Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan S-400 açıklaması

08 Temmuz 2019 Pazartesi - 11:32 | Son Güncelleme : 08 07 2019 - 12:35

Bosna Hersek ziyareti öncesi havalimanında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Doğu Akdeniz'deki sondaj gerilimi ile ilgili,"Sondaj gemilerimiz kendi yol haritasında devam ediyor. Sağdan soldan sesler bizi yolumuzdan alıkoyamaz" dedi.

S-400'lerle ilgili soruya da yanıt veren Erdoğan,"Yolculuk hazırlığı, yükleme çalışmaları sürüyor. Nereye konuşlanacağını MSB ve Genelkurmay Başkanlığımız planlıyor" ifadelerini kullandı.


Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  Türkiye'nin tarihi, beşeri, dini ve kültürel kökleriyle aynı zamanda bir Balkan  ülkesi olduğunu belirterek, "Balkanların barış, istikrar, huzur ve refahı bizim  için son derece önemlidir. Ülkemizin bu coğrafyada yaşanan gelişmeleri uzaktan  seyretme lüksü yoktur. Biz de bu anlayışla bölgenin çok kültürlü dokusunun ve iş  barışının muhafazası için gayret ediyoruz." dedi. 
 
Erdoğan, Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'ya hareketinden önce  Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde basın toplantısı düzenledi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 9 Temmuz'da dönem başkanı Bosna Hersek'in ev  sahipliğinde düzenlenecek Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Zirve Toplantısı'na  katılacağını söyledi.
 
 
Seyahatinde kendisine bakanlar, milletvekilleri ve bürokratlardan  oluşan bir heyetin eşlik edeceğini dile getiren Erdoğan, "Biliyorsunuz Türkiye  tarihi, beşeri, dini ve kültürel kökleriyle aynı zamanda bir Balkan ülkesidir.  Balkanların barış, istikrar, huzur ve refahı bizim için son derece önemlidir.  Ülkemizin bu coğrafyada yaşanan gelişmeleri uzaktan seyretme lüksü yoktur. Biz de  bu anlayışla bölgenin çok kültürlü dokusunun ve iş barışının muhafazası için  gayret ediyoruz." diye konuştu.
 
 Erdoğan, sadece ikili planda değil çeşitli iş birliği platformlarıyla  da bölgesel istikrarın devamına katkı sunulduğunu ifade ederek, Güneydoğu Avrupa  İşbirliği Süreci'nin Balkan ülkelerinin tamamını kapsayan tek bölgesel iş birliği  ve diyalog platformu olduğunu kaydetti.
 
Türkiye'nin bu platforma kuruluşundan bu yana ciddi destek verdiğini  dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti:
 
"İnşallah Saraybosna Zirvesi kapsamında Balkanlarda ekonomi, ticaret,  ulaştırma, altyapı yatırım alanları başta olmak üzere iş birliği faaliyetlerini  ele alacağız. Bölgenin Avrupa Atlantik mekanizmalarıyla entegrasyonu da zirvede  görüş teatisinde bulunacak başlıklar arasında yer alıyor. Bu mekanizmaya  verdiğimiz önemin göstergesi olarak sürecin 2020-2021 dönem başkanlığına  adaylığımızı koyduk. Adaylığımız bu zirvede karara bağlanacaktır. Ziyaretimiz  sırasında başta Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi olmak üzere diğer bazı  ülkelerin liderleriyle de ikili görüşmeler gerçekleştireceğiz. Ayrıca Saraybosna  Butmir'de konuşlu Avrupa Birliği'nin Althea Harekatı Karargahını ziyaret edip  askerlerimizle bir araya geleceğiz. 9 Temmuz günü ise Saraybosna'da Srebrenitsa  kurbanları anısına düzenlenecek resmigeçide iştirak ederek Bosnalı  kardeşlerimizin acılarını da paylaşacağız. 8 bin 373 Boşnak kardeşimizin  şehadetiyle sonuçlanan soykırımın 24. yıl dönümünde aziz şehitlerinin  hatıralarını inşallah bir kez daha hürmetle yad edeceğiz."
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu ziyaret ve temasların Balkanlar'daki  komşularla ilişkilerin güçlendirilmesine önemli katkılarda bulunacağına  inandığını kaydetti.
 
 DOĞU AKDENİZ'DE SONDAJ GERİLİMİ
 
 Doğu Akdeniz'deki son durumla ilgili değerlendirmesinin sorulması  üzerine Erdoğan, Türkiye'nin sondaj gemilerinin arama, tarama çalışmalarıyla  koordineli olarak kendi yol haritası içerisinde süreci devam ettirdiğini söyledi.  Erdoğan, "Bu konuda sağdan soldan bazı rahatsız edici sesler çıkabilir ama bu  seslerin hiçbirisinin bizi bu yolumuzdan alıkoymayacağını daha önce de zaten  açıkladık. Bugün de aynı noktadayım, aynı şeyleri söylüyorum." diye konuştu.
 
Şu anda Türkiye ve KKTC'nin süreci aynı kararlılıkla devam  ettirdiğini dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:
 
"Uluslararası camiada da en son G-20 toplantısında da görüştüğümüz  bazı liderlere de bu hassasiyetimizi aynen ifade ettik. Şu anda tabii  Yunanistan'da malum dün akşam sonuçlanan bir seçim oldu ve Sayın Miçotakis bu  sabah aldığım oranlarla yüzde 40'a yakın, yüzde 39 küsur bir oy oranıyla şu anda  seçimi kazanmış durumda ve 160'a yakın milletvekili çıkarmış durumda. Dün akşam  kendisini aradım, tebrik ettim ve temennim odur ki inşallah Yunanistan'da yeni  bir süreci, barışık, dayanışma içerisinde devam ettiririz. Şu anda seçimin  ardından tabii ki görüşmelerimizi ilgili arkadaşlarımız vasıtasıyla da  sürdüreceğiz. Arzumuz, isteğimiz Ege'de, Akdeniz'de herhangi bir sıkıntıyı bundan  sonraki süreçte asla yaşamayalım."
 
 "S-400'LERİN YOLCULUK HAZIRLIĞI DEVAM EDİYOR"
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, S-400 Hava Savunma Füzeleri'nin ne  zaman teslim alınacağı ve nereye konuşlandırılacağı sorusuna şu karşılığı verdi:
 
"Şu anda yolculuk hazırlığı devam ediyor. Bizden bu noktada şu tarih  diye zorlamazsanız isabetli olur ama yolculuk hazırlığı sizin de ifade ettiğiniz  gibi yükleme çalışmaları, bunlar sürüyor. Bizim kendileriyle zaten mutabık  kaldığımız tarih, tarihler bunların hepsi var. Burada da yerleşim planlarını,  nereye konuşlanacağını, bu konunun sorumluluğu da Milli Savunma Bakanlığı Genelkurmay Başkanlığımız onlara ait. Onlar planlamayı yapıyorlar, yapacaklar ve  bizim önümüze de getirecekler. Ondan sonra da zaten -uçakla gelecekler  biliyorsunuz- bu gelen S-400'ler oralarda konuşlanacaktır. Ülkemiz için, bölgemiz  için özellikle de dünyamız için hayırlı olsun diyoruz."
 
 Milletvekilleriyle istişare toplantıları
 
"AK Parti milletvekilleriyle görüşmelerinizin çarşamba ve perşembe  günü tamamlanacağı ifade edilmişti. Bu görüşmelerin hangi kapsamda olacağına dair  bir değerlendirmeniz olur mu? Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, 1 yılını  doldurdu. Bu görüşmelerde sistemin değerlendirilmesi oluyor mu?" şeklindeki soru  üzerine Erdoğan, şunları aktardı:
 
 "Biliyorsunuz iki toplantı yaptık. Bunlar 50'li gruplar halindeydi.  İki toplantı daha yapıp bu iki toplantıyla birlikte grubumuzun tamamıyla bu  kahvaltılı istişare toplantılarını bitirmiş olacağız. Bunlar da çarşamba,  perşembe günü inşallah olacak. Böylece Meclis kapanmadan biz bu turları  tamamlamış olacağız. Burada tabii parti sözcümüzün de ifade ettiği gibi bütün  düşüncemiz, arzumuz öncelikle Meclis kapandıktan sonra illerine gidecek olan  milletvekillerimizin ne gibi bir süreç işletecekleridir, illerinde ne gibi  çalışmalar yapacaklarıdır. Zira benim de hemen bu işin ardından ağustosla  birlikte bir teşekkür ziyaretleri ağırlıklı büyükşehirlerden olmak üzere  başlayacak ve illerimizi dolaşarak, hem bazı açılış törenleri hem teşkilatımızla  bir araya gelmek suretiyle yapacağımız toplantılar var. Bu toplantılarla birlikte  inşallah bizim arzumuz 2019'u siyasi faaliyetler olarak tamamlamış olalım  istiyoruz."
 
  
 

ETİKETLER