Cumhurbaşkanı Erdoğan, İmam Serahsi Camisi'nin açılışını yaptı

02 Eylül 2018 Pazar - 10:32 | Son Güncelleme : 02 09 2018 - 10:32

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Aramıza fitne sokmaya çalışan FETÖ ve benzeri terör örgütlerine karşı her daim uyanık olmamız gerektiğini vurguluyorum" dedi.


Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kırgızistan ziyareti kapsamında Bişkek Cumhuriyet Merkez İmam Serahsi Camisi'nin  açılışına Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov ile birlikte yaptı. Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışı yapılan caminin tüm İslam dünyası ve Kırgızistan'daki  Müslümanlar için hayırlara vesile olmasını diledi.
Diyanet İşleri Başkanlarını, başkanlık camiasını ve Türkiye Diyanet  Vakfını böylesine hayırlı bir işte öncülük ettikleri için tebrik eden Erdoğan,  "Bu camide kılınacak namazların, edilecek duaların Allah katında kabul ve karin  olmasını niyaz ediyorum." dedi.
Cumhurbaşkanı rdoğan, caminin mimarisinin, gerek külliye bütünlüğü içindeki  konumuyla, hem dost ve kardeş ülke Kırgızistan'a hem de Orta Asya coğrafyasına  önemli katkılar sağlayacağına inandığını vurgulayarak, şöyle devam etti: "7 bin metrekarelik bir alanda, 37 metre kubbe yüksekliği, 4 minaresi,  iç ve dış avlusuyla toplam 20 bin kişiyi bulan ibadet alanıyla burası tam  anlamıyla bir külliyedir. Camimiz ve külliyesi, Anadolu ve Orta Asya arasında  geçmişte var olan din, dil, tarih, kültür ve muhabbetin inşallah yeniden  yeşermesine vesile olacaktır. Muhabbetten Muhammed oldu hasıl, Muhammed'siz  muhabbetten ne hasıl? Evet, her muhabbetin sevgililer sevgilisi Peygamberimiz  Hazreti Muhammed Mustafa Sallallahu Aleyhi Ve Sellem Efendimizi barındırması  gerekiyor. Bu eserin, kardeşler arasında birliğin, dirliğin, huzurun ve barışın  adeta sembolü haline dönüşmesini temenni ediyorum. Zira biz, iki yarı devlet ama  tek milletiz. Hepsinden öte tek ümmetiz."
 Büyük emeklerle 6 yılda ortaya çıkan eserin, Türk halkından Kırgız  halkına bir hediye olarak asırlarca Orta Asya'nın kalbinde baki kalacağını  aktaran Erdoğan, camilerin, İslam medeniyetinin alameti farikası olduğunu  belirtti.
 
 "Nerede kubbe varsa orası Müslüman yurdudur"
 
 "Bizim şehirlerimizin merkezinde daima camiler, mescitler bulunur.  Bursa'dan Konya'ya, Buhara'den Kahire'ye, Saraybosna'dan Timbuktu'ya kadar  coğrafyamızın dört bir köşesinde kurduğumuz şehirler hep camiler etrafında  şekillenmiştir." diyen Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu: "Bu açıdan şehirlerimizin, mimari açıdan medeniyetimizin izlerini  taşıyan, gelenekle moderni mezceden, geniş, refah, estetik ve kullanım olarak  işlevsel ibadethanelerle teçhiz edilmesini çok önemli görüyorum. Bişkek  Cumhuriyet Merkez İmam Serahsi Camisi'nin de tüm ana ve yardımcı binalarıyla işte  bu mimari anlayışın en seçkin, en ihtişamlı örneklerinden biri olduğunu  düşünüyorum. Bizim ibadet mekanlarımız yükseldikleri beldelere kattıkları anlam  sebebiyle büyük ve güzel olarak inşa edilmişlerdir. Hepsinden öte çok ferahtır,  huzurludur, kasvet yoktur, huzur vardır. Bugün nerede bir kubbe, bir minare varsa  biliyoruz ki orası Müslüman yurdudur. Şahadetleri dinin temeli olan ezanlar, işte  bu minarelerden yükselir. Günde beş vakit namaza işte o kubbelerin altında  durulur."
 
 Camilerin büyüklüğü ve güzelliğinin iftihar kaynağı olduğuna dikkati  çeken Erdoğan, "Nasıl İstanbul deyince yedi tepesindeki yedi cami aklımıza  geliyorsa, inşallah Bişkek de diğer eserler yanında bu güzide camisiyle  anılacaktır. Camilerimizde, evlerimizde yapılan ibadetlerin ve edilen duaların  bereketiyle tüm Müslümanların yaşadıkları sıkıntıların bir nebze olsun  hafiflemesini, ümmet olarak çok daha güzel günlere kavuşabilmemizi Rabbimden  diliyorum." ifadesini kullandı.
 
"Mirzaların selamlarını getirdim"
 
Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov'a samimi ev sahipliği  için teşekkür eden Erdoğan, "Saygıdeğer mirzalara, mirzalarının selamlarını  getirdim." dedi. Caminin açılışını, ibadet ve ibadethaneler konusundaki hassasiyetini  yakından bildiği Ceenbekov ile yapmaktan memnuniyet duyduğunun altını çizen  Erdoğan, Ceenbekov'un hac farizasını yerine getirerek ülkesine dönen kardeşinin  haccının mübarek olmasını diledi.
 
 Cumhurbaşkanı  Erdoğan, şunları kaydetti: "Rabbim birlik ve beraberliğimizi daim eylesin. Aramıza fitne sokmaya  çalışan FETÖ ve benzeri terör örgütlerine karşı her daim uyanık olmamız  gerektiğini vurguluyorum. Kırgızistan ve ülkemiz arasında ortak din, dil, tarih,  kültür ve kardeşlik bağlarının daha da kuvvetlenmesini temin edecek bu abide  eserin hayırlı hizmetlere vesile olmasını diliyorum. Allah'a emanet olun."
 
  Açılış dualar eşliğinde yapıldı
 
  Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ceenbekov, dualar  eşliğinde kurdele kesip, caminin açılışını yaptı. Açılışa, Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan ile Milli Savunma Bakanı Hulusi  Akar, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Gençlik ve  Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan,  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet  Yılmaz ile Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da katıldı.
 

ETİKETLER