Cumhurbaşkanı Erdoğan: 156 ülkede 500 milyon kişi tarafından izleniyor

AA |  25 Mayıs 2019 Cumartesi - 21:49 | Son Güncelleme : 25 05 2019 - 23:37

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Sarayı'nda sanatçı ve sporcular ile bir araya geldiği iftar programında konuştu.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, sanatçı ve sporcularla Dolmabahçe Sarayı'nda  verdiği iftarda bir araya geldi.
 
İftarın ardından konuşan Erdoğan, ülkenin sanatına ve sporuna  yaptıkları katkılardan dolayı sanatçı ve sporculara teşekkür etti.
 
Kültür, sanat ve sporun milletlerin ortak değeri olduğunu ifade eden  Erdoğan, dolayısıyla kültür, sanat insanları ile sporcuların ortaya koydukları  eserler ve başarılarla tüm millete mal olmuş kişiler olduğunu vurguladı.
 
 
Bunun için sanatçı ve sporcuları daima el üstünde tutmanın,  itibarlarını yükseltmenin, imkanlarını genişletmenin gayreti içinde olduklarını  ifade eden Erdoğan, kültürel etkinliklere aktarılan devlet desteğini 2002'ye göre  50 kat arttırdıklarını, sadece sinema sektörüne verilen destek miktarını 40  kattan fazla yükselttiklerini söyledi.
 
Erdoğan, geçmişte, yılda sadece 9 filmi vizyona sokabilen sinema  sektörünün bugün, 180 filme ulaştığını aktararak, şöyle devam etti:
 
"Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılması Kanunu ile  bilet satışı ve hasılat paylaşımı başta olmak üzere, bu alandaki sıkıntıları  büyük ölçüde çözdüğümüze inanıyorum. Daha önce de müzik eserleriyle ilgili  sıkıntıları çözmüştük aynı şekilde edebiyat eserlerinin telifi konusunda da çok  sıkı düzenlemelerimiz var. Dizi sektöründe de dünyada marka haline geldik. Bugün  Türk dizileri 156 ülkede 500 milyon kişi tarafından izleniyor. Gittiğimiz  ülkelerde bize ilk sorulan sorulardan biri, dizilerimiz ve onlarla özdeşleşen  sanatçılarımız oluyor. Amerika'nın ardından ikinci sırada yer aldığımız dizi film  ihracatında, 350 milyon dolarlık bir hacme ulaştık. Desteklenen özel tiyatro  sayısını 4 katına çıkardık."
 
 
"Kültür merkezleri sayısını yaklaşık 3 kat arttırdık"
 
Türkiye'nin en modern opera standartlarındaki binasının,  Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezi olduğunu belirten Erdoğan, Taksim'de de  İstanbul'un şanına yakışır bir opera ve kültür merkezini inşa ettiklerini  hatırlattı.
 
Erdoğan, "Fevkalade bir durum olmazsa 2021 yılında Taksim'deki, eski  adıyla Atatürk Kültür Merkezi'ni, inşallah opera binası olarak yetiştirmiş  olacağız." dedi.
 
Somut olmayan kültürel miras listelerinde temsil edilmeyen Türkiye'nin  bugün 17 başlıkla bu listelerde yer aldığını belirten Erdoğan, "Bu listede  dünyada 5. sırada bulunuyoruz. Dünya kültür mirası geçici listesindeki varlık ve  alan sayımızı 18'den 77'ye, asıl listedeki temsil sayımızı da 9'dan 18'e  çıkardık." ifadelerini kullandı.
 
Kültür merkezleri sayısını yaklaşık 3 kat arttırdıklarını aktaran  Erdoğan, "Ankara'da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi içinde İstanbul'da da Rami  Kışlası'nda ülkemizin en büyük kütüphanelerini kuruyoruz. Ankara'daki  Cumhurbaşkanlığı Kültür Merkezi'nde bulunan külliye içindeki kütüphanemiz 3-4 ay  içinde bitiyor. Rami Kışlası'ndaki herhalde 2-3 yılımızı alacak ama bir tanesi 5  milyon cilt kitaba hitap edecek, dijital sistem içinde bu var. İstanbul, 6 milyon  cilt kitaba hitap edecek. Bunlar bizde olmayan şeylerdi ve şimdi bunlar  gerçekleşiyor." diye konuştu.
 
 
"Lisanslı sporcu sayısı 280 binden, 9 milyonun üzerine çıktı"
 
Sporcular için de çok önemli destek ve altyapı hizmetlerini hayata  geçirdiklerini vurgulayan Erdoğan, bugün Türkiye'nin, spor tesisi sayısı  bakımından iftihar verici bir seviyeye yükseldiğini, lisanslı sporcu sayısının  280 binden, 9 milyonun üzerine çıktığını söyledi.
 
Türkiye genelinde 863 büyük spor salonunun yer aldığına işaret eden  Erdoğan, "Ülkemizin 34 şehrinde, uluslararası standartlarda toplamda 750 bin  seyirci kapasiteli 37 stadyum yapmak için kolları sıvadık. Bunlardan 16'sı  tamamlandı, 13'ünün inşası sürüyor, 8'i de proje aşamasındadır. Hem sporcu  yetiştirme hem de başarılı sporcularımızı destekleme konusunda, pek çok programı  devreye aldık. Uluslararası alanda ülkemizi temsil eden ve başarı kazanan  sporcularımıza özellikle sahip çıkıyoruz." dedi.
 
 
Erdoğan, sanatçı ve sporcuların, her şeyden önce çocuklar, gençler ve  hatta büyükler için birer rol model haline dönüştüğünü unutmaması gerektiğinin  altını çizerek, "Yaptığınız iş yanında özel hayatınızla, oturmanızla,  kalkmanızla, konuşmanızla, tercihlerinizle büyük kitleleri etkileyebiliyorsunuz.  Öyle ki kimi durumlarda devletin, milli eğitim, kültür, aile bakanlıkları ile  yapamadıkları işleri, sizler tavrınızla bir hamlenizle  gerçekleştirebiliyorsunuz." değerlendirmesini yaptı.
 
"Göstereceğiniz bir duruş, daha etkili oluyor"
 
"Az önce Orhan baba ile konuşuyorduk. 'Sigara içmedim.' diyor. Ben de  hayatımda hiç sigara içmedim." diyen Erdoğan, "Sigara, alkol, uyuşturucu gibi  bağımlılık yapan maddelere karşı toplumda bilinç uyandırmak için sizin  göstereceğiniz bir duruş, kamunun yıllar süren kampanyalarından inanın daha  etkili oluyor. Aynı şekilde kadınlara, çocuklara, engellilere yönelik farkındalık  oluşturma çalışmalarında sizlerin öncülük etmesi, çok farklı yerlere toplumu  taşıyabiliyor. Yine hayvanlara yönelik şiddet ile ilgili gösterdiğiniz  duyarlılıkla, bu yönde hızlı ve etkin adımlar atılmasını sağlayabiliyorsunuz. Tüm  bunlar sizlerin sorumluluğunun ağırlığını gösteriyor." ifadelerini kullandı.
 
 
 "Gücünüzü hayırlı işlerde kullandığınız her durumda yanınızdayım"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sanatçı ve sporcu olarak toplumu etkileme ve  yönledirme gücünüzü hayırlı işlerde kullandığınız her durumda daima yanınızda yer  alacağımı bilmenizi istiyorum." diyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Bu gücünüzü çocuklara, gençlere ve tüm topluma yönelik olumsuz örnek  teşkil edecek şekilde istismar edecek olanlara karşı da bilesiniz ki bu toplumun  sizlere çok çok büyük vefa borcu olacaktır ve bunu da yerine getirecektir. Önünü,  arkasını tam olarak bilmeden siyasi tartışmalara taraf olan sanatçı ve  sporcularımızın durumu bizi çok çok üzmüştür ve üzüyor. Hep söylediğim gibi  sanatçı sanatıyla, sporcu sporuyla konuşur, buradan hasıl olan itibarı da ülkesi  ve milleti için kullanır. Türkiye'nin iftihar verici eserlerinin açılışında hazır  bulunmak, milli bayramlarda yer almak, kritik dönemlerde destek amacıyla kamuoyu  önüne çıkmak başkadır, günlük siyasi polemiklerde taraf olmak bambaşkadır.
 
 
Sanatçı ve sporcunun siyaset yapma hakkı yok mu? Elbette var. Bizim  partimizde çeşitli kademelerde vazife üstlenen pek çok sanatçı, kültür insanı,  sporcu arkadaşımız bulunuyor. Başka partilerde de aynı kimlikle kişiler mevcut.  Bir siyasi partiye üye olmak suretiyle yani siyasetçi kimliğiyle bu faaliyet  yürütülebilir ama sadece sanatçı ve sporcu kimliğine sahip kişilerin siyasi  polemiklerde yer almaları onları yıpratır, milletimizin de yüreğinde  kırgınlıklara yol açar. Bugün burada bulunan tüm sporcu ve sanatçılarımızın  sorumluluklarının bilincinde olduklarını biliyorum. Bunun için sizleri şahsım,  milletim adına tebrik ediyorum. Sağ olun, var olun."
 
"Kültürü, sanatı, sporu desteklemeye, teşvik etmeye devam  edeceğiz"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendilerinin kültürü, sanatı, sporu  desteklemeye, teşvik etmeye devam edeceklerini dile getirerek, sanatçı ve sporcu  dostu olarak anılmanın kendileri için en büyük mutluluk olduğunu söyledi.
 
Şu anda bulunulan salonun Dolmabahçe Sarayı'nın Muayede Salonu  olduğunu aktaran Erdoğan, bu salonda inşasından bu yana sadece uluslararası  toplantıların imza törenlerinin yapıldığını belirtti.
 
 
Erdoğan, bu mekanın her zaman toplanılan, her zaman törenlerin  yapıldığı bir salon olmadığını, onun için de adının Muayede Salonu olduğunu ifade  ederek, kendilerinin de bu salonda müstesna günlerde, uluslararası toplantılar  vesilesiyle toplandıklarını vurguladı.
 
"Şimdi de bizler bu ramazan ayının böyle anlamlı bir gecesinde siz  sporcu, sanatçı dostlarımızla bir araya gelelim ve tarihten devraldığımız bu  mirasın kubbesi altında toplanalım istedik." diyen Erdoğan, sözlerini şöyle  tamamladı:
 
"Çünkü biz medeniyet iddiası olan bir geleneğin temsilcisiyiz.  Dünyanın en kadim medeniyetini yeniden yükseltmek, yeniden üretken hale getirmek,  yeniden cazibe merkezi yapmak için çalışıyoruz. Bunu da inanıyorum sizlerle  beraber başaracağız. Sanat ve spor boyutu güçlü olmayan bir medeniyet eksik  kalır. Ecdadımızın bu alanlarda ortaya koyduğu eserler ve başarılarla geride  bıraktığı mirasla iftihar ediyoruz. Bizim de sonraki nesillere onların iftiharla  yad edecekleri eserler ve başarılar bırakmamız gerekiyor. Ben bir kez daha  ülkemize ve milletimize yaptığınız katkılar için sizlere yine şahsım, milletim  adına teşekkür ediyorum. Geleceğe bırakacağınız eserler ve başarılar için,  yürüttüğünüz çalışmalarda sizlere kolaylıklar diliyorum. Şimdiden mübarek Ramazan  Bayramınızı tebrik ediyorum. Hepinize bu ilginiz, alakanız sebebiyle sevgilerimi,  saygılarımı sunuyorum."
 
 
Programa, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, Kültür ve Turizm  Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, sanatçı Hülya Koçyiğit, Orhan Gencebay, İbrahim  Tatlıses, Sibel Can, Yavuz Bingöl, Metin Şentürk, Hülya Avşar, Yusuf Güney, Hasan  Kaçan, Berdan Mardini, Alişan ve eşi oyuncu Buse Varol, Müge Anlı, Dünya ve  Avrupa Şampiyonu Milli Güreşçi Rıza Kayaalp, Avrupa Şampiyonu Milli Güreşçi Taha  Akgül, Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, Trabzonspor Kulübü Başkanı Ahmet  Ağaoğlu, Başakşehir Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ, teknik direktörler Şenol  Güneş, Ünal Karaman, Bülent Uygun, futbolcular Emre Belözoğlu, Arda Turan, Burak  Yılmaz, Mert Günok, Volkan Babacan, Hamit Altıntop, Cenk Tosun, Oğuzhan Özyakup,  Necip Uysal, Çağlar Söğüncü, Yusuf Yazıcı, Abdulkadir Ömür, Diriliş Ertuğrul  dizisi oyuncuları ile spor ve sanat camiasından çok sayıda isim katıldı.

ETİKETLER