Cumhurbaşkanı Erdoğan: Heveslerini kursaklarında bırakmayı sürdüreceğiz

26 Ağustos 2019 Pazartesi - 15:38 | Son Güncelleme : 26 08 2019 - 17:46

Ahlat'ta konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,"Bize kefen biçenlerin heveslerini kursaklarında bırakmayı sürdüreceğiz" dedi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malazgirt Zaferi'nin 948'inci yıl dönümü etkinlikleri  kapsamında Bitlis'in Ahlat ilçesinde düzenlenen programa katıldı. Program dolayısıyla Okçular Vakfına ve vakfın yöneticilerine  şükranlarını sunan Erdoğan, Okçular Vakfının bu yıl ki kutlama programını  KKTC'den başlatmasıyla Türkiye ile Kıbrıs Türkleri arasındaki dayanışmanın  seviyesinin dost düşman herkese gösterildiğini söyledi. Malazgirt Zaferi'nin 948'inci sene-i devriyesinin ülke ve millet için  kutlu ve mübarek olmasını dileyen Erdoğan, şöyle konuştu:
 "Demiri demirle dövenlerin, Anadolu'yu irfan, hikmet ve aşkla  yoğuranların destanına şahitlik etmek üzere bir kez daha Ahlat'tayız,  Malazgirt'teyiz. Her karışında bir yiğidin yattığı bu mübarek topraklarda aziz  şehitlerimizin manevi huzurunda bulunmanın heyecanını yaşıyoruz. Az önce Ahlat  Kabristanı'nı dolaştık, dualarımızı ettik. Ondan önce Cumhurbaşkanlığı  Külliyesi'ndeki inşaatı ziyaret ettim. İnşallah önümüzdeki yıl Cumhurbaşkanlığı  Külliyesi bitmiş olacak. Ahlat böyle muhteşem bir esere kavuşmuş olacak.  Malazgirt Zaferi'nin 948'inci yıl dönümünde cesaretleriyle, mücadeleleriyle  Anadolu'yu bize ebedi vatan kılan şehitlerimizin her birine Allah'tan rahmet ve  mağfiret niyaz ediyorum. Sultanların Şahı, Alperenlerin Serdarı, Anadolu'nun  Fatihi, Malazgirt'in Muzaffer Komutanı Sultan Alparslan'ı hürmetle yad ediyorum.  Rabbim şehitlerimizin ruhlarını şad, makamlarını ali, mekanlarını cennet eylesin.  Rabbim onları fedakarlıklarının karşılıkları olarak Resulü Ekrem efendimize komşu  eylesin. Mevlam bizleri de son nefesimize kadar şehitlerimizin kutlu yolundan,  sırat-ı müstakimden ayırmasın."
  
"Haluk Dursun Hocamız geride eşsiz bir miras bıraktı"
 
 Erdoğan, geçen hafta trafik kazasında yaşamını yitiren Kültür ve  Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun'a rahmet dileyerek, şunları  söyledi:  "O da burayı kontrole gelmişti. Haluk Dursun Hoca, hep 'Ahlat'ı  görmeden tarihi anlayamazsınız' derdi. O bir tarihçiydi. Mevla'da ondan emanetini  bir Ahlat yolculuğundan dönerken aldı. Ömrünün tamamını ilme, tarihe ve kültüre  adayan Haluk Dursun Hocamız yetiştirdiği öğrencilerle, ilmi alandaki eserleriyle,  bürokrasideki dürüstlüğü ve gayretiyle geride eşsiz bir miras bıraktı. Haluk  Dursun Hoca bu dünyadan ayrılmadan önce bize 'Dicle'nin kuzularını çakallara  kaptırtmama' vazifesi de verdi. Ben de diyorum ki Haluk Hoca, inşallah bizler de  hem devlet hem de sivil toplum olarak senin emanetine sahip çıkıp, Dicle'nin,  Fırat'ın kuzularını çakallara kaptırtmayacağız."
 
"Aynı başarıyı tarihimize sahip çıkmada gösteremiyoruz"
 
Tarihin bir milletin hafızası olmasının yanı sıra istikbalinin de  pusulası olduğunu ifade eden Erdoğan, "Geçmişini unutan, geçmişine sırtını dönen  toplumlar, tıpkı kökleriyle bağı kopmuş ağaçlar gibi devrilmeye mahkumdur. Biz  binlerce yıllık tarihi şanlı zaferlerle ilmek ilmek dokumuş bir devletiz. Biz çağ  kapatıp, çağ açan fetihlere imza atmış bir milletiz. Tarih yazan, tarihe damga  vuran bir millet olarak maalesef aynı başarıyı tarihimize sahip çıkma hususunda  gösteremiyoruz. Evlatlarımıza tarih şuuru, kimlik bilinci kazandırmak konusunda  halen pek çok eksiğimiz bulunuyor. Gençliğimiz Ahlat'ı, Malazgirt'i yeterince  tanımıyor. Buradan milletime sesleniyorum; Malazgirt'i görmeden, Ahlat'ı görmeden  'Türkiye'yi tanıyorum' demeyin. Buraları tanırsanız, Anadolu'yu tanırsınız." diye  konuştu.     Ahlat'ın Türk tarihinde tekabül ettiği yerin çok çok önemli olduğunu  dile getiren Erdoğan, şehrin Anadolu'nun kapısı ve Türkiye'nin tapusu  addedildiğini vurguladı.
 
 "Ahlat, Kubbet-ül İslam unvanına sahiptir"
 
 Osmanlı'nın Ahlat'ı "ata şehir" olarak gördüğünü anımsatan Erdoğan,  Ahlat'ın Belh ve Buhara ile birlikte Kubbet-ül İslam unvanına sahip yegane belde  olduğuna değindi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:  "Toplam 8 bin 200 ecdat mezarının bulunduğu Selçuklu Kabristanı'ndaki  her bir şahide, her bir kitabe aynı zamanda bizim bu topraklardaki binlerce  yıllık varlığımızın hafıza kayıtlarıdır. Sultan Alparslan Malazgirt Zaferi'den  önce son otağını burada kurmuş, Kutalmışoğlu Süleyman Bey Anadolu'nun fethini  buradan planlamıştır. Osmanlı'yı kuran Kayı Aşireti yıllarca Ahlat'ta yaşamış,  Osman Gazi'nin babası Ertuğrul Gazi yine burada doğmuştur. Tarihimiz boyunca  Ahlat'ta alimler, arifler ve gönül erleri Anadolu'ya İslam mührünün vurulmasında  çok büyük rol oynamışlardır. 1. Dünya Harbi esnasında Ermeni çetelerinin ağır  zulmüne uğrayan Ahlat, Milli Mücadelenin en büyük destekçilerinden biri  olmuştur."
 
Her köşesinden tarih fışkıran Ahlat'ın asaletin ve yüce bir manevi  iklimin şehri olduğunu belirten Erdoğan, "Tüm bu birikimine, zenginliğine rağmen  Ahlat maalesef senelerce kaderine unutulmuş bir şehrimizdir." dedi.  Tarihi 1923'ten başlatan zihniyetin Ahlat'a da gereken kıymeti  vermediğini dile getiren Erdoğan, "Türk milletinin ruh köküyle bağını kesmek  isteyenler diğer pek çok değerimiz gibi Ahlat'ı da ihmal etti, görmezden geldi.  Nasıl kütüphanelerimizdeki gibi nadide eserler hurda diye yabancılara satılmışsa  Ahlat gibi yaşayan kütüphaneler de yıllarca umursanmadı." ifadesini kullandı.
 
 Cumhurbaşkanı Erdoğan, düzenledikleri etkinliklerle Ahlat'ın makus  tarihini değiştirmeye çalıştıklarına işaret ederek, "Bu külliyemizle beraber  çevresinde butik birkaç otel de yapacağız. Bu kabristanları ziyarete gelenler  inşallah oralarda iskan etme imkanı da bulsunlar. Ahlat'ı daha iyi tanısınlar."  dedi.  Malazgirt Zaferi'ni manasına uygun şekilde kutlarken Ahlat'ın kadim  mirasının da daha yakından tanınmasını sağladıklarını vurgulayan Erdoğan,  "Anadolu'nun Orhun Abideleri" olarak bilinen tarihi eserleri UNESCO listesine  aldırmak için mücadele ettiklerini söyledi.
 Malazgirt Savaşı'nın yaşandığı bölgeyi de Milli Park olarak ilan  ederek örnek bir yer haline getirdiklerini belirten Erdoğan, "Geçen sene  Cumhurbaşkanlığı olarak burada Ahlat'ın gururu olacak sembol bir eserin inşaatına  başladık. Atamız Sultan Alparslan'dan ilhamla Ahlat'ta 10 dönüm arazi üzerine bin  71 metrekare oturma alanına sahip bir Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ni kuruyoruz. Bu  inşaatla ilgili çalışmaları çok yakından takip ediyorum. Birileri rahatsız olsa,  engellemeye çalışsa da inşallah biz bu otağı ilçemize kazandıracağız."  değerlendirmesinde bulundu.
 Gelecek süreçte Ahlat'ın tarihi kimliğini güçlendirecek ve sahip  olduğu zengin mirasın gençlere aktarılmasını sağlayacak faaliyetlere hız  vereceklerini anlatan Erdoğan, Ahlat'ın Türk tarihindeki önemine uygun şekilde  tanınması, bilinmesi ve hak ettiği konuma ulaşması gerektiğini belirtti.
 
  "Ata sporlarımıza sahip çıkacağız"
 
 Erdoğan, sanat ile spor, tarih ile kültür, mimari ile müziğin  birbirinin tamamlayıcısı olduğunu ifade ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Tarihi şehirlerimize nasıl sahip çıkıyorsak, ecdat mirası ata  sporlarımıza da aynı hassasiyetle sahip çıkacağız. Güreş, binicilik, okçuluk gibi  ata sporlarımızın hepsinde hayata dair belli ilkeler, kurallar, belli ahlaki ve  insani değerler vardır. Osmanlı Dönemi'nde ok meydanına abdestsiz ve sarhoş  girilmesi yasaktı. Okçular, kabza sınavında kabiliyetleri yanında ahlak ve  karakterleriyle de imtihan edilirlerdi. Pehlivanların ferdi hayatlarında da civan  mert olmaları beklenirdi."
Ata sporlarıyla ilgili pek çok kural, kaide ve prensip bulunduğuna  işaret eden Erdoğan, geleneksel spor dallarının ihyasının bu değerlerin inşası,  bu sporların yaygınlaşmasının kültürle olan bağların güçlenmesi, daha fazla insan  tarafından icrasının da tarihi hafızanın yeniden canlanması demek olduğunu  kaydetti. Erdoğan, bu alanda son dönemde farklı bir ivme yakaladıklarını  belirterek, yılların ihmalini giderecek, ata sporlarını tanıtacak birçok projeyi  devreye aldıklarını, Okçular Vakfı ve Dünya Etnospor Konfederasyonu'nun çok  kıymetli çalışmalara imza attığını söyledi. Gelecek yıl dördüncüsü yapılacak Dünya Göçebe Oyunları'nın ev  sahibinin Türkiye olacağını belirten Erdoğan, böylece Türk dünyası ile bir araya  gelerek dostluk ve muhabbet bağlarının yenilenme imkanı bulunacağını ifade etti.  Erdoğan, Okçular Vakfı'nın Malazgirt'te olduğu gibi Ahlat'ta da güzel bir çalışma  ortaya koyduğunu belirterek, gerçekleştirilen etkinlikler hakkında bilgi verdi.
 
  "82 milyon bir ve beraber olarak Malazgirt ruhuna sahip çıkacağız"
 
 Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada hep beraber bir kez daha millet olmanın,  kardeş olmanın bir ve beraber olmanın şuuruna erdiklerini belirterek, "Ahlat ile  Lefkoşa'nın, Söğüt ile Malazgirt'in, Girne ile İstanbul'un kaderdaşlığının tekrar  farkına vardık." diye konuştu. Sultan Alparslan'ın Malazgirt Savaşı'ndan sonra "Size öyle bir vatan  bıraktım ki ebediyen sizin olacaktır." dediğini anımsatan Erdoğan, şunları  kaydetti: "Biz de o büyük destanın 948'inci yıl dönümünde tüm dünyaya  Anadolu'nun ebedi ve ezeli yurdumuz olduğunu haykırdık. Malazgirt'ten aldığımız  cesaretle, Ahlat'tan aldığımız ilhamla inşallah kutlu yolculuğumuzu daha kararlı  bir şekilde devam ettireceğiz. Tıpkı 9,5 asır önce Malazgirt'te, bir asır önce  Çanakkale'de olduğu gibi bize kefen biçenlerin heveslerini kursaklarında  bırakmayı sürdüreceğiz.
Hiç kimsenin bizi bölmesine, bizi birbirimize düşürmesine, 82 milyonun  fertleri arasına nifak tohumları ekmesine fırsat vermeyeceğiz. Ne Haçlı  artıklarının ne Bizans heveslilerinin ne PKK denilen o kendini bilmezlerin, terör  örgütlerinin bizimle hedeflerimiz arasına girmesine müsaade etmeyeceğiz. Bugüne  kadar olduğu gibi bundan sonra da birlik, dirlik ve bağımsızlığımızın teminatı  olan rabiamıza dört elle sarılacağız. Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek  devlet diyeceğiz, 82 milyon bir ve beraber olarak Malazgirt ruhuna sahip  çıkacağız. Şunu unutmayın, biz bu dört ilkeye sarılırsak kimse bizi bölemez. Biz  bir olursak, iri olursak, diri olursak, kardeş olursak biliniz ki Cumhur İttifakı  çok daha güçlü bir şekilde geleceğe yürüyecektir. Rabbim yar ve yardımcımız  olsun."
 Erdoğan, konuşmasını Sultan Alparslan'ı ve aziz şehitleri anarak ve  Okçular Vakfı'na organizasyon için teşekkür ederek tamamladı.
   
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP lideri Devlet Bahçeli ile birlikte "1071 Sultan Alparslan Ahlat Otağı"nı ziyaret etti. 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, alandaki konuşması öncesinde Ahlat'ta Selçuklu  Meydan Mezarlığı'nı ziyaret etti, ilçede devam eden Cumhurbaşkanlığı Külliyesi  inşaatında incelemelerde bulundu.  Erdoğan, konuşması öncesinde tören alanında kurulan han otağında bir  süre oturdu.   Ahlat Çarho mevkisi etkinlik alanındaki programa TBMM Başkanı Mustafa  Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Gençlik  ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kültür  ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Mili Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Milli Savunma  Bakanı Hulusi Akar, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Sağlık  Bakanı Fahrettin Koca, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tarım ve Orman  Bakanı Bekir Pakdemirli, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Genelkurmay Başkanı  Orgeneral Yaşar Güler ve kuvvet komutanları, eski TBMM Başkanı Binali Yıldırım,  İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, bazı  milletvekilleri, Okçular Vakfı Başkanı Haydar Ali Yıldız ve vatandaşlar katıldı.
 
 

ETİKETLER