Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Bu ne bir tehdit, ne de bir blöftür

AA |  06 Eylül 2019 Cuma - 12:55 | Son Güncelleme : 06 09 2019 - 16:13

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'kapılarımızı açarız' açıklamasıyla ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Bu ne bir tehdittir ne de bir blöftür. Bu bir gerçektir" dedi.


Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İtalya'nın Cernobbio kentinde düzenlenen siyaset, iş, ekonomi,  finans ve enerji sektöründen pek çok önemli ve üst düzey yetkilinin katıldığı 45.  Ambrosetti Forumu'nda Türk basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu.Fuat Oktay, "İtalya'nın Davos'u" olarak nitelendirilen, Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan'ın da 2003 ve 2005 yıllarında katıldığı önemli bir foruma  iştirak ettiklerini belirtti.
İtalya'nın finans ve sanayi alanında önemli bölgelerinden birinde  olduklarını ifade eden Oktay, "Avrupa'daki önemli şirketlerin CEO'ları ve üst  düzey yöneticileri ile bugünü ama bugünden çok geleceğe ilişkin sorunları  görüştük. Özellikle geleceğe ilişkin sınamaları ele aldık. Türkiye olarak global  terörizm, bölgesel krizler ve batıdan doğuya doğru gerçekleşen güç kayması  konularında Türkiye'nin görüşlerini ilettik." ifadelerini kullandı.
 
  
 
 Oktay, global terörizm boyutunda Türkiye'nin görüşünü zaten herkesin  bildiğini, Türkiye'nin bölgesindeki terör örgütleriyle en etkili şekilde  mücadelesini sürdürdüğünü aktardı. Terörün dili, dini, ırkı ve coğrafyasının olamayacağını  vurguladıklarını anlatan Oktay, sözlerini şöyle sürdürdü:
 "Terör ve teröristlerle iş birliği yaparak gelecek kuşaklara daha  sağlıklı bir dünya, miras bırakılması mümkün değil. Dolayısıyla hangi gerekçeyle  olursa olsun teröristler ve terörle iş birliği yaparak herhangi bir amacın  gerçekleştirilmesinin mümkün olmayacağını söyledik. Türkiye'nin terörle  mücadeledeki uluslararası iş birliğini, Suriye'nin kuzeyinde şu andaki halihazır  konuları gündeme getirdik. Suriyeli göçmenler konusunda Türkiye'nin nasıl yalnız  bırakıldığı noktasında tezlerimizi ilettik. Batıdan doğuya bir göç kaymasının  yaşandığını bütün dünya konuşuyor ve bunu açıkça kabul ediyor. Ekonomik, siyasi,  sosyal anlamda bir kayma var. Bu kayma yaşanırken genelde sorulan soru Türkiye'de  bir eksen kayması mı var? Türkiye'nin özellikle Rusya, Avrupa Birliği, ABD ve Çin  ile ilişkilerine bakıldığında 'Türkiye'de bir eksen kayması mı var' soruları  yersiz. Türkiye, A, B, C ekseninde değil kendi eksenindedir. Türkiye'nin dünyaya  bakışı kendi çıkarları çerçevesindedir. Türkiye 180 derecelik bir açıyla  etrafındaki olaylara bakmak durumundadır. Batıdan doğuya kayan bu güç noktasında  buradaki rekabetin artık gerek terörizm gerek bölgesel krizlere sebebiyet veren  değil tam tersi bunları azaltan yaklaşımlarla iş birliğine, fırsata dönüşmesi  lazım. Türkiye bunun için bir fırsattır."
 
 "Avrupa'nın bundan kaçma şansı yoktur, yüzde sıfırdır"
 
 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriye'den gelebilecek yeni göç  dalgasına ilişkin söylediği "kapılarımızı açarız" açıklamasının Avrupa'da yankı  bulduğunun hatırlatılması üzerine Oktay, "Yankı bulması beklenen bir şeydir.  Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklaması ne bir tehdittir ne de bir blöftür. Bu bir  gerçektir. Suriye'de bir kriz vardır. Türkiye kapılarını sonuna kadar açmıştır.  Komşuda bir yangın varsa bizim buna uzaktan bakma şansımız yok ve oradaki  kardeşlerimizde bir sıkıntı varsa biz 'komşusu açken tok yatan' bir durumda  olmayız dedik." şeklinde konuştu. AB başta olmak üzere bütün dünyanın bu durumu bildiğini dile getiren  Fuat Oktay, şunları kaydetti:  "Yeni bir göç akımı başlarsa Türkiye bunu göğüsleyecektir yaklaşımı ve  rahatlığı kesinlikle yanlış bir rahatlık ve yaklaşımdır. Türkiye, hiçbir ülkenin  bekçisi değildir. Onların göçmen deposu değildir. Oluşturdukları krizlerin de  faturasını ödeyecek ülke değildir. Hiç kimse de kusura bakmasın. Sayın  Cumhurbaşkanımızın da söylediği budur. Evet biz göçmenlerle ilgili sonuna kadar  görevimizi yaptık, yapıyoruz, bundan sonra da yapacağız. Özellikle kapıların  tutulmasıyla alakalı, eğer İdlib krizi devam ederse, bölgedeki kriz devam ederse,  ilave göç krizi başlayacak olursa, Avrupa'nın bundan kaçma şansı yoktur, yüzde  sıfırdır. Bununla yüzleşmek zorundadır. Dolayısıyla hiç kimsenin Türkiye'den daha  fazla bu çerçevede bedel ödemesini bekleme hakkı da yoktur. Cumhurbaşkanımızın da  söylediği budur. Bu mesaj da alınmıştır."
 
 Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD seyahati
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD seyahatine ilişkin bir soru üzerine  Oktay, "Programda var. Diğer liderlerle de görüşüyor olacak. Suriye boyutunda  devam edecek olursak, aslında gerek Astana süreciyle ilgili gerek Soçi'de alınan  kararların özellikle Cenevre sürecine yansıtılması boyutunda anayasa ile alakalı  bu komisyonun bir an önce oluşturulması çok önemli. Arzu ederiz ki, o tarihten  önce ciddi bir ilerleme kaydedebiliyor olalım, yine arzu ederiz ki, o tarihten  önce bölgedeki krizin özellikle İdlib temelindeki krizlerde bir çözüme doğru bir  yoğunlaşma olsun ve New York'taki görüşmede de belki buna daha somut adım  atılabilsin." ifadelerini kullandı.
 
"Kimsenin burada zamana oynamasına müsaade etmeyeceğiz"
 
 "Türkiye için İdlib önemlidir. Krizdir. Türkiye'yi doğrudan etkiler.  Bunun için hassasız. Münbiç de bizim için önemlidir." diyen Cumhurbaşkanı  Yardımcısı Oktay, "Fırat'ın doğusu bizim için önemlidir. Orada da Türkiye’nin  mesajı son derece nettir. Buradaki güvenli bölgeyle ilgili yine Sayın  Cumhurbaşkanımızın açıklaması nettir. Yani Münbiç'teki gibi bir oyalama taktiğine  bizim tahammülümüz olamaz. Eylül sonu itibarıyla bir tarih vermişlerdir Sayın  Cumhurbaşkanımız. Bunu çok yakinen birlikte oluşturulan operasyon merkezi ve  sonrasında gelecek olan güvenli bölgenin oluşturulması konusunda eylem bazında  çok çok yakinen takip ediyoruz. Kimsenin burada zamana oynamasına müsaade  etmeyeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.
 
Putin'in G7 önerisi 
 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in aralarında Türkiye, Çin ve  Hindistan'ın da yer alabileceği G7'ye benzer bir yapı oluşturulması yönündeki  açıklamalarına ilişkin görüşleri sorulan Fuat Oktay, "Bu konuda olay  somutlaştığında zaten Türkiye olarak biz gerekli hem girişimlerimizi hem  cevabımızı veririz ama Türkiye olarak bizim için önemli olan şudur, biz G20'deyiz  zaten. G7 ile alakalı bizim görüşlerimiz de alınmaktadır. Sayın Cumhurbaşkanımız  da liderler seviyesinde görüşülen konular boyutunda çok yakinen de olsa dolaylı  da olsa bütün her şeyin içerisindedir. Türkiye, doğu batı veya farklı bir blok  boyutundan bakmaz olaya, kendi çıkarları boyutundan bakar. Kendi çıkarlarına  uygun olursa her şeyi değerlendirebilecek boyuttayız. Dar bakış açısına sahip  değiliz." ifadesini kullandı.
 
 "Türkiye'nin önemi açısından, AB'ye de güzel bir mesaj olabilir"
 Putin’in bu açıklamasının önemine dikkati çeken Oktay, şunları  kaydetti: "Türkiye'nin dünyanın bugünü ve geleceğiyle alakalı da aslında ne  kadar önemli bir konumda olduğu, yeni yapılanmalar, yeni çözüm önerileri  düşünülürken, yeni birliktelikler düşünülürken, Türkiye'nin oyun kurucu rolünü de  görmezden gelmemek gerekiyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın burada tüm taraflarla  görüşebilen nadir liderlerden olduğunu unutmamak lazım. Bu aslında Türkiye'ye  olduğu kadar, Türkiye'nin fiilen gireceği birlikteliklere de güç katacaktır. Ne  yazık ki, AB bu gücü henüz fark edememiştir. AB kendi içindeki mücadelelere  daldığı için küçük düşünmeye başlamıştır. Belki bu Türkiye'nin önemi açısından,  AB’ye de güzel bir mesaj olabilir."
 
        
 
 
 
 

ETİKETLER