Cumhurbaşkanı Erdoğan CNN International'e konuştu

AA |  09 Mayıs 2018 Çarşamba - 18:25 | Son Güncelleme : 09 05 2018 - 20:33

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan CNN International'e önemli açıklamalar yaptı.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin İran ile  nükleer anlaşmadan çekilmesine ilişkin, "İran bir defa yapmış olduğu anlaşmadan  taviz vermeyecektir ve yapmış olduğu anlaşmasına sadık kalacaktır, ben böyle  düşünüyorum. Ama kaybeden burada Amerika olacaktır, çünkü yaptığınız bir  anlaşmaya sadık kalmıyorsunuz. Uluslararası anlaşmalar böyle istediğiniz zaman  bozun, istediğiniz zaman yapın, böyle bir şey olmaz. İmzalar atılmışsa, atılan bu  imzaya sadık kalacaksınız. Üstelik yönetimler değişebilir, ama atılan imzalar bir  devamlılığın aslında ürünüdür." dedi.  
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, CNN International'da Becky Anderson'a mülakat  verdi.
 
Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump'ın İran ile nükleer anlaşmadan  çekilme kararının sonuçlarına ilişkin, "Şimdi dünyadaki sıkıntı ekonomik olarak  sadece belli bölgeleri değil tüm dünyayı etkiliyor. Tüm dünyayı etkilediği için  bundan örneğin Türkiye olarak biz de rahatsız olacağız. Bundan Amerika ciddi  manada menfaatlenecek olabilir, ama birçok ülkeler bundan ciddi manada  rahatsızlanacağı gibi buradan tabii fakir ülkeler daha da büyük darbeler  yiyecek." diye konuştu.
 
Trump'ın adımını "ekonomik olarak çok ciddi bir yanlış yaklaşım"  olarak nitelendiren Erdoğan, "Bunlar yeni krizlere yol açar. Niçin yeni krizlere  yol açalım? Bundan dolayı biz yanlış yaklaşım diyoruz." ifadelerini kullandı.
 
ABD'nin İsrail Büyükelçiliği'nin Kudüs'e taşınması
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e  taşıma kararının bölgede atılan yanlış bir adım olduğunu vurgulayarak,  "Yani siz  şu anda kalkacaksınız büyükelçiliğinizi Kudüs'e almak suretiyle neyi  hallediyorsunuz? Yani siz burada İsrail'e bazı kendinize göre olumlu sinyaller  vermek suretiyle İsrail yönetimini de tatmin etmek istiyorsunuz? Eğer buysa,  İsrail başka şeylerden mahrum kalacaktır, bunları da görmeniz gerekirdi diye  düşünüyorum." değerlendirmesinde bulundu.
 
Washington ve diğer Batı Avrupa şehirlerinde Türkiye, Rusya ve İran'ın  Ortadoğu'da artan etkisinin olduğundan endişe duyulduğunun ifade edilmesi ve bu  konudaki değerlendirmesinin ne olduğunun sorulması üzerine Erdoğan, "Amerika bir  defa kendi gerçek dostlarını kaybediyor ve Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda  birçok ülkeleri telefonla aramış olmalarına rağmen o ülkeler onların lehinde oy  kullanmadı. Öyleyse, demek ki bir yerde bir yanlış var, bu yanlışta direnmemek  gerekir ve Amerika'nın da bu yanlışta direnmemesinde ben özellikle fayda  görüyorum. Dünyanın barışı için buna bir defa şiddetle ihtiyacımız var."  dedi.
 
Erdoğan, ABD'nin İran'la nükleer anlaşmadan çekilmesinin risklerine  ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:
 
"Biz böyle bir şeyi tabii temenni etmeyiz, böyle bir şeyi de  beklemeyiz. Ancak burada bana göre kaybeden Amerika olur. İran bir defa yapmış  olduğu anlaşmadan taviz vermeyecektir ve yapmış olduğu anlaşmasına sadık  kalacaktır, ben böyle düşünüyorum. Ama kaybeden burada Amerika olacaktır, çünkü  yaptığınız bir anlaşmaya sadık kalmıyorsunuz. Uluslararası anlaşmalarda böyle  istediğiniz zaman bozun, istediğiniz zaman yapın, böyle bir şey olmaz. İmzalar  atılmışsa, atılan bu imzaya sadık kalacaksınız. Üstelik yönetimler değişebilir,  ama atılan imzalar bir devamlılığın aslında ürünüdür. "
 
F-35 anlaşması
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Senatosu'nun, askeri teçhizatın, F-35'leri  de içine alacak şekilde silahların satışına yaptırım uygulaması durumunda  Türkiye'nin cevabının ne olduğuna dair soruya, şu karşılığı verdi:
 
"Bunlar o kadar enteresan ki eğer bir ittifak varsa, bir müttefiklik  varsa, bu müttefikliğin de bir ruhu vardır. Bu müttefikliğin ruhuna bu bir defa  asla uymaz. Şimdi siz bir anlaşma yapıyorsunuz, alışveriş ve bu anlaşmayla  Türkiye F-35’lerde ödemelerini takır takır yapıyor. Ondan sonra kalkıp da 'Ben  şimdi sana F-35’leri vermeyeceğim.' diyemezsiniz. Niye? Ben ödemelerimi yapıyor  muyum? Ben ticari anlamda buradaki hukuka uyuyor muyum? Öyleyse siz ediminizi  yerine getirmeniz lazım."
 
ABD'li papaz Brunson'ın durumu
 
ABD'li papaz Andrew Brunson olayına ilişkin Erdoğan, durumun yargıda  olduğunu dile getirdi.
 
"Bu yargıda olan bir olay, yargıda olan bir olayı niçin siz siyasi bir  sürecin içerisine sokuyorsunuz?" ifadesini kullanan Erdoğan, "Kendi ülkenizde  yargıda olan olayı siz bize kalkıp da talebimize uyarak vermiyorsunuz ve  diyorsunuz ki bu yargıdır, karışmayız. Yargıda olmayanı biz sizden istiyoruz,  FETÖ terör örgütü var, onun başı sizde. 1999 yılından beri siz onu ülkenizde  saklıyorsunuz ve bu mahkûm değil, hatta tutuklu da değil, biz sizden onu  istiyoruz evraklarıyla beraber, siz onu bize vermiyorsunuz. Burada şu anda  yargılanmakta olan ve terör örgütüyle ilişkileri olan birisini bizden  istiyorsunuz, olmaz böyle şey." diye konuştu.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Brunson ve FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ile iki  ülke arasında rehin ve rehine diplomasisi yapıldığı iddialarına ilişkin,  "Bunların hiçbirisi sadece bir rehin meselesiyle alakalı değildir." dedi.
 
"Amerika, PYD, YPG bunlarla beraber hareket ediyor"
 
Türkiye'nin Afrin'deki nihai hedefinin ne olduğu ve bir sonraki  adımının ne olacağına dair Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:
 
"Bizim Kuzey Suriye’de, Afrin'de teröristlerle mücadelemiz var. Kimdir  bu teröristler? PYD. Kimdir? YPG, biz bunlarla savaşıyoruz. Amerika şu anda PYD,  YPG bunlarla beraber hareket ediyor, 5 bin tır bunlara silah gönderdi, 2 bin  kargo uçağıyla aynı şekilde silah gönderdi. Nerede benim stratejik ortağım? Biz  Amerika’dan parayla silah alamazken, Amerika bu terör örgütlerine ücretsiz silah  gönderiyor ve ücretsiz silah gönderirken bu terör örgütleri bu silahları bize  karşı kullanıyor, bizim sınırlarımızı taciz ediyor. Ve biz tabii bütün bunlara  karşı, benim 16 Mayıs Amerika seyahatimde Sayın Trump’a bunların hepsini  söyledim. Dedim biz sizinle beraber hareket edelim ve sizinle beraber Rakka'da bu  mücadeleyi verelim, ama siz PYD, YPG, bunlarla beraber el ele vermeyin, yanlış  yaparsınız. Ne yazık ki Amerika onlarla beraber hareket etti ve stratejik ortağı  olan Türkiye’yi bir kenara koydu."
 
ABD Başkanı Trump'ın ABD yönetimini nasıl değerlendirdiğine ilişkin  soruya Erdoğan, "Sayın Trump’ın Amerika’daki yönetimini ben Türkiye’den  değerlendirirsem, bu tabii doğru bir yaklaşım olmaz. Bu konuda sizler daha iyi  termometre, barometre tutuyorsunuz, yani CNN International olarak. Ben şu anda  telefon açıp Trump'la telefonla görüşebiliyorsam, kalkıp da ona karşı herhangi  bir saygısızlık yapamam bana karşı bir saygısızlık yapmadığı sürece." yanıtını  verdi.
 
24 Haziran seçimleri
 
Erdoğan, Türkiye'de 24 Haziran'da gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanı ve  27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'ne ilişkin, "Şu anda Cumhurbaşkanlığı  makamında benim daha 18 ayım var, burada oturabilirdim, ama talep böyle gelince  biz de buyurun dedik. Şu anda halkımın iradesi ne getirir, ne götürür onu  bilemem. Ama bize düşen sadece meydanlarda gereğini yapmaktır ve ben milletimin  iradesine inanıyorum, güveniyorum." değerlendirmesinde bulundu.
 
Muhalefetin yeterince propaganda yapamadığı iddialarına ilişkin  Erdoğan, "Yani bizim tarafımızdan ne gibi engellemeler getiriliyormuş? Yani şu  anda bunlar artık yetişemedikleri üzüme koruk diyorlar. Böyle bir şey söz konusu  değil, meydan ortada, yani her yerde konuşmaksa konuşmak." dedi.
 
"2018'de Human Rights Watch Raporu'nda başkanlık sisteminin güçler  ayrılığını ortadan kaldıracağını, insan haklarından ve hukukun üstünlüğünden  ciddi biçimde geri gidileceğinden dem vuruluyordu. Parlamentonun bütün gücünün  tüketileceği ve bütün kontrolün tek bir kişiye geçeceğini ve yargıdaki atamalara  kadar bütün tasarrufların tek bir kişi tarafından işletileceğine ilişkin dikkat  çekici ifadeler vardı. Bunu sormak istiyorum, burada hakikaten de serbest ve  özgür seçimler için bir imkân var mı? Devlet televizyonu hakikaten de tüm  partilere eşit mesafeli imkân tanıyacak mı? Bununla beraber, diğer örgütlere de  eşit fırsat sağlanabilecek bir siyasi ortam var mı Türkiye’de?" sorusunu Erdoğan  şöyle yanıtladı:
 
"Bakın, şimdi şu söylenenlerin hepsi tepeden tırnağa yalan-yanlış  ifadeler. Bir defa, Türkiye'de bu yeni sistemle cumhurbaşkanının veya başkanın  kanun yapma yetkisi yoktur, kanun yapma yetkisi Parlamentonundur, Meclisindir,  cumhurbaşkanının kararname çıkarma yetkisi vardır, bunları birbirine  karıştırmayalım."
 
Açıklanan seçim manifestosunda 2023'ten önce Türkiye'nin dünyanın en  büyük 10 ekonomisinden bir tanesi olmasını ilişkin maddelerin gerçekçi olup  olmadığına ilişkin Erdoğan, "Büyüme açısından diyorum, büyüme açısından Türkiye  bir numara oldu, hepsini geçti, hatta G20 ülkeleri arasında bir numara."  ifadelerini kullandı.

ETİKETLER