Cumhurbaşkanı Erdoğan: 4.5 yıllık kesintisiz icraat dönemi olacak

AA |  16 Mart 2019 Cumartesi - 18:52 | Son Güncelleme : 16 03 2019 - 20:12

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zeytinburnu mitinginde konuştu. Erdoğan, "İnşallah 31 Mart'ın ardından 4.5 yıllık kesintisiz icraat dönemi olacak" ifadelerini kullandı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti'nin Zeytinburnu mitinginde yaptığı  konuşmada, 15 Temmuz Meydanı'nda toplanan vatandaşların muhteşem bir görüntü  oluşturduğunu söyledi.

Bugün Tekirdağ, Çatalca ve Gaziosmanpaşa'da vatandaşlara hitap  ettiğini, akşam da Sinan Erdem Spor Salonu'nda İstanbul'daki Samsunlularla bir  araya geleceğini aktaran Erdoğan, "Bugün burada son 1,5 ayda İstanbul'un  ilçelerindeki 13. mitingimizi yapıyoruz. Aynı dönemde Tekirdağ ile birlikte il  mitinglerimizi 41'e ulaştırdık. 41 ile şu ana kadar gittim. Seçim gününe  bütünüyle hem ilçe hem il mitinglerimizi kesintisiz sürdüreceğiz. Kar, boran,  fırtına yok. Çünkü AK Parti, sizin kurduğunuz partidir. Milletin kurduğu  partidir. AK Parti gücünü sadece milletten alan partidir." ifadelerini kullandı.

"Bizim gözümüz hiçbir zaman şurada, burada olmadı. Biz sadece  milletimize baktık." diyen Erdoğan, girdikleri 14 seçimde de milletin desteğini  aldıklarını ifade etti. 31 Mart'ta zaferle ayrılarak demokrasi ve kalkınma  yolculuğunu sürdüreceklerine inandığını vurgulayan Erdoğan, sözlerini şöyle  sürdürdü:

"Tabii bu uzun yolculukta zaman zaman eksikler olmuştur. Hatta zaman  zaman hatalar da yapılmıştır. Kimi vakit de yorgunluklar ortaya çıkmıştır.  Elbette bu süreçte yolunu kaybeden, yoldan çıkanlar da vardır. AK Parti Genel  Başkanı olarak geçmişte Başbakan olarak şimdi Cumhurbaşkanı olarak hep gördüğüm  hataları düzeltmenin, yanlışları telafi etmenin gayreti içinde oldum. Kendine  başka yol arayanlara yapacak bir şeyimiz yoktur ama kalbi kırılan, gönlü  yaralanan, umudu zedelenen kardeşlerimizin de seslerine hep kulak verdik.  Milletimizin bize verdiği mesajları asla gözardı etmedik. Bu anlayışla yeri geldi  teşkilatlarımızı değiştirdik, yeri geldi bakanlarımızı, bürokratlarımızı  değiştirdik, yeri geldi milletvekillerimizi, belediye başkanlarımızı değiştirdik.  Öyle ki aslında hiç de fena olmayan işler yaptığı halde sırf milletimizle  iletişiminde sıkıntı yaşadığı için görev süresinin dolmasını beklemeden nöbet  değişikliğine gittiğimiz arkadaşlarımız oldu. Şahsen kendi önceliklerimizde de  milletimizin taleplerine, beklentilerine göre değişiklik yapmaktan çekinmedik.  Biz milletle inatlaşmaya değil millete hizmet etmeye geldiğimizi asla unutmadık."

"Serzenişte bulunan vatandaşlarımızın seslerini duymadığımız  sanılmasın"

Millete efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geldiklerini aktaran  Erdoğan, "Birileri ellerinde imkan yokken bile millete efendilik taslarken biz  hangi görevde olursak olalım hizmetkarlık mevkinde bulunduğumuzu asla aklımızdan  çıkarmadık. Emin olun, son nefesimize kadar da aynı anlayışla çalışmayı  sürdüreceğiz. Bu seçimde şu veya bu sebeple gönlü kırıldığı için serzenişte  bulunan vatandaşlarımızın seslerini duymadığımız sanılmasın. Biz her seçimde elli  60 gezer, ilçeleri ve diğer programlarıyla 100'ün üzerinde miting yaparken  milletimizin her kesiminin sesine kulak veriyoruz." şeklinde konuştu.

"Siyaset de ülke yönetimi de imkanlar ve mümkünler meselesidir." diyen  Erdoğan, şunları söyledi:

"Elimizdeki imkanları mümkün olan en iyi şekilde kullanarak ülkemize  ve milletimize hizmet etmekten başka bir gayemizin olmadığını en iyi sizler  biliyorsunuz. Son yıllarda üst üste yaşanan seçimler, milletimizi sadece yormakla  kalmadı aynı zamanda ülkemizin önceliklerinin anlaşılmasını da zorlaştırdı.  İnşallah 31 Mart'ın ardından önümüzde şöyle 4,5 yıllık kesintisiz bir icraat  dönemi olacak. Bu dönemi en verimli şekilde kullanarak yeniden reform gündemimizi  hayata geçirmekte kararlıyız. Bu kardeşinizin Rabbim ömür verirse 4,5 yıl önünde  bir süreç var. İstanbul'da gerek Büyükşehir Belediye Başkanımız gerek  Zeytinburnu'nda Ömer (Arısoy) kardeşim 5 yıl onların da büyükşehir ve ilçe  belediye başkanlığı süreci var. Ne yapacağız? El ele vereceğiz. Cumhurbaşkanı  olarak ben, İstanbul'da Büyükşehir, Binali (Yıldırım) Bey, Zeytinburnu'nda da  Ömer kardeşim üçlü olarak İstanbulumuzu çok daha farklı bir şekilde ayağa  kaldıracağız."

"Birileri Türkiye tökezlesin diye ellerini ovuşturarak bekliyor"

Şartlar ne olursa olsun, güvenlik ve ekonomi alanlarında atmaları  gereken acil adımları ihmal etmediklerini ve etmeyeceklerini dile getiren  Erdoğan, "Seçimlerden sonra bu alanlarda çok daha süratli ve kararlı adımlarla  ülkemizi 2023 hedeflerimize ulaştıracağız. Bunun için sizlerin çok güçlü  desteğine ihtiyacımız var. Birileri seçimlerde farklı bir sonuç ortaya çıksın ve  Türkiye tökezlesin diye ellerini ovuşturarak bekliyor. Maalesef CHP'nin başını  çektiği ittifak da bu tuzağın gönüllü taşeronluğuna soyunmuş durumda. Gözlerini  öyle bir hırs bürümüş ki amaçlarına ulaşmak için terör örgütleri dahil herkesle  iş birliği yapmaktan çekinmiyorlar. İnşallah bu defa da başaramayacaklar. Türkiye  bu seçimden bekledikleri gibi yaralı değil tam tersine çok daha güçlenmiş olarak  çıkacak. İşte o zaman bunların hepsi de kaçacak delik arayacak. Çünkü milletimiz  bunlara girdikleri karanlık işbirliklerinin hesabını mutlaka soracaktır."  şeklinde konuştu.

"Dünya Kadınlar Günü için beyler Taksim'e çıkıyorlar. İzin var mı?  Yok. Bildiri var mı? Yok." diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

"İstanbul Valisine soruyorum, o olayın olduğu anda, 'Bunların  müracaatı var mı?' Yok. Türkiye bir hukuk devletidir, Toplantı ve Gösteri  Yürüyüşleri Kanunu vardır. Bir toplantı, bir yürüyüş nasıl yapılacak bunlar  hukukta bellidir. Eğer buna uymazsanız size idare 'Oralarda buyrun yapın.' demez.  Niye? Kamu düzeni denilen bir şey var. En hareketli yer olan İstiklal  Caddesi'nde, Taksim Meydanı'nda siz bunu yapamazsınız. Bu ülke yol geçen hanı  değil, kanuna, hukuka uyacaksın. Tayyip Erdoğan bir genel başkan olarak bütün  toplantılarını nasıl hukuk içinde yapıyorsa, kanunla yapıyorsa sen de öyle  yapacaksın Bay Kemal. Senin il başkanın oraya geliyor hiç dinlediği filan yok. Ne  diyor parti sözcüsü? 'Onlar polise karşı yaptılar bu düdük çalma işini.' Siz kimi  uyutuyorsunuz, kimi aldatacaksınız? Gerekli olan müdahale yapıldı ve o gösteriye  müsaade edilmedi."

Söz konusu yerde terör gruplarının desteklediği parti, FETÖ'cüler ve  CHP'nin olduğunu kaydeden Erdoğan, "Bunun dışındakileri bilemiyorum. Söyle bana  arkadaşını, söyleyeyim sana kim olduğunu. Ne yapıyorlar? Ezanımıza protesto..."  ifadelerini kullandı.

Erdoğan, "Bu vatan Müslüman kanlarıyla yoğrulmuştur. Biz 'Bayrakları  bayrak yapan üstündeki kandır/Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır.' diyerek  bugünlere geldik. Bizim bayrağımızı yakmaya yeltenenleri kusura bakmasınlar biz  yakarız. Onlara fırsat vermeyiz." dedi.

Belediyeciliğin "milletin günlük hayatına dokunan hizmetler" anlamına  geldiğini dile getiren Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu kardeşinizi siz 1994'te İstanbul'a belediye başkanı seçtiniz mi?  Seçtiniz. İstanbul'da çöp dağları var mıydı? Vardı. Susuz muydu? Hava kirliliği  felaketti. Kimden aldım ben İstanbul'u. CHP'den aldım. CHP'nin İstanbul'u çöp,  çukur, çamurdu. CHP'nin İstanbul'u yolsuzluk, yasaklar ve yokluktu. 1 yılda çöp  dağları gitti mi? Gitti. Hava kirliliği gitti mi? Gitti. CHP'den aldığım zaman 50  bin eve doğal gaz veriliyordu, ben cezaevine giderken bu sayı 1 milyon 250 bine  çıktı. Istıranca Dağları'ndan, 140 kilometreden İstanbul'a suyu getirdik. Şu anda  2040 yılına kadar İstanbul'un su sorunu yok. Bir de Melen'den getirdik. Çalıştık.  Kim için? Milletim için. Biz bu milletin hizmetkarıyız. Biz, bu millete aşığız.  Biz, milletimizle birlikte bunların hepsini yıka yıka ülkemizi de İstanbul'u da  bugünlere getirdik."

CHP Zeytinburnu Belediye Başkan adayının daha önce Anavatan Partili  olduğuna değinen Erdoğan, "Şimdi de CHP'li. Bunlar bukalemun gibi. Duruş çok  önemli duruş. Zaten beyefendinin eşi de şu anda CHP'den milletvekili. Bunlardan  buraya hizmet olur mu? Şimdi bunlara 31 Mart'ta bir Osmanlı tokadı vurmaya hazır  mıyız?" diye konuştu.

Erdoğan, AK Parti Zeytinburnu Belediye Başkan Adayı Ömer Arısoy'un  verilen çeşitli görevlerinin ardından aday olarak belirlendiğini belirterek,  "Bazıları ne diyor? 'İşte o Giresunludur.' diğeri için. Ömer de Rizeli ama  Ömer'in hanımı da Giresunlu. Hanımköylüdür zaten biraz da... Onun için bu işleri  bırakalım. Nereli olursan ol, mesele bu millete hizmetkar ol." dedi.

Zeytinburnu'na yapılan hizmetler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zeytinburnu'na yapılan hizmetlere  ilişkin şunları söyledi:

"Eğitimde ilçemize toplamda 761 derslikli 52 okul inşa ettik, bin 277  öğretmen ataması yaptık. Genç nüfusun yüksek olduğu ilçemizde 21 yeni okul daha  inşa edeceğiz. Buz hokeyinde Avrupa şampiyonluğu olan ilçemiz gençleri için buz  pisti yapacağız. Zeytinburnu Stadını da ilçemize yakışır bir spor kompleksi  haline dönüştüreceğiz. Marmaray'ı, Bağcılar Tramvay Hattı'nı ve 15,3 kilometrelik  Habipler-Edirnekapı-Topkapı Tramvay Hattı'nı hizmete açtık. Bağcılar-Kabataş  arasındaki 19,3 kilometrelik tramvay hattının istasyonlarını yenileyip, yeni  araçları hizmete alarak ulaşımı kesintisiz hale getirdik. Şimdi de bu hattın  Cevizlibağ-Turan Güneş Bulvarı arasındaki kısmını yer altına alarak ilçemizi daha  da rahatlatacağız. Söğütlüçeşme-Zincirlikuyu-Beylikdüzü metrobüs hattı ile ilçe  halkına her iki istikamette de hizmet veriyoruz. Zeytinburnu'na 2 bin 760 araç  kapasiteli 3 adet otopark yaptık. Büyükşehir ve ilçe belediyesi işbirliğiyle 10  bin araçlık otoparklar yapacağız Zeytinburnu'na."

İlçenin 3 ayrı yerinde millet kıraathaneleri kuracaklarını belirten  Erdoğan, "Zeytinburnu'ndaki tarihi eserlerimizi aslına uygun olarak restore  ediyoruz. Yedikule, Mermer Kule'den Topkapı'ya kadar uzanan surlarla bostan  alanlarının bakımı ve aydınlatmasını yaparak şehrimize kazandıracağız. Yakında  yapımına başlayacağımız, içinde göleti, sosyal ve kültürel tesisleri, çocuk  alanlarının olacağı Beştelsiz Millet Bahçesi'yle Zeytinburnulu kardeşlerim yeşile  doyacak. Çırpıcı Deresi ve çevresinde 450 bin metrekarelik bir alanı hem su  kalitesini artıracak hem tarihi kültürü yaşatacak şekilde düzenleyeceğiz. İlçe  genelinde 46 bin metre yeni doğal gaz hattı döşedik. Abone sayısı 67 bin 521'e  ulaştı." diye konuştu.

Erdoğan, belediyenin kuracağı kariyer merkezlerinde işverenlerle  vatandaşların buluşturulacağını anlatarak, bu sıraladığı projelerin özetin özeti  olduğuna dikkati çekti.

31 Mart'ta İstanbul Büyükşehir Belediyesinde Binali Yıldırım,  Zeytinburnu'nda Ömer Arısoy'un el ele vererek şehrin ve ilçenin önünde yepyeni  bir dönem açacağını ifade eden Erdoğan, vatandaşlardan seçimde desteklerini  istedi.

Notlar

Vatandaşlar Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı telefonlarının ışıklarını yakarak  karşıladı. Erdoğan, seçim şarkısı "Nereden Nereye"yi mitingin başında ve sonunda  seslendirdi. Konuşmasının ardından vatandaşlara çay dağıttı.

Mitinge, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, AK Parti Genel  Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya, AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa  Demir, AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak, AK Parti'nin Zeytinburnu  Belediye Başkanı adayı Ömer Arısoy katıldı.

Erdoğan mitingin ardından sahneye çıkan çocukla bir süre sohbet etti.

ETİKETLER