Cumhurbaşkanı Erdoğan Vatikan'da

05 Şubat 2018 Pazartesi - 11:48 | Son Güncelleme : 05 02 2018 - 15:43

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Papa Franciscus'un davetlisi olarak Vatikan'a gitti. Erdoğan törenle karşılandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Vatikan'da Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus ile bir saat süren baş başa görüşmesi sona erdi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Papa Franciscus Vatikan'da görüşütü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,için, Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus ile baş başa  görüşmek üzere geldiği Apostol Sarayı önünde tören düzenlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, San Damaso Kapısı'nda  Papalık İkametgah Valisi  Başpiskopos Georg Ganswein tarafından karşılandı. Karşılama töreninin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Papa Franciscus  ile baş başa görüşmenin yapılacağı salona geçti. 
 
İLK AÇIKLAMA YAPILDI
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Papa Franciscus  arasındaki görüşmede, ABD yönetimine Kudüs kararının sakıncaları ve uygulamaya  geçirilmemesi yönünde telkinleri sürdürmenin önemine değinildi. 
 
Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Vatikan'daki  gelenek doğrultusunda Apostolik Kütüphene'de gerçekleşen ve son derece dostane  bir havada geçtiği öğrenilen baş başa görüşmede, Kudüs, mülteciler, başta Suriye  olmak üzere Ortadoğu'daki gelişmeler, terör, farklı dinlerin mensupları  arasındaki ilişkiler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.
 
Erdoğan ve Papa, Müslümanlar, Hristiyanlar ve Yahudiler tarafından  kutsal addedilen Kudüs'ün BM kararları ve uluslararası hukuk tarafından  belirlenmiş statüsünün muhafaza edilmesi gerektiğini vurguladı.
 
Görüşmede, ABD yönetimine, Kudüs'le ilgili kararın sakıncaları ve  uygulamaya geçirilmemesi yönünde telkinleri sürdürmenin önemine değinildi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kudüs" konusunda verdiği mesajlarından dolayı  Papa'ya teşekkür etti.
 
Yabancı düşmanlığı ve İslamofobi ile ortak mücadeleye değinildi
 
Papa Franciscus da Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, "Kudüs" meselesiyle ilgili  çabalarından ve mültecilere yönelik yardımlardan dolayı takdirlerini iletti.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin terörle mücadele kapsamında  Suriye'de yaptığı operasyonlar hakkında da bilgi paylaşımında bulundu.
 
Yabancı düşmanlığı ve İslamofobi ile ortak mücadeleye değinilen  görüşmede, dinleri terörle ilintilendirmenin yanlış olduğu da vurgulandı. Bu  çerçevede, İslam'ı terörle özdeşleştirmeye yönelik kışkırtıcı söylemlerden uzak  durulması gerektiği belirtildi.
 
Bölgede barış ve istikrarın tesis edilmesine işaret edildi
 
Türkiye'de Katolikler dahil farklı inançlara mensup herkesin barış  içerisinde bir arada yaşamalarına önem verdiklerini anlatan Cumhurbaşkanı  Erdoğan, bu iradeyi somut olarak ortaya koyma adına son dönemde 14 kilise ve bir  sinagogu onardıklarına dikkati çekti.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Papa Franciscus, bölgede barış ve istikrarın  tesis edilmesi, yaşanan insani dramlara seyirci kalınmaması için uluslararası  toplumu harekete geçirmesi hususlarında ortak adımlar atmanın mümkün olduğuna  işaret etti ve gelecekte de temasları sürdürme konusunda mutabık kaldı.
 
 
 
PAPA ERDOĞAN'I KAPIDA KARŞILADI, GÖRÜŞME 1 SAAT SÜRDÜ    
 
Papa, Apostol Sarayı'nda, konuklarını ağırladığı Kütüphane  Salonu'ndaki görüşme öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı kapıda karşıladı. İtalyanca "Buongiorno" (Günaydın) diyen Papa'ya, Cumhurbaşkanı Erdoğan da "How  are you" (nasılsınız) sözleriyle karşılık verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Vatikan'da Katoliklerin ruhani lideri Papa  Franciscus ile baş başa ve heyetler arası görüşem yaptı.  "Gösterdiğiniz ilgi için çok teşekkür ederim." ifadesini kullanan  Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Papa da ziyaretinden dolayı teşekkürlerini iletti.  Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Papa Franciscus, basın mensupları  önünde el sıkışarak, baş başa görüşmenin yapıldığı Kütüphane Salonu'na geçti. TSİ 11.53'te başlayan baş başa görüşme 12.54'te sona erdi.  Basına  kapalı gerçekleşen görüşmede  Türkiye-Vatikan ilişkileri, Kudüs'le ilgili gelişmeler, bölgesel sorunlar, Suriye'de yaşanan insanlık trajedisi, terör, yabancı düşmanlığı ve İslam düşmanlığıyla mücadele gibi konular ele alındığı belirtiliyor.
 
Heyette, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı  Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Milli Savunma Bakanı Nurettin  Canikli, Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik ile Enerji ve  Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve eşi Esra Albayrak, Cumhurbaşkanlığı  Sözcüsü İbrahim Kalın hazır bulundu.
 

CUMHURBAŞKANI'NDAN HEDİYE
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis ile gerçekleştirdiği görüşme sırasında Papa’ya eski İstanbul’u tasvir eden 24 parçalı minyatür İznik çinisi ile Mesnevi’nin İtalyanca ve İngilizce baskılarını hediye etti. 
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Vatikan’da temaslarını sürdürüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Papa Francis ile gerçekleştirdiği görüşme yaklaşık 1 saat sürdü. Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan, Papa’ya eski İstanbul’u 24 parçada tasvir eden minyatür İznik çinisi ile Mesnevi’nin İtalyanca ve İngilizce baskılarını hediye etti. Papa Francis ise Erdoğan’a barışı simgeleyen madalyon takdim etti.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Vatikan’a gerçekleştirdiği ziyaret 59 yıl sonra Cumhurbaşkanı düzeyinde Vatikan’a yapılan ilk ziyaret olması bakımından önem taşıyor.
 
İTALYA CUMHURBAŞKANI'YLA BİR ARAYA GELECEK
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vatikan ziyaretinin ardından Roma'da İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ile çalışma yemeğinde bir araya gelecek ve İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni'yi kabul edecek. Türkiye ile İtalya arasında siyasi, ekonomik, savunma sanayi alanlarında ikili iş birliği konularının ele alınacağı söz konusu görüşmelerde Suriye, Irak ve Libya'daki son gelişmeler, Kudüs, terörle ve düzensiz göçle mücadele konularında iş birliği, Türkiye-AB ilişkileri gibi her iki ülkenin ortak gündeminde yer alan konular hakkında görüş alışverişinde bulunulacak.
 
YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMİ ALINDI 
 
Cumhurbaşkanı  Erdoğan'ın Vatikan'a  iki günlük resmi ziyareti dolayısıyla  İtalya'nın başkenti Roma'da olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan şehirden ayrılana kadar Roma'da  yaklaşık 3 bin 500 kolluk kuvveti görev yapıyor. Şehirde en yüksek  seviyeye çıkarılan güvenlik önlemleri çerçevesinde Roma'da bazı yollar trafiğe kapatıldı. 

ETİKETLER