Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi Bartın'da verdi!

AA |  04 Mart 2019 Pazartesi - 16:47 | Son Güncelleme : 04 03 2019 - 21:12

Bartın'da düzenlenen mitingde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,"Bartın’ın tapu sorunu vardı. Sizlerin bir asrı aşkın süredir başını ağrıtan bu meseleyi de çözüme kavuşturmak bize nasip oldu. Tapuları hak sahiplerine vermeye başlıyoruz" dedi.


Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip  Erdoğan, "CHP gibi, sosyal devletin edebiyatını yapmadık, gerçek anlamda  pratiğini ortaya koyduk. İstanbul'a belediye başkanı olduğum zaman üniversite  gençlerine burs veriyorduk. Bu CHP ne yaptı biliyor musunuz? Anayasa Mahkemesine  götürdü ve belediyelerin gençlere burs vermesini yasakladılar. Ne zamanki  başbakan oldum, bu defa biz Kredi Yurtlar Kurumu vasıtasıyla burs ve kredinin  önünü açtık." dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisince Cumhuriyet Meydanı'nda  düzenlenen mitingde vatandaşlara hitap etti.

Konuşmasına tüm Bartınlıları selamlayarak başlayan Erdoğan, "Biliyorum  arayı biraz uzattık, nasip bugüneymiş. Bartın'ı ve Bartın'ın güzel insanlarını  özlemişiz. Bugün gönüllerimizi buluşturan Rabbime hamdediyorum. Siz Bartınlı  kardeşlerimin şu gerçeği çok iyi bilmesini istiyorum, uzun zamandır gelememiş  olsak da Bartın'ı asla unutmadık, asla ihmal etmedik." diye konuştu.

Erdoğan, bundan sonra Bartın'a daha sık geleceğini dile getirerek,  şöyle devam etti:

"Bartınlı kardeşlerim hamdolsun bizi hiç yalnız bırakmadılar. Tüm  kritik süreçlerde, tüm sıkıntılı dönemlerde davalarına, bizatihi kendilerinin  kurduğu ve bugünlere getirdiği partilerine sahip çıktılar. Şahsımı hem 10 Ağustos  2014'te hem de 24 Haziran seçimlerinde rekor oy oranlarıyla cumhurbaşkanlığı  makamına getirdiniz. Hep milli iradenin, demokrasinin safında yer aldınız, bu  güçlü duruşunuzla Türkiye'nin son 17 senede siyasette, ekonomide, eğitimde,  sağlıkta, ulaşımda yazdığı destanlarda, Bartın, pay sahibi oldunuz. Ülkemizin  yolunu açtınız, Batı Karadeniz'in yolunu açtınız, Bartın'ın yolunu açtınız."

Bartınlılara, Zonguldak'tan selam getirdiğini belirten Erdoğan, "Türk  demokrasisinin gücüne güç kattınız, milli iradenin gücünü daha da perçinlediniz,  Türkiye'nin itibarına itibar kazandırdınız, her birinize ayrı ayrı teşekkür  ediyorum. Vefanızdan, kadirşinaslığınızdan dolayı sizlere şükranlarımı sunuyorum.  Rabbim kardeşliğimizi, muhabbetimizi, yol arkadaşlığımızı daim eylesin."  ifadelerini kullandı.

"Ülkemizin beka mücadelesine sahip çıkmanızı bekliyorum"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bartınlılardan, Türkiye'nin beka mücadelesine  sahip çıkmalarını ve 31 Mart'ta rekor oy oranı beklediğini dile getirdi.

"Bartın, 31 Mart'ta ülkene sahip çıkıyor musun? Bartın, 31 Mart'ta  sandığa, demokrasiye, milli iradeye sahip çıkıyor musun? Bartın, 31 Mart'ta  istiklaline ve istikbaline sahip çıkıyor musun? Bartın, 31 Mart'ta tevazu,  samimiyet ve gayretle 'memleket işi, gönül işi' diyor musun? Bartın, 31 Mart'ta  gönül belediyeciliğine 'evet' diyor musun?" sorularını yönelttiği vatandaşlardan  olumlu yanıt alan Erdoğan, "Maşallah, Bartın bu işi Allah'ın izniyle bitirdi.  Bartın'da artık sandığın rengi belli olmuştur. 31 Mart demokrasi şölenimiz  şimdiden hayırlı olsun. 31 Mart Türkiye için, aziz milletimiz için, Bartın için  hayırlara vesile olsun." şeklinde konuştu.

Erdoğan, Bartın türkülerinin sadece sevdayı, hasreti, mücadeleyi,  kavuşmayı anlatmadığını, kendilerinin vatandaşa olan hizmet aşkını da en güzel  şekilde anlattığını dile getirerek, "Denizden köpük gelir, perçemin döküp gelir,  bir yiğit bir yar için dağları aşıp gelir." dizelerini aktardı. Erdoğan, "Biz de  son 17 yıldır sizler için bu anlayışla çalıştık, çalışıyoruz. Biz de Bartın için  gerekirse dağlar, deryalar aşarak sizlerin huzuru, refahı, esenliği için gayret  gösteriyoruz." ifadelerini kullandı.

Bartın'a olan muhabbetlerini sadece sözle değil icraatlarıyla,  yatırımlarıyla da gösterdiklerinin altını çizen Erdoğan, çünkü milleti lafta  değil, özde sevdiklerini söyledi.

Son 17 yılda Bartın'a 6,5 milyar lira tutarında yatırım yaptıklarını  belirten Erdoğan, eğitimde 354 yeni derslik inşa ettiklerini, 16 bin öğrencisi ve  567 akademisyeniyle şehrin sembollerinden biri haline dönüşen Bartın  Üniversitesini kurduklarını hatırlattı. Erdoğan, "Bu ülkede bizden önce  hükümetler yok muydu? Niye üniversite kurmadılar? Ama biz kurduk. Niye? Bartın'ın  gençleri buralardan çıkıp İstanbul'a, Ankara'ya, şuraya buraya gitmesinler, dedik  ki üniversite onların ayağına gelsin, onun için üniversiteyi burada kurduk."  dedi.

Öğrencilerin barınma ihtiyaçları için 4 bin 93 kapasiteli yurt  binaları açtıklarını, bu yıl içerisinde bin, gelecek sene de 2 bin 808 kapasiteli  yurt binaları daha açacaklarını anlatan Erdoğan, Bartın'a sporcu yetiştirme  merkezi, kapalı yüzme havuzu, gençlik merkezi, Amasra'ya da spor salonu ve futbol  sahaları inşa ettiklerini bildirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

"Ülkemizin diğer illerinde olduğu gibi Bartın'da da sosyal devlet  ilkesinin en güzel örneklerini hayata geçirdik. CHP gibi, sosyal devletin  edebiyatını yapmadık, gerçek anlamda pratiğini ortaya koyduk. İstanbul'a belediye  başkanı olduğum zaman üniversite gençlerine burs veriyorduk. Bu CHP ne yaptı  biliyor musunuz? Anayasa Mahkemesine götürdü ve belediyelerin gençlere burs  vermesini yasakladılar. Ne zamanki başbakan oldum, bu defa biz Kredi Yurtlar  Kurumu vasıtasıyla burs ve kredinin önünü açtık. Şimdi her üniversite genci Kredi  Yurtlar Kurumuna müracaat ettiği zaman ister burs alır, ister kredi. Yani geri  döndürmek yok."

Bartınlı ihtiyaç sahibi vatandaşlara, yaşlı ve engellilere toplamda  367 milyon lira kaynak aktardıklarını söyleyen Erdoğan, şehitlerin kendilerine ve  devlete emaneti olan yakınlarına da sahip çıktıklarını ifade etti.

Sağlıkta Bartın'ı tarihinin en büyük yatırımlarıyla buluşturduklarını  belirten Erdoğan, Bartınlıların temel sağlık hizmetleri için başka illere gitmek  mecburiyetinde kalmamaları için yeni hastaneler inşa ettiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 150 yataklı Bartın Devlet Hastanesi, Ulus ve  Amasra ilçe hastaneleri ile 18 sağlık tesisi yaptıklarını dile getirdi.

Bartın Göğüs Hastalıkları Hastanesini, 44 yataklı ek blok yaparak  büyüttüklerini aktaran Erdoğan, 400 yataklı Bartın Devler Hastanesi ile 4 sağlık  tesisinin yapımının devam ettiğini vurguladı.

Bartın'da bin 210 konut projesini hayata geçirdiklerini, ulaşımda 7  kilometre olarak aldıkları bölünmüş yol uzunluğunu 66 kilometre ilaveyle 73  kilometreye çıkardıklarını, Bartın Batı Çevreyolu'nun proje çalışmalarını  başlattıklarını aktaran Erdoğan, şunları kaydetti:

"İnşallah kısa sürede yapım ihalesini gerçekleştireceğiz. Toplam 3,5  milyar lira maliyeti olan Zonguldak, Amasra, Kurucaşile bölünmüş yolunun  yarısından fazlasını tamamladık. Aynı şekilde Çakraz Tüneli'ni Cumayanı  Viyadüğü'nü, Gölderesini Köprüsü'nü ve Bartın şehir geçişindeki Şehitlik  Köprüsü'nü tamamladık. Biz yaptık, biz dertliyiz, biz milletimize aşığız. Bu  yolun kalan kesimi ve proje içindeki tünelleri de 2 yıla bitiriyoruz. Biz  Ferhat'ız, siz Şirin, dağları deleceğiz, tünelleri açacağız. Ferhat'ın aşkı bunu  gerektirir. Kozcağız-Yenice-Karabük ayrım yolunu inşallah seneye sizlerin  hizmetine sunuyoruz. Bartın-Çaycuma ayrımı Kozcağız yolunu, Bartın-Arıt-Aydınlar  yolunu Bartın-Çaycuma-Devrek-Zonguldak ayrım yolunu ve  Ulus-Pınarbaşı-Azdavay-Ağlı ayrım yolunu ise 2 yıla kadar tamamlıyoruz."

Aynı zamanda bir liman şehri olan Bartın'a tarihi nitelikte yatırımlar  yaptıklarına değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

"150 yıllık bir proje olan bölgenin kaderini tayin edecek Filyos  Limanı altyapı inşaatında yarıya geldik. Bu projeyle Batı Karadeniz'de  kuzey-güney aksında kombine taşımacılık hizmeti verilecek bir liman kompleksi  hayata geçiriliyor. Proje sadece Bartın'ın değil Zonguldak'ın ve Karabük'ün de  ortak projesi olacak. Liman'ın ve bağlantılı projelerin faaliyete geçmesiyle bu  şehirlerimiz tüm Karadeniz'in ana ihracat merkezi olacak. Altyapı inşaatını  seneye tamamlayacağımız Filyos'ta, üstyapı inşasına da 2021 yılında başlayıp,  2023 yılında inşallah limanı hizmete sunacağız. Amasra Limanı yolcu iskelesi ve  küçük tekne yanaşma yerini ve Tarlaağzı ve Kurucaşile balıkçı barınaklarını inşa  ettik. Amasra Limanı'ndaki mendirek inşatımız devam ediyor. Bartın için önemini  bildiğimiz Adapazarı, Karasu Limanı, Akçakoca, Ereğli ve Bartın Limanı demiryolu  projesiyle ilgili çalışmalar başladı. Yapımı süren Adapazarı Karasu Limanı  Demiryolu projesinin devamı olacak bu hatla ilgili çalışmalar fizibilite  aşamasındadır. İnşallah önümüzdeki yıl içerisinde yapımına başlamayı  planlıyoruz."

Bartın'ın uzun yıllar hasretini çektiği, şehri taşkın zararlarından  koruyacak Kirazlı Köprü Barajı'nı tamamlayarak hizmete aldıklarını ifade eden  Erdoğan, Gökırmak üzerinde inşa ettikleri barajla 31 bin dekar arazi sulanacağını  söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bartın'a kazandırdıkları Kışla Barajı ile de  şehir merkezinin taşkınlardan korunduğunu vurgulayarak Kozcağız Barajı'nın  yapımında sonlara geldiklerini, bu barajla yaklaşık 25 bin dekar arazinin  sulanacağını dile getirdi.

Ulus Eldeş Barajı'nın inşasında yarıyı geçtiklerini bildiren Erdoğan,  "Bu yıl sonuna kadar hizmete alacağımız baraj sayesinde 3 sulama tesisiyle toplam  57 bin dekar zirai araziye sulama suyu sağlayacağız. Son 17 yılda inşa ettiğimiz  37 taşkın koruma tesisiyle Bartın şehir merkezi ve 46 yerleşim yerini taşkın  zararlarından koruduk. İnşaatları devam eden 18 taşkın koruma tesisimiz daha  bulunuyor." ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "çiftçi battı, çifti bitti"  dediğini anımsatan Erdoğan, çiftçilere 152 milyon lira tutarında tarımsal destek  verdiklerine işaret etti.

Bartın Organize Sanayi Bölgesi'ni genişlettiklerine dikkati çeken  Erdoğan, "Şimdi buraya ilave organize sanayi bölgesi yapmak için proje  çalışmalarımız da devam ediyor. Bartınlı iş insanlarımızı, girişimcilerimizi  toplam 9 katrilyon lira tutarında yatırım teşvikiyle destekledik. Desteklerimiz  de 5 bin 200 kişilik ilave istihdam meydana getirdik. Bartın'daki 12 bin 416 iş  yerimize toplam 295 milyon liralık Sosyal Güvenlik Kurumu prim teşviki verdik."  şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bartın'ı doğal gaz ile buluşturduklarını  vurgulayarak, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Ne çileler çektiniz. 5 kat binanın bodrumundan kömür, odun taşı ama  şimdi düğmeye basıyoruz bütün daire ısınıyor. Biz Bartın'ın ilçelerine de  inşallah doğal gazımızı getireceğiz. Bunları da yapacağız. Hans, Helga kullanacak  da benim Ahmetim, Hasanım, Hüseyinim, Ayşe, Hatice kardeşlerim neden kullanmasın.  Şu anda Türkiye'nin 81 vilayetine doğalgazı getirdik. 922 ilçesinden yarıdan  fazlasına doğal gazı Türkiye genelinde getirdik. Biz buyuz. Şimdi Bartın'a bir  Kültür Merkezi kazandırdık. İçinde 700 yıllık Orta İbrahim Paşa Camisi'nin 200  yıllık Arap Camisi'nin de olduğu 7 tarihi eserimizin restorasyonunu tamamladık."

Hiçbir sorundan kaçmadıklarını, çözüm için kolları sıvamaktan geri  durmadıklarını dile getiren Erdoğan, eğitim, sağlık, adalet, emniyet olmak üzere  dört direk üzerine Türkiye'yi yükselteceklerinin sözünü göreve gelirken  verdiklerini hatırlattı.

Erdoğan, ulaşım, enerji, turizm, tarımda adımların atıldığını her  geçen gün daha da ileriye gidildiğini ifade etti.

Kendilerinden önceki hükümetlerin halının altına süpürdüğü, senelerce  görmezden geldiği sıkıntılarla cesaretle yüzleştiklerini anlatan Erdoğan, "Sadece  hak ve özgürlükler noktasında değil, tapu meselesinden kadastroya kadar  insanımızın hayatını bizzat etkileyen her konunun üzerine gittik. Bizden önceki  yönetimlerin bize miras bıraktığı hiçbir sıkıntıyı evlatlarımıza aktarmamakta  kararlıyız." diye konuştu.

"Hak sahiplerine yakında tapularını vermeye başlıyoruz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bartın'ın 1910 tarihli Havza-i Fahmiye  Kanunu'ndan kaynaklanan bazı tapu problemleri olduğunu ve Bartınlı vatandaşların  bu hususta ciddi sıkıntı yaşadığını bildirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"CHP senelerdir bu meseleyi istismar etti. Adeta yıllarca üzerinde  tepindi. Ortaya doğru düzgün hiçbir çözüm teklifi getirmedikleri halde sanki  sorunun müsebbibi bizmişiz gibi bir hava oluşturmaya çalıştılar. Sizlerin bir  asrı aşkın süredir başını ağrıtan bu meseleye çözüm bulmak bize nasip oldu.  Aslında 33 yıl önce bu konuda bir kanun çıkartılmıştı ama bu düzenleme ne  Zonguldaklı ne de Bartınlı kardeşlerimize umdukları kolaylığı sağlayamamıştı. Biz  2015 senesinde bu kanunu yeniden detaylıca çalıştık, eksikleri, noksanları tespit  ettik. Sizlerin lehine olacak şekilde değiştirdik. Hassas bir araştırmayla  Türkiye taş kömürü havzasında kadastro çalışması yaparak hak sahiplerini  belirledik. Bartın'da Havza-i Fahmiye'den mağdur toplam bin vatandaşımızı tespit  ettik. Hak sahiplerine yakında tapularını peyderpey vermeye başlıyoruz. İmar  barışıyla 21 bin 841 Bartınlı kardeşimizin sıkıntısını çözdük. Bundan sonra sizin  meselelerinizi kendi meselemiz bilip gerekeni yapmayı sürdüreceğiz."

"Bu adam belediye başkanı değil sokak kabadayısı"

Siyasetin gönül işi olduğunun altını çizen Erdoğan, "Nasibi, derdi  yoksa o kişiye istediği kadar yetki verin, istediğiniz göreve getirin layıkıyla  hizmet edemez. CHP zihniyeti on yıllar boyunca bu ülkede iktidar oldu. Millet  çoğu zaman başka çaresi bulunmadığı için CHP zihniyetine görev verdi, bir sürü  imkan sundu. Bunlar tek başına bu ülkede iktidar oldular mı? Tek partili dönemler  oldu mu? Ne yaptıkları ortada. Bunlar bizim camilerimizi kapatmadılar mı, ahıra  dönüştürmediler mi? Zannediyor musunuz şu anda farklı, yine aynı." şeklinde  konuştu.

Hatay'ın Belediye Başkanının, bir köyün yol meselesiyle ilgili "Oy  verirseniz hizmet alırsınız." ifadesini kullandığını belirten Erdoğan, "Şu  kafaya, mantığa bak. Sen belediye başkanısın, senin görevin nedir? Senin görevin  hizmet etmek. Ne demek yani, sen bana oy verirsen sana hizmet var. Bizim böyle  bir derdimiz yok. Bu adam belediye başkanı değil sokak kabadayısı." dedi.

"Bizde Kürdistan diye bir bölge yok ve tanımıyoruz"

"CHP'nin cemaziyelevveli de böyle. Bay Kemal kimlerle el ele kol kola  dolaşıyor?" diyen Erdoğan, daha sonra HDP'li milletvekillerinin bölücü terör  örgütüne yönelik sözlerinin yer aldığı görüntüleri izletti.

Erdoğan, şunları kaydetti:

"Türkiye'de Kürdistan diye bir bölge var mı? Bizde Doğu Anadolu,  Güneydoğu Anadolu Bölgemiz var, Karadeniz'imiz, Akdeniz'imiz, Orta Anadolu  Bölgemiz var, Ege, Marmara var. Bizde Kürdistan diye bir bölge yok ve tanımıyoruz  ama sen eğer Kürdistan'ı çok seviyorsan Irak’ın kuzeyinde Kürdistan var haydi  oraya git. Biz bu toprakları böldürmeyeceğiz. Bu toprakları bölmek isteyenlere de  bu topraklarda hayat hakkı tanımayacağız. Ne dedik biz? Bu teröristleri sonuna  kadar kovalayacağız. Cudi'de bunları mağaralarda gömdük mü? Gabar'da gömdük mü?  Tendürek'te gömdük mü? Kandil'de gömdük mü? Bitmedi gömmeye devam edeceğiz.  Bunlar nerede hangi çukuru açtılarsa o çukurlara bunları gömdük mü? İnsansız hava  araçlarımızla silahlı insansız hava araçlarımızla F-16'larımızla onlar kaçtı biz  kovaladık. Kendilerine göre şemsiyeler falan uydurmuşlar, onlarla kendilerini  koruyacaklar. Ne oldu? Korudular mı?"

Erdoğan, 31 Mart'ta yapılacak seçimlere ilişkin açıklamalarda  bulunarak, "Bu zillet ittifakına Türkiye genelinde Cumhur İttifakı olarak gereken  dersi sandıklarda veriyor muyuz? Durmak yok... Hiçbir zaman bunlar Türkiye'nin  derdiyle dertlenmediler, bunlar Kürt vatandaşlarımızı da istismar ettiler. Bizde  ayrım yok, biz Türk'üyle, Kürt'üyle, Laz'ıyla, Çerkez'iyle, Gürcü'süyle,  Abaza'sıyla, Roman'ıyla, Boşnak'ıyla velhasıl... Biz yaradılanı Yaradan'dan ötürü  sevdik, bizim farkımız bu ama onların böyle bir derdi yok." diye konuştu.

Türkiye'ye telafisi ve tedavisi yıllarca sürecek büyük yaralar  açıldığı değerlendirmesinde bulunan Erdoğan, İstanbul Belediye Başkanı olduğu  dönemde yaptığı konuşmalarda üç şeyle mücadele edeceğini söylediğini anımsattı.  Erdoğan, bunların çöp, çukur ve çamur olduğunu dile getirerek, "Bir şey daha  söyledim, bir de üç Y... Bu da yokluk, yoksulluk ve yasaklar. Biz bunlarla  mücadele ettik ve mücadele ede ede nereye geldik, elhamdülillah bu ülkede tek  başımıza iktidara geldik, 16-17 senedir iktidar mıyız? Niye? Millet bizi sevdi,  biz de milletimizi sevdik onun için. Eğer sen kalkar da millete hakaret edersen  bu olmaz." ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Sosyal Sigortalar Kurumu  Genel Müdürü  olduğu döneme ilişkin bir televizyon programına dair görüntüleri  sinevizyondan vatandaşlara izleten Erdoğan, daha sonra hizmete giren şehir  hastanelerinin tanıtım videosunu gösterdi.

"Millete verdikleri sözleri hiçbir zaman tutamadılar"

Şehir hastaneleri hakkında da bilgi veren ve yurt dışında şehir  hastanelerinin örneğinin olmadığının altını çizen Erdoğan, Türkiye'nin bu alanda  öne çıktığını söyledi.

Erdoğan, 14 Mart'ta Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'nin resmi  açılışının yapılacağını anımsattı ve kısa bir süre sonra da Etlik'de 3 bin 600  yataklı bir şehir hastanesinin daha açılacağını hatırlattı.

Erdoğan, "Derdim şu, bu millet yapar, bunu göstermek. Sağlıkta da  yapar, eğitimde de yapar, Allah'ın izniyle adalet, emniyet, ulaşım, bunlarda da  yapar. Yaptık mı, yaptık. Denizin altından Marmaray'ı geçirdik mi, geçirdik,  Avrasya Tüneli'ni denizin altından geçirdik mi, geçirdik, Yavuz Sultan Selim  Köprüsü'nü yaptık mı, yaptık ve Türkiye genelinde otobanlarla, otoyollarla  elhamdülillah mesafeler aldık mı, aldık." diye konuştu.

Hizmetlerin artarak devam edeceğini aktaran Erdoğan, şöyle devam etti:

"Seçim dönemlerinde bunlar millete verdikleri sözleri hiçbir zaman  tutamadılar. Meydanlarda dillendirdikleri projelerin tek bir tanesini dahi hayata  geçiremediler. Söz verdiler, seçimden sonra unuttular, vadettiler, seçimden sonra  üzerine yattılar, proje açıkladılar, seçimden sonra hiç oralı olmadılar.  İktidarlarında taş üstüne taş dahi koyamadılar. Hatta vatan millet sevdalısı  insanların yaptıklarını sabote ettiler. Nuri Demirağ gibi, Vecihi Hürkuş gibi  vizyonerlerin çalışmalarını engellediler, gelişip büyümesine dahi fırsat  vermediler.

Savunma sanayimizin yüzde 20'si yerliydi, şimdi yüzde 65 yerli ve biz  şu anda 2,5 milyar dolar ihracat yapıyoruz. Nereden nereye? Üretimde yerli  girişimcilerimizi sürekli teşvik ettik, hala da teşvik etmeye devam ediyoruz.  Fabrikaların, iş yerlerinin kapısına bunlar kilitler vurdular. Vatandaşın  çoluğunun çocuğunun   rızkından keserek devlete verdiği vergileri yatırıma  dönüştürmeyip çarçur ettiler. Bizzat kendilerinin sebep olduğu, bizzat  kendilerinin çıkardığı ekonomik sorunların çözümünü de gittiler, IMF kapılarında  aradılar, IMF'den aldılar."

Erdoğan, göreve geldiklerinde Türkiye'nin IMF'ye 23,5 milyar dolar  borcu olduğunu belirterek, "Mayıs 2013 ve 23,5 milyar doları ödedik ve IMF ile  işimizi bitirdik. O zaman Merkez Bankamızın döviz rezervi neydi biliyor musunuz,  27,5 milyar dolar, şimdi 100 milyar dolar. Nereden nereye?" dedi.

"Hiç yüzü kızarmadan bir de bizi eleştiriyor"

Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nun IMF'den, enflasyondan, faizden bahsettiğini  belirterek, "Bu milleti IMF kapılarına mecbur edenler sanki kendileri değilmiş  gibi hiç yüzü kızarmadan bir de bizi eleştiriyor. Bunlar sadece yalancı değil  aynı zamanda bunlar balık hafızalı. Ne bu milletin mazisini biliyorlar ne de  kendi tarihlerini biliyorlar. Geçmişte IMF ile ilk anlaşmayı yapan CHP'dir, CHP  ocağından yetişmiş yöneticilerdir, siyasetçilerdir, bağımsızlığı için Kurtuluş  Savaşı'nda binlerce evladını feda eden bu ülkeyi senelerce IMF kapılarında  süründüren de CHP zihniyetidir." ifadesini kullandı.

Türkiye'yi IMF boyunduruğundan kurtaran partinin AK Parti olduğunu  vurgulayan Erdoğan, ülkeyi gerçek manada ekonomik bağımsızlığına  kavuşturduklarını ifade etti.

Bugün Türkiye'nin kendi sorunlarına milli ve yerli çözüm yolları  üretebiliyorsa bunun son 17 yılda hayata geçirdikleri reformların sonucu olduğunu  dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bugün ülkemiz hiç kimseye muhtaç olmadan, hiç kimseye el açmadan en  ağır ekonomik saldırıları bile göğüsleyebiliyorsa bu AK Parti'nin başarısıdır. Ne  diyor? 'Bak yeniden kuyruk başladı.' diyor. Kim diyor? Bay Kemal. Bay Kemal, bu  kuyruklar yokluk kuyruğu değil, yağ kuyruğu değil, benzin kuyruğu değil, gaz yağı  kuyruğu değil, hasta kuyruğu değil. Bay Kemal siz ölülerimizi bile rehin  alıyordunuz. Bu ülke bunları yaşadı. Bunlar varlık kuyruğu."

Sebze ve meyveyi vatandaşa yüksek fiyatla satma yoluna giden  fırsatçıların ortaya çıktığını ifade eden Erdoğan, bunun üzerine bir hafta içinde  tanzim satış yerleri kurduklarını ve fiyatları yüzde 50 düşürerek bunları  vatandaşa ulaştırdıklarını hatırlattı.

Erdoğan, "31 Mart'a kadar bu iş oldu oldu, olmadığı takdirde TESKOMB  ile görüştüm, bunun yanında aynı şekilde Türkiye'deki kamu, esnaf vesaire  birlikleriyle görüştüm. Şimdi onlarla masaya oturacağız, gerekirse onlarla 81  vilayette bu ürünleri ulaştıracağız çünkü vatandaşımızı sömürmelerine müsaade  edemeyiz. Biz vatandaşımızın acil evine girecek olan ürünleri onlara en uygun  fiyatla ulaştıracağız." diye konuştu.

"Dünyada sorunsuz, sıkıntısız hiçbir ülke yok"

Altyapı olarak ne kadar gelişmiş, ekonomik olarak ne kadar ilerlemiş  olursa olsun, dünyada sorunsuz, sıkıntısız hiçbir ülke olmadığına işaret eden  Erdoğan, bugün 19,5 trilyon dolarlık milli geliriyle dünyanın en büyük ekonomisi  olan ABD'nin de ekonomik problemleri olduğunu ifade etti.

G20 üyesi Almanya'nın, Fransa'nın, İtalya'nın, Brezilya'nın, Çin Halk  Cumhuriyeti'nin de sıkıntıları bulunduğunu dile getiren Erdoğan, şöyle konuştu:

"Fransa'nın haftalardır dertlerini duyurmaya çalışan sarı yelekliler  gibi çok ciddi sosyal problemleri var değil mi? Bundan iki asır önce Sanayi  Devrimi'ne imza atmış İngiltere'nin Brexit'ten kaynaklanan dertleri var. AB'nin  düzensiz göç gibi, mülteciler gibi, İslam düşmanlığı, yabancı karşıtlığı,  ırkçılık, işsizlik gibi derin sıkıntıları var. Her ülkenin değişen küresel  şartlardan, iç politika ve dış politikadan neşet eden kendi çapına göre  meseleleri var. Hayatın tabii akışı içinde bunların olması gayet normaldir.  Aksini iddia etmek, aksini söylemek akıl karı olmadığı gibi çok büyük bir  yalandır. Mesele sorunlar, sıkıntılar, belirsizlikler değil bunlara nasıl çözüm  aradığınızdır. Asıl mesele problemlerle, cesaretle yüzleşme iradesini  gösterebilmektir. Asıl mesele, sorunları halının altına süpürmek değil üzerine  gidebilmektir. İşte 17 yılda ülkemiz bunu sağladı. 17 yılda işte bundan dolayı  biz başarılı olduk. İnşallah bundan sonra da aynısını yapmayı sürdüreceğiz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, nerede aşılması gereken bir engel varsa onu  asla görmezden, duymazdan gelmeyecek, kararlılıkla üzerine gideceklerini  belirtti.

Eğitimde, sağlıkta, altyapıda, sanayide, tarımda, istihdamda, sosyal  desteklerde Türkiye'yi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine muhakkak  taşıyacaklarının altını çizen Erdoğan, "Yeter ki Rabia'mıza sahip çıkalım." dedi.

Erdoğan, alandaki vatandaşlara "Hanım kardeşlerim kapı kapı  dolaşıyoruz değil mi? Gençler kapı kapı dolaşıyoruz değil mi? Durmadan. 31  Mart'ta sandıklara sahip çıkıyoruz değil mi? Bunu başardığımızda Allah'ın izniyle  ulaşamayacağımız hedef yoktur. Bunu başardığımızda üstesinden gelemeyeceğimiz  zorluk yoktur. Bütün bunlar için 31 Mart seçimleri çok önemlidir. 31 Mart  seçimleri 2023 hedeflerinin önündeki en son engeldir. 31 Mart'a kadar inşallah  gayretimizi sonuna kadar gösterecek, kazanılmadık gönül bırakmayacağız. Gönül  belediyeciliğini herkese anlatacak, bilhassa eski Türkiye'yi bilmeyen  gençlerimize ülkemizin nereden nereye geldiğini çok iyi izah edeceğiz. Bartınlı  kardeşlerimin basiretine, ferasetine özellikle güveniyorum. Merkez ve ilçe başkan  adaylarımıza sizden çok güçlü destek bekliyorum." diye seslendi.

Yatırım programında olan Bartın Irmağı Islah Projesi'ni de hayata  geçireceklerini kaydeden Erdoğan, "Böylece orada da bir sıkıntı yaşamayalım  istiyoruz. Bu adımları da kararlı bir şekilde atacağız." dedi.