK-YPG oluşumunu ortadan kaldırdık."
 
Pek çok formül, pek çok yöntem denedik" 
 
Bölgede özellikle DEAŞ'ın fiili bir tehdit olmaktan çıkmasında  Türkiye'nin verdiği mücadelenin büyük payı ve etkisi olduğuna dikkati çeken  Oktay, şunları kaydetti:  "Verdiğimiz bu büyük mücadeleye rağmen Suriye'de bir başka terör  örgütünün ısrarla bize karşı korunduğunu ve güçlendirildiğini gördük. Oyunu  görüyoruz. PKK'nın bir kolu olan bu oluşumun yanı başımızda yeni bir terör  bataklığı meydana getirmesine müsamaha göstermeyiz. Hedefi ülkemiz olan bu  örgütün, kendisine verilen tüm silahları ve araç gereçleri bulduğu ilk fırsatta  ülkemize karşı kullanacağı apaçık ortadadır. Fırat'ın doğusundaki YPG varlığı,  ülkemizdeki Suriyeli kardeşlerimizin yuvalarına dönmelerine de engel teşkil  etmektedir." Oktay, Türkiye'de yaşayan Suriyelilerin geri dönebildikleri tek yerin,  Türkiye'nin fiilen güvenli hale getirerek Suriye halkının kendi yönetimine  verdiği bölgeler olduğunu hatırlattı.
 
 Rejim bölgesine de terör örgütünün kontrolü altındaki yerlere de  kimsenin gönüllü dönmediğini, dönmek istemediğini anlatan Oktay, "Dolayısıyla,  Türkiye'deki Suriyelilerin bu bölgelere dönüşlerinin yolu, Münbiç dahil Fırat'ın  doğusundan Irak sınırına kadar olan yerlerin gerçek anlamda güvenli hale  getirilmesinden geçiyor." ifadesini kullandı. Oktay, Suriye'nin batısındaki insani krizlere ve terör oluşumlarına,  Rusya ve İran'la yapılan görüşmeler sonucunda çözüm bulunduğunu belirtti.  Fırat'ın doğusu için de ABD ile uzun süredir görüşmeler  gerçekleştirildiğini dile getiren Oktay, şu değerlendirmelerde bulundu: "Bugüne gelene kadar pek çok formül, pek çok yöntem denedik. Bu  konudaki kararlılığımızı her düzeyde muhataplarımıza ifade ettik. Mesele tüm  açıklığıyla kendileriyle görüşüldü, konuşuldu. Ancak, çeşitli sebeplerle bunların  hiçbiri bizim istediğimiz neticeyi vermedi. Bu noktada 'Türkiye kendi yolunu  kendi belirler, kendi göbeğini kendi keser.' dedik ve harekete geçtik. Bu  yaklaşımla, Fırat'ın doğusunda bir barış koridoru oluşturulmasına yönelik Barış  Pınarı Operasyonu bugün itibarıyla fiilen başlamıştır, ülkemize ve milletimize  hayırlı olsun."
 
 "İlçeler inşa etmeyi, altyapıyı ayağa kaldırmayı planlıyoruz"
Fuat Oktay, harekatta görev alan Türk ordusunun kahraman mensuplarına  ve güvenlik güçlerine muvaffakiyet diledi. Harekatın hedeflerine değinen Oktay, şöyle konuştu: "Başkomutanımız Recep Tayyip Erdoğan operasyonun bizzat yakından  takipçisidir, lideridir. 'Sizdedir cesaret, iman, intizam, batıla taklide yoktur  iltizam. Herkese adalet, aleme nizam verecek sizsiniz, selam sizlere!' diyerek  Mehmetçiklerimizi, Abdurrahim Karakoç'un dizeleriyle selamlıyorum. Tek amacımız  sınırlarımızın emniyeti ve Suriyelilerin güvenle evlerine dönüşlerini  sağlamaktır. Türkiye, Suriye'nin toprak bütünlüğüne ve siyasi birliğine olan  saygısını her fırsatta ifade etmiştir. Ülkemizin Fırat'ın doğusunda yürüttüğü  operasyona Amerika'nın herhangi bir şekilde karışmayacağının tüm kademelerde  açıkça ifade edilmiş olmasını da ayrıca önemli bulduğumu ifade etmek isterim.  Geçtiğimiz 8 yıllık süreçte Suriye çok ağır hasarlar almış, çözümsüzlüğün merkezi  haline gelmiştir. Ülkelerine geri dönecek Suriyelilerin birçoğunun artık oturacak  bir evleri yok ve savaş ortamında hayatlarını idame ettirecek işleri  bulunmuyor. Bunun için, oluşturacağımız güvenli bölgede ilk etapta 1 milyon  kişinin yaşayabileceği köyler ve ilçeler inşa etmeyi, altyapıyı ayağa kaldırmayı  planlıyoruz. Avrupa Birliği başta olmak üzere uluslararası toplumun desteğiyle  inşa edeceğimiz bu yerleşim yerleri, Suriye'deki soruna kalıcı çözüm bulunması  yolunda önemli bir adım olacaktır. Tüm bu çalışmaları, bölgenin tarihi demografik  yapısına saygılı şekilde yürütmeye devam edeceğiz.
 Suriye topraklarını 'Barış Pınarı'yla sulamakta kararlıyız. Suriye'de,  tüm kesimleri kucaklayan ve herkes tarafından kabul edilen bir siyasi çözüme  ulaşıldığında, ülkenin diğer tüm bölgeleri gibi, güvenli bölgeler de tamamen  Suriye halkının yönetimine geçecektir. Bu amaçla, Astana ve Cenevre Süreçlerine  her türlü katkıyı vermeye devam edeceğiz. Attığımız ve atacağımız adımların  ülkemize, Suriyeli kardeşlerimize, bölgemize ve dünyaya hayırlar getirmesini,  barışa ve esenliğe vesile olmasını diliyorum."
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

ETİKETLER