Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kiranızı vereceğiz, yeter ki bu evler boşalsın

AA |  05 Mart 2019 Salı - 12:36 | Son Güncelleme : 05 03 2019 - 14:36

Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul Sancaktepe mitinginde konuştu. Erdoğan vatandaşlara çağrıda bulunarak, "Kiranızı veriyoruz, vereceğiz. Yeter ki bu evler boşalsın. Biz de oraları yıkalım ve gönüllük esasına dayalı olarak yeni konutlarımızı yapıp halkımızı taşıyalım." diye konuştu.


Erdoğan, partisinin Sancaktepe mitinginde vatandaşlara seslendi.

Sancaktepe'nin tüm semtlerinde ve mahallelerindekileri selamladığını  ifade eden Erdoğan, milletin partisi AK Parti ile yola çıktıklarından bugüne  kadar ilçeye çok ciddi yatırımlar yaptıklarını dile getirdi.

 Erdoğan, ilçeyi geçmişteki halinden bugüne getirdiklerini belirterek,  şöyle devam etti:

 "Bütün bunlar bir aşkın, bir azmin, bir kararlılığın neticesidir.  Özellikle yola çıkarken bir şey söyledik. Eğitim, sağlık, adalet, emniyetle  yürüyeceğiz dedik. Bunun üzerine bizler ulaşımı, bunun üzerine bizler enerjiyi,  turizmi, dış politikayı bina ettik ve bugünlere geldik. Özellikle de şunu sizlere  ifade etmek istiyorum. Karşımda burada yaptığımız okulları görüyorum. Burada  yaptığımız kültür merkezlerini görüyorum. Geçenlerde İstanbul'da bu CHP'nin bir  adayı var ya. Çıkmış diyor ki, 'AK Partili belediyelerde kültür merkezi yok, kreş  yok.' İstanbul'da bir aday tanıtımı yapmak istediniz. Nerede yaptınız? Haliç  Kongre Merkezi'nde yaptığınız. Eğer bir tane kongre merkezinin olsaydı, gider  orada yapardınız. Niye Haliç Kongre Merkezi'ne geldiniz? Demek ki sizde yok. Ama  AK Parti o Sütlüce mezbahanesini kültür merkezine dönüştürdü. Şimdi orası pırıl  pırıl. Uluslararası hizmet veriyor. Bütün bu adımlarla beraber, karşımda da Recep  Tayyip Erdoğan Kongre Merkezi var. Şimdi Bay Kemal bunları bilmez. Ama Bay  Kemal'in gönderdiği belediye başkan adayları hiç bilmez."

 "Öğretmen sayısını artırdık"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 8 sene önce Sancaktepe'de ilk ve orta öğretimde  53 bin 500 öğrenci, bin 743 öğretmen, bin 146 derslik, 58 tane de okul olduğunu  ifade ederek, derslik başına düşen öğrenci sayısının ilköğretimde 45, orta  öğretimde 50 olduğunu söyledi.

Şimdi ise 2019'da öğretmen sayısını 3 bin 956'ya çıkardıklarını  anlatan Erdoğan, "Yani neredeyse bire bir artırdık. Bitmedi, derslik sayımızı da  2 bin 805'e çıkardık. Bu da neredeyse bire iki katladı. Okul sayımızı 181'e  çıkardık. Bütün bunlardan öte sınıflardaki öğrenci sayımızı da 30'a, 20'ye  düşürdük. Bu neyi gösteriyor? Biz ne dediysek onu yaptık. Ama bu CHP'nin böyle  bir derdi var mı? Hep söylüyorum, 94'te söyledim. CHP demek, çöp, çukur, çamur  demektir. Şimdi buna İzmir adayımız güzel bir şey daha ilave etmiş, çarpık  yapılaşma; yani dört 'Ç'." diye konuştu.

Erdoğan, İstanbul'da çöp dağları bulunduğunu, her tarafın çukur ve  çamur deryası olduğunu, bu çöp dağlarını, çamuru ve çukurları yok ettiklerini  anlatarak, susuzluk sorununu çözdüklerini, Sancaktepe'ye kadar Melen'den 180  kilometre uzaklıktan su getirdiklerini kaydetti.

Aynı şekilde Avrupa Yakası'na da 140 kilometre uzaklıktan su  getirildiğini, suyu deplase etmek için boğazın altından içinden araç geçecek  büyüklükte tünel yapıldığını, su sıkıntısı yaşandığında diğer yakadan su  getirildiğini belirten Erdoğan, "İSKİ'nin tankerleriyle su kuyruklarını  hatırlayın. Şimdi böyle bir durum var mı? Temizledik mi? Hava kirliliği var  mıydı?" dedi.

 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak göreve geldiği 1994'te  kentte 50 bin eve doğal gaz gittiğini dile getiren Erdoğan, cezaevine girdiği  dönemde 1 milyon 250 bin eve doğal gazı getirdiklerini, bu sayının şu anda ise 6  milyon 500 bine yükseldiğini söyledi.

Erdoğan, "Nereden nereye. Bu Bay Kemal'in aklı bunları alır mı? Almaz,  bu biliyorsunuz meşhurdur Kağıthane'ye İstanbul'dan aday olduğu zaman  Kağıthane'ye Kağıttepe diyen bir adamdır. Tanımaz İstanbul'u, bilmez. Dün de  buraya gelmiş. Herhalde burada bir salon toplantısı mı yaptı? Meydana çıkamaz ki?  Meydana çıkıp da ne yapacak? Neymiş, adayı burayı çok iyi tanıyormuş. Tanısa ne  yazar. Tanımak değil, iş yapmak iş." diye konuştu.

 Sancaktepe adayları Şeyma Döğücü'nün ilçede bir yıl belediye başkan  yardımcısı olarak görev yaptığını dile getiren Erdoğan, Döğücü'nün aynı zamanda  İstanbul İl Kadın Kolları'nın yıllarca başkanlığını yürüttüğünü söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

"Tabii burada birinci derecede hanım kardeşlerimin çok çalışması  lazım. Hazır mıyız? Evleri tek tek dolaşmaya var mıyız? Çok koşacağız,  çalışacağız ve Allah'ın izniyle avukat, siyasetin içinde pişmiş olan Şeyma Döğücü  kardeşim bundan böyle Sancaktepe'de sizlerin başkan olarak hizmetinizde  bulunacak. İstiyoruz ki Sancaktepe'yi daha ileriye götürelim. Bir tarafta  Cumhurbaşkanınız Tayyip Erdoğan, öbür tarafta Büyükşehir Belediye Başkanınız  Binali Yıldırım Bey, Sancaktepe'de de Şeyma Döğücü Hanım kardeşimiz olarak  sizlere bu hizmeti vermeye devam edeceğiz."

"Beraber yürüdükçe Sancaktepe bir başka güzel olacak"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilçede Belediye Başkanı İsmail Erdem ile  beraber çok hizmet yaptıklarını, ilçeye 400 yataklı bir hastane kazandırdıklarını  aktararak, "Şimdi size Anadolu Yakası'nın en büyük şehir hastanesini kuruyoruz. 3  bin yataklı şehir hastanesini buraya, Sancaktepe'ye kuruyoruz. Yani, tüm Anadolu  Yakası ağırlıklı olarak sağlıktaki hizmeti buradan alacak. Şu anda ihale  hazırlıklarını yapıyoruz, ihalesini yapacağız ve şehir hastanesinin temelini  atacağız. Ama ben de diyorum ki siz bizi yalnız bırakmadıkça, beraber yürüdükçe  Sancaktepe bir başka güzel olacak." şeklinde konuştu.

Vatandaşlara, ilçedeki devlet hastanesinden memnun olup olmadıklarını  soran Erdoğan, "Tabii burada şu anda ekranda şehir hastanelerimizi gösteriyor.  Bunlar Bay Kemal'in SSK Genel Müdürü olduğu dönemdeki hastaneler değil ha?  Biliyorsunuz değil mi onun hastanelerini. Biraz sonra onu da göstereceğim size.  Bay Kemal'i iyi tanımak lazım. Gençler zaten onun yalancılığı yargıyla  müsecceldir." diyerek, Kılıçdaroğlu'nun SSK Genel Müdürü olduğu dönemde  hastanelerde yaşananları vatandaşa dev ekrandan izletti.

Erdoğan, "Yerlerde pislik, galoşlar... Ve onları bile parayla  satıyorlarmış. Şimdi bakın ne diyor. Bu çok önemli. '10 yıl önce daha iyiydi'  diyor. Peki sen orada niye varsın? Sen ne iş yaparsın. Şimdi İlhan Varank Devlet  Hastanemizde kardiyoloji servisini de açıyoruz. Bir müjdem de bu. Biz size efendi  olmaya değil, hizmetkar olmaya geldik. Buna devam edeceğiz. Şu güzelim şehir  hastaneleriyle bir tane Anadolu Yakası'nda Sancaktepe'de, bir diğeri de Avrupa  Yakası'nda Başakşehir'de. O da inşatı şu anda devam ediyor. 3 bin yataklı bir  hastane de orası. İnşallah bunlarla İstanbulumuzu daha da güçlendiriyoruz,  güçlendireceğiz. Niye? Çünkü bizler Kanuni'den aldığımız dersle devam ediyoruz.  Ne diyor Kanuni, 'Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet  cihanda bir nefes sıhhat gibi.' Yani devleti koy bir kenera, sağlıklı bir nefes  için herşey feda. Biz bunların zamanında ilacımızı alabiliyor muyduk  hastanelerden? Ama şimdi istediğin yerden ilacını alıyor musun? Buraya AK Parti  ile geldik ve devam edeceğiz. Sağlıklı bir hayat için AK Parti. Yaparsa AK Parti  yapar."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilçede vatandaşların tapu sorunu olduğunu ve  bunu yüzde 95 oranında çözdüklerini dile getirerek, "Toplam 3 bin 163 parselde, 5  bin 744 Sancaktepelinin tapularını teslim ettik. Biz yaptığımızı anlatıyoruz,  onlar ne anlatıyor acaba? Hilal ve Fatih mahalleleriyle, Çalılık mevkinde devir  işlemleri hala devam ediyor." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip  Erdoğan, "Türkiye'de Kürdistan diye bir bölge var mı? 780 bin kilometrekare ile  Türkiye var. Bu adam o partide eş başkan. Sen Kürdistan'ı çok seviyorsan  Kürdistan Kuzey Irak'ta, haydi defol oraya git." dedi.

Erdoğan, partisinin Sancaktepe mitinginde, kentsel dönüşüm  çalışmalarında İstanbul genelinde 23 ilçede 65 bin 399 adet riskli yapı tespit  edildiğini, bu yapılarda bulunan 245 bin 153 adet konut ve iş yerinin yıkımının  yapıldığını anlattı.

 Sancaktepe'de yaşayanlardan bu konuda kendilerine yardımcı olmalarını  isteyen Erdoğan, "Kiranızı, her şeyini veriyoruz, vereceğiz. Şu ana kadar hak  sahiplerine 1 milyar 440 milyon liralık kira yardımı yaptık. Yeter ki bu evler  boşalsın biz de o evleri yıkalım ve gönüllülük esasına dayalı olarak yeni  konutları yapıp, o sağlam konutlara halkımızı taşıyalım." diye konuştu.

Erdoğan, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün ilçeye yakın yerlerden  geçtiğine değinerek, şöyle devam etti:

 "CHP, bu köprüye de karşı çıktı. Onların geçmişinde bunlar birinci  köprüye de ikinci köprüye de üçüncü köprüye de karşı çıktılar. Bunlar Marmaray'a  da Avrasya Tüneli'ne de karşı çıktılar. Belediye başkanıyım İstanbul'da,  üniversiteli öğrencilere burs veriyorum, bunu Anayasa Mahkemesine götürdüler.  Hani 'Biz, sosyal yardım...' filan diyorlar ya yalan. O zamanki Anayasa Mahkemesi  maalesef onların isteği doğrultusunda karar verdi. Ben başbakan olana kadar  maalesef belediyeler artık burs veremedi. Başbakan olunca ne yaptım? Bu sefer ben  de tuttum burs işini direkt olarak Başbakanlığa bağladım. 'Burs ve krediyi  başbakanlıktan alabilirsiniz.' dedim bütün gençlere. Şimdi bunu daha da  değiştirdik, 'Kredi Yurtlar Kurumundan burs ve krediyi üniversite gençliği  alabilir.' dedik. Gençlere sesleniyorum: Tüm üniversiteli gençlik, eliniz boş  dönmezsiniz. Her müracaat eden ama burs ama kredi... Tabii bizim gençler biraz da  kredi istemiyor, daha sonra ödeyecek ya onun için kredi istemiyor. Ödesen bile  faizi yok mübarek ve iş bulana kadar da ödemiyorsun, iş bulduktan sonra  ödüyorsun. Taksiti çok düşük, faiz yok. Ama kredi ama burs, al ya."

İsmail Erdem'in AK Parti Ataşehir Belediye Başkan Adayı olduğunu  hatırlatan Erdoğan, "Biliyorsunuz Ataşehir bir soygun yeri olmuş. Her türlü  alavere, dalavere, yalan, her şey var. Niye? Çünkü Bay Kemal'de de yalan var.  Bana ve aileme iftira attı. Yargıya götürdüm. Şu anda diğer kazandıklarım hariç,  onun meşhur 'Man Adası' diye tutturduğu bir yalanı vardı ya oradan mahkemelerden  2,5 milyon kazandım. Henüz parayı almadım ama mahkeme kararını verdi. Şimdi  yargıya gitti Bay Kemal. Bunun için bir sandık kurdular. CHP'li milletvekilleri  her ay maaşlarından beşer bin lira veriyorlar Bay Kemal'i kurtarmak için. Ben de  dedim ki 'Bu parayı tahsil ettiğim anda, bu 2,5 milyonu Mehmetçik Vakfına  vereceğim." diye konuştu.

 "Bu oyunu beraber bozmamız lazım"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun,  Türkiye'nin beka sorunu olmadığını söylediğini aktararak, "Moderatör kendisine  'Suriye'de sıkıntılar var.' diye soruyor. 'Ne sıkıntısı var?' diyor. Yani adam  hala YPG'yi, PYD'yi savunuyor. Oradan füzeler attılar, bizim insanlarımız şehit  oldu, adam hala bunları kabullenmiyor. Niye? Bu adam şu anda terör örgütleriyle  beraber değil mi? Beraber." dedi.

 HDP'li milletvekillerinin açıklamalarını katılımcılara izleten  Erdoğan, şunları söyledi:

"Türkiye'de Kürdistan diye bir bölge var mı? Türkiye'de Doğu Anadolu  Bölgesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Karadeniz Bölgesi, Akdeniz Bölgesi, Orta  Anadolu Bölgesi, Ege Bölgesi, Marmara Bölgesi var. 780 bin kilometrekare ile  Türkiye var. Bu adam o partide eş başkan. Sen Kürdistan'ı çok seviyorsan  Kürdistan Kuzey Irak'ta, haydi defol oraya git. Şimdi ben Sancaktepe'de tüm Kürt  kardeşlerime de sesleniyorum: Gelin bu oyunu bozalım. Ben size kardeşlerim  diyorum, çünkü Türk de Kürt de benim kardeşim, Lazı, Boşnağı, Romanı, Arnavutu,  Abazası, hepsi benim kardeşim. Biz yaratılanı yaratandan ötürü sevdik. Bizim  farkımız bu. Ama gelin, bu teröristlerle beraber olmayın. Bay Kemal bunlarla kol  kola, omuz omuza dolaşıyor. CHP, HDP, sözde İYİ Parti, Saadet, bunlar hep  beraber, dörtlü çete. Bu oyunu beraber bozmamız lazım."

 Erdoğan, tanzim satış noktalarına değinirken, "Bir anda fiyatları yarı  yarıya indirdik. Vatandaş bize teşekkür ediyor. Bay Kemal de çıkmış, 'Kuyruklar  oluşmaya başladı.' diyor. Bay Kemal, bunlar yokluk kuyruğu değil, varlık kuyruğu  varlık. Bay Kemal'in genel müdür olduğu zaman ölüler rehin alınıyordu  hastanelerde. İnanın buna 1 koyun teslim edin, kaybeder gelir. 9 kere seçim  kaybetti hala bırakmıyor koltuğu. Dünyanın hiçbir yerinde bu kadar seçim  kaybedeceksin hala orada kalacaksın. Yok öyle birisi. Ama bu adam öyle, çok  seviyor koltuğu. Sayın Baykal'ı da öyle aldattı. 'Ben yoğum' dedi, ertesi gün  adaylığını açıkladı." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sancaktepe Şehir Hastanesi'nin ihale  hazırlıklarının devam ettiği de sözlerine ekledi.

Sancaktepe Belediye Meydanında düzenlenen mitinge,  Cumhurbaşkanlığı  İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı  Fatma Betül Sayan Kaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve Büyükçekmece  Belediye Başkan Adayı Mevlüt Uysal, Sancaktepe Belediye Başkanı ve Ataşehir  Belediye Başkan Adayı İsmail Erdem, Sancaktepe Belediye Başkan Adayı Şeyma Döğücü  ve AK Parti İl Başkanı Bayram Şenocak da vatandaşlar katıldı.

Erdoğan, miting sonrası vatandaşlara keten bezden çanta içerisinde çay  dağıttı. Sancaktepe'den seçim otobüsüyle ayrılan Erdoğan, yolda da oyuncak ve çay  dağıttı.

 

 

 

ETİKETLER