Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Kaşıkçı' açıklaması

AA |  21 Ekim 2018 Pazar - 17:15 | Son Güncelleme : 21 10 2018 - 19:20

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Üsküdar - Çekmeköy metro hattı açılış töreninde konuştu. Erdoğan, Suudi gazeteci Kaşıkçı'nın öldürülmesi soruşturmasına ilişkin, "15 kişi buraya niye geldi, 18 kişi niye tutuklandı? Salı günü çok daha farklı bir şekilde grup konuşmamda anlatacağım. Orada bunların detayına gireceğim." dedi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Halen inşası  süren diğer projelerle birlikte raylı sistem uzunluğumuzu 2019 yılında 355  kilometreye, yeni projelerle de nihai olarak bin kilometrenin üzerine çıkartma  kararındayız." dedi. 

Erdoğan, Üsküdar-Çekmeköy-Sancaktepe metro hattının ikinci etabının  açılış töreninde yaptığı konuşmada, açılışını yaptıkları metro hattının  Türkiye'ye, İstanbul'a, hat üzerindeki yerleşim yerlerine hayırlı olmasını  diledi.

Bu hattın 9 duraktan ve 10,5 kilometreden oluşan Üsküdar-Ümraniye  kısmını geçen yıl Aralık ayında hizmete aldıklarını hatırlatan Erdoğan, hem  Üsküdar'da hem de Ümraniye'de vatandaşlarla bu açılışın heyecanını, mutluluğunu  birlikte yaşama imkanı bulduklarını dile getirdi.

 
Bugün de bu metro hattının, 9,5 kilometreden ve 7 istasyondan oluşan  ikinci kısmı olan Ümraniye-Çekmeköy bölümünü hizmete aldıklarını ifade eden  Erdoğan, "Ülkemizin ilk sürücüsüz metrosunun çalıştığı bu hattın ilk bölümü olan  Üsküdar-Ümraniye kısmında, yaklaşık 11 ayda 15 milyon yolcu taşındı. Yeni bölümün  de açılmasıyla Üsküdar'dan metroya binen bir kardeşimiz, 27 dakikada Çekmeköy'e  ulaşacak. Toplamda, 20 kilometre ve 16 istasyonun yer aldığı bu hattın günlük  yolcu kapasitesi 700 bini buluyor. Bu metro hattının devreye girmesiyle trafik  yoğunluğunda 15 bin araçlık bir azalma hesaplanıyor. Güzergah üzerindeki  vatandaşlarımız, Üsküdar'dan Marmaray'a, oradan Yenikapı üzerinden karşı  taraftaki tüm metro hatlarına erişebilecek." diye konuştu.

Anadolu yakasında Altunizade'den metrobüs hatlarına,  tamamlandıklarında Dudullu'dan Bostancı metrosuna, Çarşı'dan Göztepe metrosuna,  Çekmeköy'den de Sabiha Gökçen metrosuna geçiş yapılabileceğini anlatan Erdoğan,  "Esasen bu metro hattının çok önceden tamamlanması gerekiyordu. Gecikmenin  sebebi, Üsküdar'daki arkeolojik alanlarla ilgili süreçlerin uzaması, yerleşimin  yoğun olduğu bölgelerden geçen tünellerin inşasında sıkıntı yaşanması ve  sürücüsüz metro olması sebebiyle deneme seferlerinin uzun sürmesidir."  ifadelerini kullandı.

170 KİLOMETRELİK METRODA 169 İSTASYON

İstanbul'daki metro hatlarının uzunluğunu bugün itibariyle 170  kilometre, istasyon sayısını da 169'a çıkardıklarını belirten Erdoğan, hala 18  farklı güzergahta toplam uzunluğu 294 kilometreyi aşan metro hatlarının inşasının  sürdüğünü söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yıl sonuna kadar metroya dönüştürdükleri 63  kilometre uzunluğundaki eski Gebze-Halkalı banliyö hattını da hizmete  açacaklarını kaydederek, gelecek yıl da 18 kilometrelik Mecidiyeköy-Mahmutbey  hattını, Dudullu-Bostancı hattının 10 kilometrelik birinci kısmını, yine 10  kilometrelik Eminönü-Alibeyköy tramvay hattını ve 7,5 kilometrelik Sabiha  Gökçen-Kaynarca hattını hizmete açmayı planladıklarını anlattı.

Hala inşası süren diğer projelerle birlikte raylı sistem uzunluğunu  2019'da 355 kilometreye, yeni projelerle bin kilometrenin üzerine çıkarma  kararında olduklarını dile getiren Erdoğan, "İstanbul'un diğer tüm sorunlarıyla  birlikte ulaşım sorununu çözmeden bize durmak, dinlenmek yok." dedi.

Erdoğan, Üsküdar-Çekmeköy arasında yaşayan vatandaşlara bu metro  hattında hayırlı, konforlu, güvenli yolculuklar diledi.

İstanbul'da doğmuş, İstanbul'da büyümüş, eğitimini, öğretimini,  ticaretini, siyasetini hep İstanbul'da yapmış biri olduğunu hatırlatan  Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Aklımın ermeye başladığı dönemlerden itibaren bu şehrin geçirdiği  aşamaları bizzat görme, içinde bulunma imkanı elde ettim. Bizim kuşağımız  1960-1970-1980-1990 ve daha sonrasının İstanbul'unu mukayeseli olarak  değerlendirme şansına sahip. Bu şehrin bir dönem havasından suyuna, yolundan  kaldırımına, kanalizasyonundan yeşiline, Boğaz'ından Haliç'ine kadar hangi  sıkıntıları yaşadığını çok iyi biliyorum."

Vatandaşlara, "Ümraniye çöplüğünün nasıl patladığını, çatladığını  bilmiyor musunuz?"  diye seslenen Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Kimdi oranın belediye başkanı? CHP. O çöp patladığı zaman orada kaç  kişi öldü? 39 kişi öldü. Peki CHP bunun hesabını verdi mi? Verdi. Niye verdi?  Çünkü bu millet bir daha bunlara, ne ilçelerimizde ne İstanbul'umuzda başta  Ümraniye olmak üzere görev vermedi.

Şimdi diyoruz ki şu anda onlarda olan diğer ilçeleri de gelin, Mart  2019'da onlardan alalım. Çünkü bunlarda hizmet aşkı yok. Bunlarda sadece zulüm  var. Nerede bunların belediyesi varsa, orada pislik var, orada çöp var. Oralarda  temizlik göremezsiniz, hizmet bulamazsınız. Özellikle 1990'lı yıllarda doğmuş  olanlardan başlayarak gençlerimize bu dönemi anlatmak gerçekten çok zor. Gençler  bu ülkede ne çileler çekildi bunu bilmiyor. Bilmediği için de bu CHP zihniyetini,  bu terör örgütünü arkasına alan zihniyeti bilmiyor. "

Dün Diyarbakır'da olduğunu hatırlatan Erdoğan, şunları söyledi:

"30 yıl öncesinin Diyarbakır'ı yok. Bambaşka bir Diyarbakır var. Eğer  bu terör örgütlerinin desteklediği yerel yönetim Diyarbakır'da olsaydı,  Diyarbakır'ın vay haline. Ama şimdi çok enteresan, dört dörtlük bir havalimanı  yaptık. Havalimanından çıkıyorsunuz, şehre giderken dört gidiş dört geliş, üç  gidiş, üç geliş. Muhteşem binalar... Suriçi'ni şu anda imar ediyoruz, inşa  ediyoruz, ihya ediyoruz ve yerel mimariyle oraları inşa ediyoruz. Ayrım yok.  Türkü, Kürdü, Lazı, Çerkesi, Gürcüsü, Abhazası, böyle bir ayrım yok. Ben buradan  şunu sesleniyorum; Unutmayın Türk kardeşim, Kürt kardeşim, Lazı, Çerkesi,  Abhazası, Romanı bütün kardeşlerime sesleniyorum, biz yaratılanı Yaradan'dan ötürü sevdik."

 
"İTTİKA İLE OLDUĞUNA İMANIMIZ VAR"

Kimsenin kendilerini bölmeye gayret etmemesini söyleyen Erdoğan, "Biz  Allah'ın bizi kavimler halinde yarattığını biliyor, buna inanıyor ve üstünlüğün  sadece ittika ile olduğuna imanımız var." diye konuştu.

Erdoğan, akıl almayacak ihmallerin yanlışların, yağmaların yaşandığı o  eski İstanbul'u bilmeyince şu anda sahip olunanların hakkını vermenin de mümkün  olmadığını dile getirerek, şehirde hala yaşanan kimi aksaklıkların ve  eksikliklerin altındaki gerçekleri görmek için de eskinin bilinmesi gerektiğini  aktardı.

"Biz aşkımız, sevdamız, umudumuz olarak gördüğümüz İstanbul'u ibadet  aşkıyla hizmet ederek bugünlere getirdik." diyen Erdoğan, devraldıkları kentin en  sorunlu ve sıkıntılı yerlerinin şehrin prestijli bölgelerine dönüştüğünü anlattı.

Erdoğan, buna karşılık eskiden beri muhalefetin yönettiği şehrin kadim  ilçelerinin en sıkıntılı, en tartışmalı bölgeler haline geldiğini belirterek,  ulaştırma ve yeşil alan olmak üzere her alana kadar bakanlıklar ve büyükşehir  eliyle yaptıkları dev altyapı ve üstyapı yatırımları olmasa bu ilçelerin tümden  yaşanılmaz yerler olacağını kaydetti.

Kentin en büyük talihsizliğinin, "Bu şehirde zulüm 1453'te başladı"  zihniyetine mensup kesimlerinin yer yer etkinliklerini sürdürmeleri olduğunu dile  getiren Erdoğan, kente sımsıkı sahip çıktıklarını belirtti.

İstanbul'un yönetimini devraldıkları 1994'ten bugüne kadar şehre  yapılan yatırımları teker teker anlatmaya günler, geceler yetmeyeceğini dile  getiren Erdoğan, şöyle devam etti:

"Hangi göreve gelirsek gelelim İstanbul'a aşığım. İstanbul'a olan  aşkımı da hiç kimseyle tartışmam. İstanbul'a hizmet sevgisi, içimizde hep ayrı  bir yerde durmayı sürdürdü. Çünkü biz bu şehri Türkiye'nin ve dünyanın kalbi  olarak görüyoruz. İstanbul'un üzerine titrememizin en önemli sebebi budur.  İstanbul sarsılırsa Türkiye tökezler, İstanbul yürürse Türkiye koşar."

 
YENİ HAVALİMANININ AÇILIŞI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'un dünyanın en büyük projelerine ev  sahipliği yapıyor olmasının sebebinin bu olduğunun altını çizerek, İstanbul'u  küresel merkez olma hedefine doğru adım adım yaklaştırdıklarını kaydetti.

Bir hafta sonra 29 Ekim'de yeni havalimanının resmi açılışını  gerçekleştireceklerini belirten Erdoğan, bunun sıradan bir eser ve yatırım  olmadığını söyledi.

Dünyadaki tüm hava yolu şirketlerinin, ulaşım ve lojistik sektörünün,  bu alanda iddia ve kazanç sahibi tüm devletlerin gözünün İstanbul'da olduğuna  işaret eden Erdoğan, İstanbul'a ve Türkiye'ye yakışan bir havalimanın açılacağını  vurguladı.

Bu proje için ilk adımları atmaya başladıklarında bunu ciddiye  almayanlar ve Türkiye'nin böyle bir işin üstesinden gelebileceğine inanmayanların  bugünlerde gözüne uyku girmediğini dile getiren Erdoğan, sözlerini şöyle  sürdürdü:

"Geçenlerde bir tanesi televizyona çıktı. Köşe yazarı. Dediği şu; 'bu  yapılan havalimanının olduğu yer bataklık, burası yürümez, kim bilir burada neler  olacak' diyor. Sen işine bak. Sen karikatüristsen bol bol karikatür çiz ama  kalkıp da böyle bir şeyden sen ne anlarsın ya. Bu iş mühendislik işi, bu iş  mimari iş, bu iş bir aşk işi, aşk. Biz uçaklarımızla oraya indik. Teknofest'i  yaptık. Mimar, mühendis bütün teknik elemanlar hep beraber oradayız. İlk olarak  90 milyon yolcu kapasitesiyle açacağımız, ardından bunu 150, 200 milyona ve  ihtiyaç halinde buradaki iniş kalkışlarla tüm dünyaya buradan ayrı bir hizmet  vereceğiz. Şimdi sırada ne var? Kanal İstanbul var. Atatürk Havalimanı'nın  bulunduğu yeri millet bahçesi yapıyoruz. Millet bahçesinin etrafındaki o binaları  da inşallah İstanbul'un değil Türkiye'nin en büyük fuar merkezi haline  getiriyoruz. Onları da fuar merkezi yapacağız. Oradaki bir bölümü de tek pist,  güney kuzey tutacağız."

İSTANBUL'A YAPILAN BÜYÜK PROJELER

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Taksim'deki Atatürk Kültür  Merkezi'nin yerine kente yakışır bir opera binasının inşaatının devam ettiğini ve  Rami Kışlası'nın ülkenin en büyük kütüphanesi ve kültür merkezi haline  getirileceğini söyledi.

İstanbul'un silütenin en güzel motiflerinden biri olan Kuleli Askeri  Lisesi'nin müze, Haliç Tersanesi'nin bilim ve teknoloji merkezi yapılacağını  belirten Erdoğan, eskiden Camialtı Tersanesi olan bölgenin çok farklı bir merkez  haline getirileceğini aktardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, içinde iki müzesi,  alışveriş merkezleri ve otelleriyle başka bir merkez bulunacağını, Haliç'in de bu  eserle bir başka güzel olacağını anlattı.

Şimdiden boğaz manzarasının ayrılmaz bir parçası haline gelen  Çamlıca'daki muhteşem caminin inşaatının da bitmek üzere olduğunu vurgulayan  Erdoğan, aynı şekilde ülkenin dört bir yanında tarihe geçecek nice eserlerin  millete kazandırıldığını ifade etti. Erdoğan, bunların Türkiye'nin 2023  hedeflerine ulaşma kararlılığının sembolleri, 2053 ve 2071 vizyonlarının çıkış  noktası olacağını dile getirdi.

AF KONUSU

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılına yaklaştığı  bu dönemde, Türkiye'nin yeni bir atılım, yeni bir şahlanış, yeni bir diriliş  içinde olduğunu ifade etti.

Alandakilerden birine "Canım kardeşim boşuna uğraşma. Biz rastgele  cezaevlerine girenlere cezaevinin kapısını açamayız." diyen Erdoğan, "Devlete  karşı işlenen suçları devlet affeder o ayrı bir konu ama şahıslara karşı işlenen  suçları devletin af yetkisi yoktur. Bu böyle bilinsin. Hele hele 50 bini aşkın  uyuşturucunun cezaevinde olduğu bir dönemde biz uyuşturucuları affeden bir  iktidar olarak mı anılacağız. Buna evet diyor musunuz?" diye konuştu. Vatandaşlar  da Erdoğan'ın sorusuna "hayır" diye yanıt verdi.

Demokratik bir şekilde sorarak cevabını aldığını ifade eden Erdoğan,  "Böyle bir şey olamaz. Şimdi birileri çıkarmış 'af'... Ne affı? Eğer benim  mağdurum, mazlumun bu noktada 'tamam ben affettim' diyorsa, bu ayrı konu ama biz  asla. O zaman adil bir iktidar olamazsınız. O zaman adaletle hükmeden bir iktidar  olamazsınız." şeklinde konuştu.

"GÜÇLÜ TÜRKİYE'Yİ İNŞA ETME AŞAMASINDAYIZ"

Türkiye'nin ileriye doğru her hamlesinde istikrarsızlığa sürüklenmek  istendiğini vurgulayan Erdoğan, "Hamdolsun, bu defa aynı tuzağa bizi  düşüremediler. 2008'de de yaptılar. Ama gereken cevabı aldılar. AK Parti  döneminde oynanan tüm oyunlara rağmen kesintisiz bir şekilde 16 yıldır ülkemizi  hedeflerine doğru ilerletmeyi başardık. Geçmişin eksiklerini telafi etmekle  kalmadık, geleceğin de alt yapısını kurduk. Şimdi, bu alt yapı üzerinde büyük ve  güçlü Türkiye'yi inşa etme aşamasındayız." diye konuştu.

Erdoğan, Türkiye'ye yönelik saldırıların şiddetinin giderek arttığını  belirterek, şöyle devam etti:

"Mahiyette de değişiyor. İşte en son Cemal Kaşıkçı olayındaki  hassasiyetler...Biz 'Kararlıyız. Bunu meydana çıkaracağız.' dedik. Şimdi bu  konuyla ilgili açıklamalarımı inşallah salı günü grup toplantısında yapacağım.  Çünkü burada adaleti arıyoruz. Bütün çıplaklığıyla ortaya çıkacak. Sıradan atılan  bazı adımlarla değil. Bütün çıplaklığıyla... 15 kişi buraya niye geldi, 18 kişi  niye tutuklandı? Bunlar tüm detaylarıyla açıklanmalıdır. Bunları salı günü çok  daha farklı bir şekilde grup konuşmamda anlatacağım. Orada bunların detayına  gireceğim. Dünya şu anda kimi nasıl konuşuyor, hepsine bakacağız."

 
"ANA MUHALEFET TERÖR ÖRGÜTÜYLE SEÇİMLERE HAZIRLANIYOR"

Eskiden vesayet eliyle yürütülen kampanyaların şimdi ana muhalefet ve  bölücü örgütün ittifakına havale edildiğini dile getiren Erdoğan, "Şu anda ana  muhalefet, bölücü terör örgütüyle el ele, kol kola Mart seçimlerine hazırlanıyor.  Görüyorsunuz değil mi? CHP'ye gönül veren kardeşlerim, hala bu CHP'ye oy mu  vereceksiniz? Bu terör örgütüyle el ele, kol kola olan CHP'ye oy mu vereceksiniz?  HDP'ye oy veren kardeşlerim, sizler de hala bu terör örgütünün yardakçısı olan bu  siyasi partiye oy mu vereceksiniz? Yazıktır, günahtır. Siz hizmete mi, bu terörü  destekleyenlere mi? Benim Kürt kardeşlerimin kızlarını, çocuklarını Kandil dağına  kaçıranlara mı oylarınızı vereceksiniz?" değerlendirmelerinde bulundu.

Erdoğan, eskiden, birkaç milyar dolarla yapılan ekonomik  manipülasyonların şimdi daha büyük rakamlarla yürütüldüğünü belirterek, eskiden  alt düzeyde seslendirilen niyetlerin şimdi en üst seviyede dile getirildiğini  kaydetti.

Eskiden diplomasi, siyasetin ve hukukun içinde kotarılan işlerin şimdi  aleni olarak gerçekleştirildiğine dikkati çeken Erdoğan, sözlerini şöyle  sürdürdü:

"Eskiden masada, sahada görmezden gelinen bir devlettik. Şimdi her  yerde bulunduğumuz için denklemlerin ana aktörü ülkelerden biri haline geldik.  Türkiye olarak bir üst lige çıktık. Ama asıl bulunmamız gereken yere henüz  ulaşmadık. Ne zaman dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girersek işte o zaman  asıl yerimize kavuşmuş olacağız. Bunun için çok çalışıyoruz. Bir yandan  sınırlarımızın içinde ve dışında güvenliğimizi sağlamanın peşindeyiz.  Cerablus'ta, Afrin'de, İdlib'te biz varız. Dolayısıyla bütün mağdur, mazlum  kardeşlerimizin yanında biz varız. Bay Kemal, Suriyeli kardeşlerimizi tekrar  buradan çıkarmanın hesabını yapıyor. Bay Kemal, hatalarıyla eksikleriyle onlar  bizim kardeşlerimiz. Biz onlara senin baktığın gibi bakmayacağız. Biz onlara  kardeş ve muhacir nazarıyla baktık, öyle bakacağız. Ama senin yaşamın başka.  Senin tarzın başka. Biz öyle değiliz. Bombalardan kaçıp gelenlere biz gönlümüzü  açtık. Senin insaf dilinde, vicdan anlayışında bunların hiçbiri yok. Biz  eğitimimizle, sağlığımızla, ulaşımımızla, sanayimizle, teknolojimizle, alt  yapımızla, üst yapımızla velhasıl her alanda hedeflerimize uygun bir seviyeye  gelmeye çalışıyoruz."

Erdoğan, yürüdükleri yolun, taşlarla, dikenlerle ve tuzaklarla dolun  olduğunu bildiklerini aktararak, bunca yıldır bütün zorlukların üstesinden  milletle beraber geldiklerini söyledi.

Havalimanı sayısını 25'ten 56'ya, üniversite sayısını 76'dan 206'ya  çıkardıklarını hatırlatan Erdoğan, üniversitesiz il kalmadığını kaydetti.

MART 2019 SEÇİMLERİ

Erdoğan, demokrasilerde her seçimin bir yol ayrımı olduğunu dile  getirerek, şöyle devam etti:

"Milletimiz 16 yıldır her yol ayrımında tercihini gelişmiş  demokrasiden ve kalkınmadan yana kullandı. 24 Haziran'da yeni yönetim  sistemimizin ilk Cumhurbaşkanı olarak şahsıma teveccüh gösteren milletimiz, bize  'Durmak yok, yola devam.' dedi. Şimdi önümüzde bir seçim daha var. 2019 Mart'ında  bu defa mahalli idarelerde, belediyelerde yetki almak için tekrar milletimizin  karşısına çıkacağız. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde 1994'te başladığımız  hizmet yolculuğunu çeyrek asra yakın bir süredir farklı isimler vasıtasıyla devam  ettiriyoruz. Böylesine büyük bir şehrin toplarlanmasının kolay olmadığını en iyi  sizler takdir edersiniz. Ben bugün karşımda şu katılımı görünce Rabb'ime hamd  ediyorum. Sağ olun, var olun. Bu demektir ki şu kalan 5 ay içerisinde çok  çalışacağız. Çok gayret edeceğiz. Yeniden inşallah İstanbul başta olmak üzere  ilçelerimizde AK Parti'yle beraber 'Yola devam.' diyeceğiz. Buna hazır mıyız?"

İstanbul'un temizliğinden havasına, sosyal hizmetlerine kadar temel  problemlerin büyük ölçüde halledildiğini dile getiren Erdoğan, hayata geçirilen  dev yatırımlarla şehrin marka değerinin küresel çapta arttığını ifade etti.

Erdoğan, sırada İstanbul'u kültür-sanat, finans gibi alanlarda  dünyanın bir numarası haline getirecek projelerin olduğunu anlatarak, şahsının,  kabinedeki bakanların ve belediye başkanlarının el ele vererek İstanbul'u  yükselteceğini kaydetti.

İstanbul markasını hak ettiği yere ulaştırmak için hayata geçirilecek  çok projeleri, yapacak çok işleri ve dökecek çok terleri olduğuna vurgu yapan  Erdoğan, İstanbul'dan destek ve yetki istedi.

Erdoğan, ilk günkü heyecanla, çeyrek asırlık tecrübeyle İstanbul'a  hizmet etmeyi sürdüreceklerini belirterek, Üsküdar, Çekmeköy, Ümraniye,  Sancaktepe ve Sultanbeyli'nin kendilerini iyi bildiğini söyledi.

Türkiye'nin tamamının, Türk milletin her ferdinin kendilerini  yatırımlarıyla bildiğini dile getiren Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bizi projelerimizle, değerlerimizle, yaşantımızla ve siyasetimizle  bilir. Şimdi buradan öyle bir ses verin ki duymayan kulaklar duysun, görmeyen  gözler görsün, lal olmuş diller konuşsun, nasırlamış kalpler titresin. Yeniden  tercihimizi 2019 Mart'ında hizmet siyasetinden yana kullanıyor muyuz, yeniden  milli iradenin yanında saf tutuyor muyuz, yeniden belediyelerde AK Parti diyor  muyuz?"

NOTLAR...

Açılış törenine; Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Sağlık Bakanı  Fahrettin Koca, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, Sanayi ve Teknoloji  Bakanı Mustafa Varank, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan,  AK Parti  Sözcüsü Ömer Çelik, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İBB Başkanı Mevlüt Uysal, AK  Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak, milletvekilleri, ilçe belediye  başkanları, iş insanı Ferit Şahenk, spor adamı Rıdvan Dilmen ve çok sayıda  vatandaş katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekiler, Çekmeköy İstasyonu’ndan  sürücüsüz metroya bindi. Heyet, Ihlamurkuyu İstasyonu'na kadar yolculuk etti.  Erdoğan ve beraberindekileri, istasyon çıkışında bekleyen vatandaşlar karşıladı.

 

ETİKETLER