Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gelecek yıl bitecek

26 Şubat 2019 Salı - 18:15 | Son Güncelleme : 26 02 2019 - 20:19

Ankara-Yozgat-Sivas-Erzincan hızlı tren projesiyle ilgili çalışmaların devam ettiğini aktaran Erdoğan, Erzincan-Erzurum-Kars ve Erzincan-Trabzon hızlı tren hattının etüt proje çalışmalarının ise gelecek yıl bitirileceğini belirtti.


Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisince Erzincan Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitingde halka hitap etti.
 
Sözlerine, "Erzincan, canların şehri Erzincan, beylerin, hanların şehri Erzincan, yurdun doğusunda dağ gibi duran asil insanların şehri Erzincan... Erzincan, can Erzincan, canım Erzincan, güzel Erzincan, adını duyduğumuzda gönül telimizin titrediği Erzincan..." ifadeleriyle başlayan Erdoğan, Aşık Daimi'nin "Gel seninle dost olalım" şiirinin "Dostluk her şeyden uludur, dostluk erdemlik doludur, bu yol esenlik yoludur, gel seninle dost olalım" dizelerini okudu.
 
Erzincan'ı ve ilçelerini selamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Erzincan'da dağlar gökle öpüşür, yiğitleri ecel ile kapışır, binalar yere yapışır, çöküntüde kalan candır Erzincan, toprağın emdiği kandır Erzincan." dedi.
 
Konuşması sırasında ezan okunması üzerine sözlerine ara veren Erdoğan, vatandaşların sevgi gösterilerine karşılık, "Bana sizler gibi aziz, asil bir millete hizmet etme şerefini lütfettiği için hamdolsun Allah'a." ifadelerini kullandı.
 
Şehrin, 1939 ve 1992 depremleriyle sarsılmasına rağmen, her seferinde yeniden ayağa kalkmayı başardığını aktaran Erdoğan, teröristler tarafından hedef alınmasına rağmen, imanla ve cesaretle bunun üstesinden gelmeyi başardığını kaydetti.
 
"Ülkemize nice devlet adamı, ilim, sanat, kültür insanı yetiştiren Erzincan, tarih boyunca olduğu gibi bugün de Türkiye’nin kilit taşıdır. Erzincan’ın insanı sadece fedakar değil, aynı zamanda erdem timsalidir." diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Bakınız şimdi size 80 yıl öncesinden bir hadise nakledeyim. 1939 kışında yaşanan o büyük depremde yaklaşık 100 bin ev yıkılmış, Erzincan adeta yerle bir olmuştur. Dönemin savcısı, Erzincan Cezaevi'nde bulunan yüzlerce mahkumu toplar ve onlara şöyle der, 'Sizi, kurtarma çalışmaları görevlerinde yer almak üzere bırakıyorum ama hiçbiriniz kaçmayacak, her akşam buraya geri döneceksiniz.' Her sabah kurtarma çalışmaları için cezaevinden çıkan mahkumlar, her akşam eksiksiz geri gelmişlerdir. Deprem yıkıntılarının kaldırılmasının ardından, özel bir af çıkartılmış ve bu mahkumlar serbest bırakılmıştır. Evet, Erzincan, mayası işte böyle sağlam bir şehirdir."
 
"Erzincan hep yanımızda oldu"
 
Bugüne kadar verdikleri tüm mücadelelerde Erzincan'ın hep yanlarında olduğunu vurgulayan Erdoğan, Erzincanlı olan Binali Yıldırım'ın da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığından beri hep yanında, ekibinin içinde yer aldığını hatırlattı.
 
 
Erdoğan, Yıldırım'ın Türkiye'nin en uzun süre görev yapan Ulaştırma Bakanı, Türkiye'nin son Başbakanı, yeni yönetim sisteminin ilk Meclis Başkanı olduğunu anımsattı.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "İnşallah şimdi de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak birikimini, tecrübesini, bilgisini ülkemizin bu güzide şehri için kullanacaktır. Şimdi buradan sadece size seslenmiyorum aynı zamanda İstanbul’daki Erzincanlı kardeşlerime de sesleniyorum, Sivaslı kardeşlerime sesleniyorum, Tokatlı kardeşlerime sesleniyorum, Elazığlı, Bingöllü, Erzurumlu, Bayburtlu, Gümüşhaneli, Trabzonlu, Rizeli, Ordulu, Giresunlu kardeşlerime sesleniyorum, Binali Yıldırım kardeşimizin yanında yer alacaklarına inanıyorum." diye konuştu.
 
Erdoğan, "Erzincan merkezde ve ilçelerimizde AK Parti belediyeciliğini zirveye çıkartıyor muyuz, 31 Mart'ta istikrarımıza, istiklalimize, istikbalimize göz dikenlere bir kez daha derslerini veriyor muyuz, bir kez daha milli iradeye sahip çıkıyor muyuz, bir kez daha tevazu, samimiyet ve gayretle memleket işi gönül işi diyor muyuz, bir kez daha gönül belediyeciliği diyor muyuz, merkezde ve tüm ilçelerimizde belediye başkan adaylarımıza sahip çıkıyor muyuz?" sorularına alandakilerin hep bir ağızdan verdiği "Evet" yanıtının ardından, "Maşallah, işte gönlümü verdiğim Erzincan budur. Rabbim hepinizden razı olsun." diye konuştu.
 
Erzincan merkezde de AK Parti'nin Belediye Başkan adayı Cemalettin Başsoy için destek isteyen Erdoğan, "Ama çok çalışacağız." ifadesini kullandı.
 
Erzincan'a sadece gönül vermekle kalmadıklarını aynı zamanda Erzincan'ı tarihinin en büyük hizmetleriyle de buluşturduklarını vurgulayan Erdoğan, şehre yapılan yatırımları anlattı.
 
Şehire eğitimde bin 44 yeni derslik inşa ettiklerini belirten Erdoğan, bugün 22 binden fazla yükseköğrenim öğrencisinin öğrenim gördüğü şehre, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesini kazandırdıklarına değindi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, yükseköğrenim öğrencileri için 7 bin 434 kişi kapasiteli yurt binaları açtıklarını, bu yıl Üzümlü ve Refahiye'de toplam 400 kişi kapasiteli, gelecek yıl ise Çayırlı'da 300 kişi kapasiteli yeni yurtlar açacaklarını bildirdi.
 
15 bin seyirci kapasiteli Erzincan Stadyumu'nun yapımına başlandığını, iki yıl içinde de tamamlanmasının hedeflendiğini aktaran Erdoğan, şunları söyledi:
 
"Erzincan'a gençlik merkezi, spor salonu, atletizm pisti, Üzümlü'ye gençlik merkezi, Demirkent'e adeta sporcu fabrikası kazandırdık. Refahiye Gençlik Merkezi'nin yapımı, İliç Gençlik Merkezi'nin ve Kemah Spor Salonu'nun ihalesi devam ediyor. Belediyemiz şehrimize bir millet bahçesi ve millet kıraathanesi kazandırdı. Öğrendiğime göre millet kıraathanemiz ve millet bahçemiz dolup taşıyor. Kardeşlerim, nasıl, bunlardan memnun musunuz? Millet bahçelerimiz, millet kıraathanelerimiz nasıl? İnşallah daha da iyi olacak. Anneler babalar yavrularıyla beraber millet bahçelerine gidecekler onlarla beraber koşturacaklar, gençler de millet kıraathanesinde çaylarını, keklerini, pastalarını, simitlerini ücretsiz olarak yiyip derslerine çalışacaklar. "
 
"Şehrimizdeki ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızı, şehit yakınlarımızı, yaşlılarımızı, engellilerimizi toplam 622 milyon lira kaynakla destekledik." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamalarına şöyle devam etti:
 
"Sağlıkta, 10'u hastaneden oluşan toplam 25 sağlık tesisini şehrimize kazandırdık. Erzincan Devlet Hastanemize 250 yataklı ek blok yaparak, büyütüyoruz. Bunun yanında Erzincan'a 500 yataklı Dörtyol Devlet Hastanesini inşa edeceğiz. İhalesi yapıldı, inşaatına da en kısa sürede başlıyoruz. Ayrıca Otlukbeli'ne entegre ilçe hastanesi inşa edeceğiz. Bunlarla birlikte Erzincan'a toplam 10 sağlık tesisi yapmayı planlıyoruz."
 
"Erzincan'da 11 bin 577 konut projesi hayata geçirildi"
 
Erdoğan, Erzincan'da 11 bin 577 konut projesinin hayata geçirildiğini belirtti. 
 
İmar barışıyla 15 bin Erzincanlının sıkıntısının çözüldüğünü ifade eden Erdoğan, 20 ata yadigarı eserin restore edildiğini söyledi. Erdoğan, Tercan ilçesindeki Mama Hatun Kervansarayı ile Kemah ilçesindeki Koçkar köyü caminin restorasyonlarının ise devam ettiğini kaydetti.
 
Ulaşımda, 14 kilometreden devralınan bölünmüş yol uzunluğunu 347 kilometreye çıkardıklarını aktaran Erdoğan, Refahiye-Erzincan-Kelkit ayrımı yolunun, Çatalçam yolundaki köprülerin çalışmalarının, Devekorusu Köprüsü dahil Erzincan-Başköy-Çayırlı, Demirözü-Otlukbeli yolundaki çalışmalar ile Erzincan-Mercan yolundaki Turnaçayırı Köprüsü çalışmalarının bu yıl tamamlanacağını dile getirdi.
 
Erdoğan, Refahiye-Kuruçay-İliç yolu ile Sünebeli Tüneli'nin, Refahiye-İliç-Kemaliye-Dutluca-Arapgir yoluyla Kemaliye-Dutluca tünelleri ve bağlantı yollarının da seneye bitirileceğini belirterek, böylece 44 kilometre olan mevcut yolun, tünel ve viyadüklerle yarı yarıya kısalacağını vurguladı.
 
Erdoğan, Erzincan'daki demiryollarının yenilendiğini, Organize Sanayi Bölgesi'ne yeni demiryolu bağlantısının yapıldığını ifade etti.
 
Ankara-Yozgat-Sivas-Erzincan hızlı tren projesiyle ilgili çalışmaların devam ettiğini aktaran Erdoğan, Erzincan-Erzurum-Kars ve Erzincan-Trabzon hızlı tren hattının etüt proje çalışmalarının ise gelecek yıl bitirileceğini belirtti.
 
Erzincan şehir içine 36 kilometre uzunluğunda tramvay hattı yapımı için çalışmalara başladıklarının, ardından yapım ihalesine çıkılacağının bilgisini veren Erdoğan, Erzincan Havalimanı'nın 2003'te 8 bin olan yolcu trafiğinin, geçen yıl yarım milyonu bulduğunu ifade etti.
 
Yapımında sonlara gelinen Turnaçayırı Barajının şehre kazandırılacak önemli projelerden biri olduğunu hatırlatan Erdoğan, bu barajla Erzincan şehir merkezine içme suyu götürülmesini sağlayacak isale hattı ve arıtma tesisinin projelerine başlandığını kaydetti. Erdoğan, yaklaşık 12 bin dekar zirai arazinin sulanacağı Ballı Barajı'nın inşaat sözleşmesinin imzalandığını aktardı.
 
"19 bin dekar araziye daha can suyu olacağız"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:
 
"Son 17 yılda, tamamladığımız sulama tesisleriyle Erzincan'da toplam 120 bin dekar araziyi sulamaya açtık. Tercan Ovası'nın bereketli topraklarını suyla buluşturduk. Yapımı devam eden 6 sulama tesisimizle toplam 19 bin dekar araziye daha can suyu olacağız.
 
Erzincanlı çiftçilerimize Bay Kemal ne diyor? 'Çiftçinin bütün topraklarını elinden aldılar.' Eline, diline dursun. Çiftçilerimize 418 milyon lira tutarında tarımsal destek verdik. Şehrimize tarım, hayvancılık, tekstil ve turizm alanlarında yapılan her yatırımın istihdam demek olduğunu biliyoruz. Bunun için de bu yöndeki tüm yatırımları destekliyor, teşvik ediyoruz."
 
 
Erzincanlı iş insanlarına, girişimcilere 6 milyar yatırım teşviki verdiklerini anlatan Erdoğan, bu desteklerle 5 bin 529 kişilik ilave istihdam destek sağlandığını söyledi.
 
Erdoğan, 13 bin Erzincanlı iş yeri sahibine 263 milyon lira SGK prim teşviki sağlandığını belirtti.
 
"Bu toprakları böldürtmeyiz"
 
HDP'li milletvekillerinin bölücü terör örgütüne yönelik sözlerinin yer aldığı görüntülerin izletilmesinden sonra Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Benim ülkemde, bizim ülkemizde Kürdistan diye bir yer var mı? CHP'nin, Bay Kemal'in ele ele kol kola dolaştığı sözde İyi Parti olanlar; kol kola dolaştıkları ne diyor? 'Kürdistan'da biz kazanacağız, batıda da AK Parti ile MHP'yi yok edeceğiz.' Bunlar bu kadar Kürdistan meraklısıysa Kürdistan Irak'ın kuzeyinde buyursunlar oraya gitsinler.
 
Biz bu ülkede Güneydoğu Anadolu'yu, Doğu Anadolu'yu, Karadeniz'i, Akdeniz'i Orta Anadolu'yu, Ege'yi, Marmara'yı, Trakya'yı toprak edinmişiz. Bu toprakları böldürtmeyiz. Bu toprakları parçalamak isteyenleri nasıl Cudi'de, Gabar'da, Tendürek'te, Kandil'de inlerine gömdüysek yine gömmeye devam ederiz. Onun için, 'Söyle bana arkadaşını, söyleyeyim sana kim olduğunu.' Bay Kemal, kiminle kol kolaysan sen de onlardansın. Sözde İyi Parti kiminle kol kolaysan, kimi destekliyorsan, kim seni destekliyorsa kimi arkadaş seçmişsen sen de onlardansın."
 
"Bölücü örgüt alenen zillet ittifakını desteklemiyor mu?"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında, "CHP'nin, Bay Kemal'in ele ele kol kola dolaştığı sözde iyi parti olanlar, ne diyor? 'Kürdistan'da biz kazanacağız, batıda da AK Parti ile MHP'yi yok edeceğiz'. Bunlar bu kadar Kürdistan meraklısıysa Kürdistan Irak'ın kuzeyinde buyursunlar oraya gitsinler." ifadelerini kullandı.
 
Erdoğan, "İstanbul'da, Ankara'da ve İzmir'de ve daha pek çok yerde bölücü örgütün güdümündeki parti niçin aday göstermedi? Bu illerde bölücü örgüt alenen zillet ittifakını desteklemiyor mu?" şeklindi konuştu.
 
"Bu toprakları parçalamak isteyenleri nasıl Cudi'de, Gabar'da, Tendürek'te, Kandil'de inlerine gömdüysek yine gömmeye devam ederiz." diyen Erdoğan, konuşmasında şunları kaydetti:
 
 "Zillet İttifakı'nın partileri CHP ve diğerleri, kendilerine verilen desteğin karşılığının mutlaka isteneceğini bilmiyorlar mı? Bölücü örgütün de FETÖ'nün de vakti saati geldiğinde bu tahsilatı onlardan mutlaka yapacağını bilmiyorlar mı?" 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Terör örgütleriyle iş tutmak, yılanla aynı çuvala girmek gibidir. Isırılmanız, zehirlenmeniz mukadderdir." ifadelerini kullandı.
 
 
"DHKP-C'nin 7 teröristini İstanbul'da polislerimiz yakaladı"
 
Erdoğan, "Bu sabah, DHKP-C'nin 7 teröristini İstanbul'da polislerimiz yakaladı, şu anda elimizdeler. Biz, hem içeride hem dışarıda işte bu katillerle ve onların koruyucularıyla da mücadele ediyoruz." dedi.
 

ETİKETLER