Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan askerlere müjde

AA |  08 Haziran 2018 Cuma - 21:09 | Son Güncelleme : 08 06 2018 - 22:13

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, astsubayların göreve başlama kademelerini, eğitim yıllarına göre bir üste çıkartacaklarını belirterek, "2 yıllık yükseköğrenim mezunu bir astsubayımız 9. derecenin 1. kademesinden göreve başlıyordu artık 9. derecenin 2. kademesinden başlayacak. 4 yıllık yükseköğrenim mezunu olup 9. derecenin 3. kademesinden göreve başlayan astsubaylarımızın başlangıç derecesini 8. derecenin 1. kademesine yükseltiyoruz." dedi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kayseri'de 1. Komando Tugay Komutanlığı'nda  şehit aileleri ve askerlerle iftarda bir araya geldi.
 
Buradaki konuşmasına, tüm katılımcıları selamlayarak başlayan Erdoğan,  ramazan sofrasında katılımcılarla birlikte olmaktan duyduğu bahtiyarlığı ifade  etti.
 
Bir önceki yıl da birlikte olduklarını anımsatan Erdoğan, "Ülkemizin  ilk komando birliği olarak yurt içinde ve dışında çok önemli operasyonlar  gerçekleştiren bu tugayımız gazi sıfatını ziyadesiyle hak ediyor. Bugüne kadar  aldığı üstün hizmet ve feragat madalyaları tugayımızın başarılarının sembolüdür.  Tugayımız yürüttüğü görevlerde ve kendisine yönelik saldırılarda çok sayıda şehit  vermiştir. Bu birliğimizin mensupları başta olmak üzere ülkemizin ve milletimizin  bekası için hayatlarını kaybetmiş tüm şehitlerimize bir kez daha Allah'tan rahmet  diliyorum." diye konuştu.
 
Tarihçilerin Türk milleti için 'asker millet' dediklerini anımsatan  Erdoğan, şöyle devam etti:
 
"Bu milletin ülkesinin ve devletinin bekası söz konusu olduğunda nasıl  bir anda kükremiş sel olup, bendini aşıp geçtiğini 15 Temmuz'da gördük. Türk  Silahlı Kuvvetleri bugün büyük ölçüde profesyonel askerliğe geçmiş olsa da çok  uzun yıllar terörle mücadeleyi yükümlü gençlerimiz vasıtasıyla yürütmüştür. Baba  ocağından, ana kucağından kopup gelen gençlerimiz birkaç aylık eğitimin ardından  dağlarda kartal, düzlerde aslan kesilip teröristlerin tepesine binmişlerdir.  Askerlik asla sadece maaşı için veya yükümlülük gereği yapılacak bir iş değildir.  İnsanın bir mücadeleye canı pahasına girmesi için önce yüreğinde iman olması  lazım. İmanla birlikte cesarete, eğitime, dirayete, disipline ihtiyaç vardır."
 
 
"Milletim kimin apoletini sökeceğini, kime apolet takacağını çok iyi  bilir"
 
"İmandır o cevher ki ilahi ne büyüktür, imansız olan paslı yürek  sinede yüktür." dizelerini aktaran Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Hamdolsun bizim askerimizde bunların hepsi var onun için  kahramanlarımız ayak bastıkları her yeri titretiyor. Gerek iç güvenlik  harekatımızda, gerek sınır ötesi operasyonlarımızda askerlerimizin karşısında  durabilen bir güç görmedik, tanımadık. Gerçi birileri her ne kadar apolet  sökmekle uğraşıyorsa da benim milletim kimin apoletini sökeceğini, kime apolet  takacağını çok ama çok iyi bilir.
 
Fırat Kalkanı'nda DEAŞ'lı teröristleri ezip geçtiniz, Zeytin Dalı'nda  PYD'li teröristleri ezip geçtiniz, şimdi Kuzey Irak'ta PKK'lı teröristlere  dağları dar ediyorsunuz. Bütün bu mücadeleyi niçin veriyoruz, hepimizin tek bir  amacı var tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. İşte bunun için her  birimiz kendi görev alanımızda tüm gücümüzle çalışıyoruz, çabalıyoruz, mücadele  ediyoruz. Sizler herkesten farklı olarak sadece yüreğinizi değil canınızı da  ortaya koyuyorsunuz. Ecdadımız bize bu vatanı böyle emanet etmişti, biz de yeni  nesillere aynı şekilde bırakacağız. Biz nasıl bugün ecdadımızla iftihar ediyorsak  yarın ki nesiller de sizlerle aynı şekilde iftihar edecek."
 
 
Astsubaylara müjde
 
"Bu vesileyle astsubaylarımıza bir de müjde vermek isterim." ifadesini  kullanan Erdoğan, şunları kaydetti:
 
"Astsubaylarımızın göreve başlama kademelerini, eğitim yıllarına göre  bir üste çıkartıyoruz. Mesela şu anda 2 yıllık yükseköğrenim mezunu bir  astsubayımız 9. derecenin 1. kademesinden göreve başlıyordu artık 9. derecenin 2.  kademesinden başlayacak. Aynı şekilde 4 yıllık yükseköğrenim mezunu olup 9.  derecenin 3. kademesinden göreve başlayan astsubaylarımızın başlangıç derecesini  8. derecenin 1. kademesine yükseltiyoruz. Bu suretle tüm astsubaylarımızı  emsallerinin seviyesine çıkarıyoruz. Bu düzenlemeden göreve yeni başlayacakların  yanı sıra mevcut ve emekli astsubaylarımız da yararlanacak. Hayırlı olmasını  diliyorum."
 
Komandoya çok söz gerekmediğini çünkü komandonun sözüyle değil yüreği  ve bileğiyle konuştuğunu dile getiren Erdoğan, "Gazanız mübarek, yolunuz açık,  atışınız isabetli, yüreğiniz ferah, zaferiniz bol, Allah yardımcınız olsun  diyorum. Yüce Mevlam şehitlerimizin ailelerine sabır ve güç gazilerimize sıhhat  ve afiyet versin diyorum. Hepinize sevgilerimi saygılarımı sunarken, şimdiden  kandil gecenizi tebrik ediyorum, Ramazan Bayramı'nızı kutluyorum." dedi.
 
 
"1964'ten bugüne 417, son 3 yılda 76 şehit"
 
Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ise iftar yemeğine teşriflerinden  dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a şükranlarını sundu.
 
Akar, "Ölürsem şehit, kalırsam gazi" anlayışıyla görev yapan tugayın  terörle mücadelede yurt içi, sınır ötesinde, çukur operasyonları, Fırat Kalkanı  Harekatı ve Afrin'de çok önemli başarılar elde ettiğini söyledi. Bu başarılardaki  en büyük payın şehit ve gazilere ait olduğunu vurgulayan Akar, 1964'ten bugüne  kadar 417, son üç yılda 76 silah arkadaşlarının şehitlik mertebesine ulaştığını  ifade etti.
 
"Peygamber ocağı" olarak da bilinen Türk Silahlı Kuvvetlerinin  binlerce yıllık şanlı tarihten süzülüp gelen köklü gelenekleri, milli ve manevi  değerleriyle, Anayasa'da belirtilen çerçevede ve yasalar doğrultusunda milletin  emrinde ve daima görevinin başında olduğunu belirten Akar, şunları kaydetti:
 
"Türk Silahlı Kuvvetleri asil milletimizin sevgi ve güveninden aldığı  güçle bayraklaşan vatan topraklarının bütünlüğü ve güvenliği ile milletimizin  egemenlik ve bağımsızlığı için gece gündüz, yaz kış, dağ bayır demeden başta  FETÖ, PKK, PYD, YPG ve DEAŞ terör örgütleri olmak üzere her türlü tehdit ve  tehlikeye karşı yurt içinde ve sınır ötesinde azim ve kararlılıkla mücadelesini  sürdürmektedir. Bu vesileyle kahramanlık ve fedakarlıklarıyla bu toprakları vatan  yapan aziz şehitlerimize ve ebediyete intikal eden kahraman gazilerimize  Allah'tan rahmet, gazilerimize sağlık ve esenlikler diliyorum."
 
 
Konuşmasının sonunda tüm konuklara katılımları için teşekkürlerini  ileten Akar, davetlilerin Ramazan Bayramı'nı da tebrik etti.
 
Basına kapalı gerçekleştirilen iftarda, Çevre ve Şehircilik Bakanı  Mehmet Özhaseki, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, AK Parti Grup  Başkanvekili Mustafa Elitaş, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, askerler ve şehit  aileleri de yer aldı.
 
Erdoğan, "Tüm astsubaylarımızı emsallerinin seviyesine çıkarıyoruz. Düzenlemeden göreve yeni başlayacak, mevcut ve emekli astsubaylar  yararlanacak." dedi. 
 

ETİKETLER