Cumhurbaşkanı Erdoğan: Buradan almamız gereken dersler var, adımlar atılacak

09 Şubat 2019 Cumartesi - 12:33 | Son Güncelleme : 09 02 2019 - 14:11

Cumhurbaşkanı Erdoğan, arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği Kartal'daki enkaz alanına gelerek çöken binadaki çalışmalar ile ilgili bilgi aldı. Açıklama yapan Erdoğan, "Buradan almamız gereken dersler var. Bütün bu çalışmalardan sonra kararlı bir şekilde adımlarımızı atacağız" dedi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dört gün önce Yeşilyurt Apartmanı'nın çökmesi  sonucu 14 kişinin yaralandığı, 17 kişinin hayatını kaybettiği Kartal Orhantepe  Mahallesi Bankalar Caddesi Sema Sokak'a geldi.İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat  Kurum, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve Büyükşehir  Belediye Başkanı Mevlüt Uysal tarafından karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha  sonra enkazın bulunduğu alana geçti.
 
Burada incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, enkaz çalışmaları,  Yeşilyurt Apartmanı ve çevresindeki yapılarla ilgili İçişleri Bakanı Soylu, Çevre  ve Şehircilik Bakanı Kurum, Sağlık Bakanı Koca, İstanbul Valisi Yerlikaya'dan  bilgi aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Yeşilyurt Apartmanı'nda yaşayan  vatandaşların beklediği çadırı ziyaret etti.
Erdoğan, incelemenin ardından enkaz  alanından ayrılırken basın mensuplarının soruları üzerine çalışmaların devam  ettiğini belirterek, "Hastanede bir ziyaret yapacağız. Ondan sonra cenaze  törenine katılacağız. Ama tabii buradan almamız gereken birçok dersler var. Buna  göre de şu anda gerek Başsavcımız, gerek savcılar, gerek bilirkişi heyetleri,  bütün Bakan arkadaşlarım, AFAD... Hepsi çalışmalarını sürdürüyor. Ondan sonra  bizler de oturacağız, değerlendirmelerimizi yapacağız. Bütün bu çalışmalardan  sonra kararlı bir şekilde adımlarımızı atacağız." dedi.Erdoğan daha sonra hastaneye geçerek yaralıları ziyaret etti. 
 
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  Kartal Doktor Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yaralıları ziyaret ettikten sonra basın açıklama yaptı. 
 
 
Erdoğan yaptığı açıklamada şunları söyledi; "Ülkemizde meydana gelen, buna artık ben afet demeyeceğim bu bir afet değil. Bu aslında ne yazık ki yıllardır konuştuğumuz söylediğimiz, özellikle bu bina yapımlarında kullanılması gereken malzemeler konusu, binaların yapıldığı yerle ilgili olarak atılması gereken adımlarda zemin etüdleri ve bu etüdlere dikkat edilmeden maalesef yapılan inşaatlarda zaman zaman yaşadığımız çok ciddi sıkıntılar var.
 
Tabi bunları deprem afetlerinde dikey mimari, yatay mimari ve bütün bunların yanında; mesela kumun deniz kumuyla yapmak suretiyle, kullanılan demirlerde hurda demirlerin kullanılmasıyla atılan adımlar... Bütün bunlarla beraber de tabi inşaat ruhsatları olmadan yapılan inşaatlarla burada olduğu gibi iskan olmadan yerleşimler; bunların neticesinde bakıyoruz üç kata müsaade edildiği halde 8 kat, 10 kat gibi inşaatın yapılmış olması.
 
Yani ranta yönelik, kaçak yapılan bu işlerle şu anda tabi bu bölgede çok ciddi bir sıkıntıyı yaşadık. Ne yazık ki burada şu an 17 kaybımız var ve 14 yaralımız ki, bunların içerisinde yoğun bakımda olan vatandaşlarımız var. Durumlarının iyi olduğunu gördüm. Ve şu anda da acil bakımda olanlar da dahil onlara da baktım.
 
Şimdi de iki tane yoğun bakımda olan kardeşimiz var. Böylece ardından da cenaze törenine katılacağım. Temennimiz odur ki bütün bu olanlardan bir ders çıkartmamız lazım. Buralarda tabi yerel yönetimlerin üzerinde çok büyük sorumluluklar var. Şimdi yerel seçimlere gidiyoruz.
 
Hep söylediğim biliyorsunuz yatay mimari... Dikey mimari değil, zemin etüdlerine dikkat edilmesi, yapılan inşaatların getireceği netice bu olacaktır. Bunları görmemiz gerekiyor. Ve inanıyorum ki bundan sonraki süreçte, iktidarımızın kentsel dönüşüm diye ortaya koyduğu teze milletçe de sahip çıkmamız lazım. Her şeyi yönetimlerden beklememek gerekiyor.
Medyaya da büyük iş düşüyor. Kentsel dönüşümle birlikte gönüllülük esasına dayanarak bütün bu hassasiyetler dikkate alınarak bu adımlar atılacaktır. İnşallah bu yerel seçimlerle birlikte de bu adımlara daha çok dikkat edip, en azından insan olarak üzerimize düşen görevi yapmış oluruz. Ve bütün bu kazaların minimize edilmesine de bizler fırsat hazırlamış oluruz.
 
Açık ve net söylüyorum. Buralarda oturulması uygun değildir kanaati oluştuğu takdirde,'Acaba müsaade eder misiniz filan' demeyeceğiz, kentsel dönüşüm değişimi kesinlikle uygulayacağız. Mecburuz."Ne biz ağlayalım, ne halkımız ağlasın. Üzerimize düşeni hep beraber yapalım.
 
 

 

ETİKETLER