Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan HDP tepkisi

AA |  23 Nisan 2019 Salı - 15:18 | Son Güncelleme : 23 04 2019 - 16:50

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Genel Kurulu'ndan, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın konuşmasını dinlemeden ayrılmasına ilişkin, "Nasıl ayrılmayalım? İstiklal Marşı'nı şu parlamento içerisinde okumayanları dinleyelim mi? Benim Mehmetlerimi şehit edenleri dinleyelim mi? Onlarla kol kola gezenleri, onlarla omuz omuza verenleri dinleyelim mi?" dedi.


 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, özel gündemle toplanan TBMM Genel  Kurulu'ndan, HDP Eş Genel Başkanı Buldan’ın konuşmasını dinlemeden ayrıldı.  Şeref Holü'ne gelen Erdoğan, gazetecilerin "Erken gidiyorsunuz"  şeklindeki sözleri üzerine, "Nasıl ayrılmayalım? İstiklal Marşı'nı şu parlamento  içerisinde okumayanları dinleyelim mi? Benim Mehmetlerimi şehit edenleri  dinleyelim mi? Onlarla kol kola gezenleri, onlarla omuz omuza verenleri  dinleyelim mi? Eğer bunlara sizler de olumlu bakıyorsanız, diyecek bir şeyim yok  ama benim ne vicdanım ne karakterim ne şu topraklar altında yatan şehitlerimin  ruhunu ben muazzep edemem. Onun için de bunları dinleyemem." şeklinde konuştu.
 
 Erdoğan'ın bu sözlerinin ardından bir gazeteci, "HDP'nin kapatılması  için bir girişim olacak mı?" diye sordu.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan da "Parti kapatmak ayrı bir şey, suç irtikap  edenler ayrı bir şey. Parti kapatma konusu farklı ama suçu irtikap edenlerle  ilgili hukukun çok farklı çalışması lazım. CHP Genel Başkanı 'hak, hukuk, adalet'  diyor. Hak, hukuk, adalet kimler için çalışacak? Onlara da yargı kararını vermesi  lazım." değerlendirmesinde bulundu.
 
Saldıraya uğrayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu arayıp  aramayacağına ilişkin soru üzerine Erdoğan, bu konuda açıklama yaptığını  belirterek, "Yorumumu yaptım. Daha niye arayayım?" dedi.  Kendisinin, "Türkiye İttifakı'na" ilişkin açıklamalarından sonra bu  saldırının gerçekleştiğinin belirtilmesi ve zamanlamasına ilişkin  değerlendirmesinin sorulması üzerine de Erdoğan, şunları kaydetti:
 
 "Türkiye'nin İttifakı', saldırıya çağrı mıdır? Yoksa burada bir şehit  var ve bu şehidin kimler tarafından şehit edildiği belli. PKK ile hangi siyasi  örgüt,  el ele, kol kola geziyor ve bunun yanında da Türkiye'deki siyasi partiler  kol kola veriyorlar, kol kola verdikten sonra da oraya gidiyorlar. Burada artık  bir gaz sıkışması var. Bu insanların, birikmiş olan bu gaz sıkışması karşısında,  nereye gideceksin; bunların hepsini etraflıca bir incelemek, bunun üzerinde de  düşünmek lazım. Değil mi? Yani bunları bir istismar şeyine dönüştürmenin de  anlamı yok. Buralarda çok dikkat etmemiz gerekir. Ben bile bir Cumhurbaşkanı  olarak, herhangi bir şehit evi ziyaretinde, öncelikle soruyorum; 'Gidişim orayı  rahatsız eder mi? Eğer edecekse gitmeyeyim' derim. Dua yapacaksam duamı evimden  yaparım. Olay bu kadar basit."   Erdoğan, akşam Mecliste gerçekleştirilecek, resepsiyona katılıp  katılmayacağına ilişkin soruya da "Katılacağım." yanıtını verdi.
 

ETİKETLER