Cumhurbaşkanı Erdoğan Macaristan'da konuştu

09 Ekim 2018 Salı - 12:57 | Son Güncelleme : 09 10 2018 - 13:47

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Macar ve Türk ekonomileri birbirini tamamlayan iki ekonomidir. Türkiye-Macaristan iş birliği ile Afrika’da ortak yatırımlara girelim. Afrika’nın beklentileri çok." dedi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye Macaristan İş Forumu'nda önemli açıklamalarda bulundu. İşte Cumhurbaşkanı'nın açıklamalarından öne çıkanlar;
 
"Bizler Macaristan'ı da yabancı bir ülke olarak görmüyoruz. İstiyoruz ki aramızdaki ticaret hacmini de arttıralım. Macaristan ile ortak işbirliğine girebiliriz.
 
"AFRİKA İÇİN ORTAK ÇALIŞALIM"
 
Örneğin Afrika'nın beklentileri ve eksiği çok. Burada Macaristan ile ortak çalışmlar yapmak durumundayız.
 
MACARİSTAN'I BİR TİCARET ÜSSÜ OLARAK GÖRÜYORUZ
 
2018 yılının ilk 8 ayında 1.8 milyar dolarlık hacme ulaştık ki şimdi hedef 5 milyar dolarlık bir rakamı yakalamak. Bu ortak hedefimizdir. Bu miktar aslında geçen yıla kıyasla kayda değer bir artışa tekabül ediyor. İş adamlarına vize kolaylığı buradaki yatırımlarımız daha da büyütecektir. Biz Macaristan'ı bir ticaret üssü ve geçiş noktası olarak görüyoruz. Bunu iş adamlarımıza tanınacak vize kolaylığı, karşılıklı adımlar ile ikili ticaretimizi aramızdaki dostluk bağlarına yakışır düzeye çıkarmamız gerekiyor.
 
Macaristan ile savunma sanayisine yönelik bazı adımlar atmayı planlıyoruz. Turizmde 40 milyona ulaştık. Hedefimiz 2023'te 50 milyon turist. Macaristan'da ciddi yatırımlar yapan şirketlerimiz olduğunu görüyorum. Bankalarımız arasındaki ilişkileri de güçlendirmemiz gerekiyor."
 
Son birkaç aydır spekülatif ekonomik saldırılar var. Türkiye'nin Suriye ve Irak'ta kendi huzuru ve güvenliğini sağlamak için attığı adımlar bazı çevreleri rahatsız etmiştir. YPG'nin işgalinde olan bölgelerde, şimdi yüzbinler huzur içinde yaşıyor. Soçi Mutabakatı ile 3.5 milyon insanın güvenliğini garanti altına almıştır. 4 milyon mülteciye ev sahipliği yapıyoruz. 33 milyar dolar açıkladık. Hiçbir kuruluştan doğru dürüst yardım almadık. AB sözünde durmadı.