Cumhurbaşkanı Erdoğan Bloomberg TV'ye konuştu

15 Mayıs 2018 Salı - 7:23 | Son Güncelleme : 15 05 2018 - 10:26

Cumhurbaşkanı Erdoğan Bloomberg TV'ye konuştu. Erdoğan, " Savunma ihtiyaçlarımızı ABD'den karşılayamıyorsak başımızın çaresine bakarız" dedi. Erdoğan ayrıca Gazze katliamıyla ilgili "Böyle bir şey olamaz, sorumluları Netanyahu ve Trump" dedi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bloomberg TV'ye  verdiği mülakatta Başkanlık seçimlerini kazanması halinde para politikalarında  daha etkili bir rol oynayabileceğine vurgu yaparak, "Türkiye'nin çıkarlarını  korumak için bu adımları atacağız, ülkemizin çıkarları neyi gerektiriyorsa bunu  yaparız." dedi. 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İngiltere ziyareti  kapsamında Londra'da  Bloomberg TV kanalına verdiği mülakatta Türk ekonomisi ve yaklaşan 24 Haziran  seçimlerini değerlendirdi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bir defa siz devlet başkanısınız. Halk para  politikalarıyla ilgili konularda kimi sorumlu tutar? Bunu Başkan'a soracağına  göre para politikalarında etkili olan bir Başkan görüntüsü vermeye mecburuz."  ifadelerini kullandı.
 
"Vatandaşa hesap veren, devleti yönetendir"
 
Başkan'ın bu etkinliğinin önemli bir değişiklik olduğunu kaydeden  Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu birilerini rahatsız edebilir, ama mecburuz. Vatandaşa  hesap veren, devleti yönetendir." değerlendirmesini yaptı.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu konudaki adımları bir yerleri rahatsız etmek  amacıyla atmadıklarını vurgulayarak, "Ancak Türkiye'nin çıkarlarını korumak için  bu adımları atacağız, ülkemizin çıkarları neyi gerektiriyorsa bunu yaparız."  dedi.
 
Merkez Bankası ile ilişkiler
 
Erdoğan, Merkez Bankası yönetimi ile olan ilişkisinin ne şekilde devam  edeceğine bir ilişkin bir soruya da, "Şu anda Merkez Bankası ile bir ilişkimiz  var, bundan sonra da aynı istikamette devam edecek. Ülke yönetiminde yeni  değiliz, görevi yeni devralmıyoruz ki; 16 yıldır ülkeyi aralıksız yönetiyoruz."  şeklinde yanıt verdi.
 
Başkan olarak para politikalarında daha etkin rol oynayacağını  kaydeden Erdoğan, küresel ölçekte para politikalarında uygulanan yönetişim  ilkelerini Türkiye'de de uyguladıklarını ve uygulayacaklarını dile getirdi.
 
"Ülkemize asla kaybettirmeyeceğiz"
 
Erdoğan, "Bu yönetim anlayışı Amerika'da ne ise, Avrupa'da ne ise,  Türkiye'de de aynı şekilde olacak. Onlar için meşru olan bir şey bizim için  gayrimeşru olamaz. Bunu herkes böyle bilsin. Adımlarımızı da ona göre atacağız.  Ülkemize asla kaybettirmeyeceğiz." değerlendirmesini yaptı.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin faiz politikasının bilindiğini, bunu  yeniden keşfetmeye gerek olmadığını ve uluslararası anlamda da diğer ülkelerin  faiz politikalarının bilindiğini belirterek, "Biz de adımlarımızı ona göre  atıyoruz, değerlendirmelerimizi en ince şekilde ona göre yapıyoruz. Ona göre de  kendi kararımızı vereceğiz." dedi.
 
  
"Türkiye, çok daha farklı bir döneme uyanacak"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 24 Haziran'daki seçimlerle ilgili olarak,  kendisinin Başkanlığı kazandığı, ancak Parlamentoda karışık bir tablonun ortaya  çıkması durumunda ne yapacağıyla ilgili bir soruya da şu cevabı verdi:
 
"Bizde bir laf vardır: Dereyi görmeden paçalar sıvanmaz diye. Biz de  dereyi görmeden paçaları sıvamıyoruz. Önce seçim sonuçlarını bir görelim. Sizin  dediğiniz anlamdaki bir neticeye göre hazırlıklarımız şüphesiz olacaktır. A, B, C  planlarımız var. Fakat görünen o ki, şu anda iyi gidiyoruz. İnanıyoruz ki arzu  ettiğimiz plan ortaya çıkacaktır. 40 gün sonra inanıyoruz ki Türkiye, çok daha  farklı bir döneme uyanacaktır."
 
"Başımızın çaresine bakacağız"
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin  Rusya'dan S-400 alımıyla ilgili, "Eğer biz bunu kalkıp da ABD'den alamıyorsak,  Senato buna müsaade etmiyorsa, Kongre buna müsaade etmiyorsa, biz başımızın  çaresine bakmayacak mıyız? Tabii ki başımızın çaresine bakacağız. Ve şu anda biz  aynı şekilde bu konuda atacağımız, atmaya hazırlandığımız adımlar var, bunları da  atacağız." dedi. 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İngiltere ziyareti  kapsamında Londra'da  Bloomberg TV kanalına verdiği mülakatta gündeme ilişkin değerlendirmelerde  bulundu.
 
Rusya'dan S-400 hava savunma sistemleri aldığı için Türkiye'nin ABD  yaptırımlarıyla karşı karşıya kalması söz konusu olursa tutumunun ne olacağı  sorusuna Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin NATO üyesi bir ülke olduğu yanıtını  verdi.
 
NATO müttefiki bir ülke olarak Yunanistan'ın Rusya'dan S-300  füzelerini aldığını hatırlatan Erdoğan, şöyle devam etti:
 
"Yunanistan'a bir şey söylendi mi? Söylenmedi. Diğer taraftan, NATO  Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye'nin S-400 alma kararına ilişkin 'Bu,  müttefikimizin kararıdır. Kendi tercihlerini yapabilirler.' değerlendirmesinde  bulundu. Şu anda biz ihtiyacımız olan korumacılık anlamında da, önlemler  anlamında da bu tür ihtiyaçlarımızı müttefiklerimizden herhangi bir ülkeden  alabilme noktasında bir hürriyete, bir bağımsızlığa sahibiz. Eğer biz bunu kalkıp  da ABD'den alamıyorsak, Senato buna müsaade etmiyorsa, Kongre buna müsaade  etmiyorsa, biz başımızın çaresine bakmayacak mıyız? Tabii ki başımızın çaresine  bakacağız. Ve şu anda biz aynı şekilde bu konuda atacağımız, atmaya  hazırlandığımız adımlar var, bunları da atacağız. İcabında Rolls Royce ile bazı  görüşmelerimiz oldu, oluyor, devam edecek. Onlarla da bu konuda adımlar atacağız,  atmaya devam ediyoruz. Şu anda görüşme paketlerimizin içinde onlar da var."
  
"ABD'nin yaptırım değil, dayanışma için destek vermesi lazım"
 
Rusya'dan S-400 alımıyla ilgili ABD'den bir yaptırım bekleyip  beklemediği sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şu anda ABD böyle bir  yaptırıma girer mi, girmez mi onu bilemem. Ama benim bildiğim tek şey var.  Özellikle bizim için stratejik ürünler olarak düşündüğüm doğalgaz, petrol gibi  ürünleri Rusya’dan alıyoruz. Rusya ile ilişkilerimizi bu noktada kesemeyiz. Eğer  ABD ile müttefiksek, bu bizim için yaptırım değil, bize dayanışma gerektirir."  diye konuştu.
 
Türkiye ve ABD'nin NATO müttefiki olduğunu hatırlatan Erdoğan, şunları  kaydetti:
 
"O zaman bize ABD yaptırım değil, dayanışma için destek vermesi lazım.  Terör örgütlerine destek vereceksin ama Türkiye’ye yaptırım uygulayacaksın, öyle  bir şey olur mu? İşte maalesef Kuzey Suriye'de 5 bin tır silah mühimmat geldi, 2  bin kargo uçak silah, mühimmat geldi. Kim getirdi bunları? Amerika. Ve ben  kendilerine bunları açık ve net söyledim ve dediler ki 'savaş bittikten sonra biz  bunların hepsinin seri numaralarını alıyoruz; bunları toplayıp alacağız'. Biz  bunları daha önce Irak’ta gördük. Irak’ta bunlara alamadınız, almadınız. Ve  PKK'nın elinde kaldı bunlar. Sonra biz oradaki mücadelede PKK’dan bunları  topladık aldık. Bu gerçeklikleri biz müttefiklikle nasıl bağdaştıracağız. Böyle  müttefiklik olabilir mi? Biz burada samimiyet istiyoruz. Samimiyet olduğu zaman  mesele yok."
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trump ile ilişkilerinin sorulması üzerine, "Şu  ana kadar herhangi bir sıkıntı yaşamadık. Ama tabii düşüncelerimizin örtüşmediği  birçok yerler olmuyor değil, oluyor." ifadesini kullandı.
 
ABD'deki Hakan Atilla davası
 
Erdoğan, ABD'de yürütülen eski Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı  Mehmet Hakan Atilla davasına ilişkin de şu değerlendirmelerde bulundu:
 
"Şu anda tabii Halkbank'a çok büyük bir haksızlık yapılıyor. Özellikle  Hakan Atilla herhangi bir suçlu değil. Hakan Atilla, sürekli Amerika'ya gidip  gelen, son altıncı gidişinde ise herhangi bir suç ortada yokken alıkonulan,  gözaltına alınan bir arkadaşımız. Böyle adaletsizlik olamaz. Ve şu anda da ne  yazık ki orada gözaltında, tutuklu ve tutuklu olarak da şu anda akıbetini  bekliyor. Mahkemeler farklı bir şekilde şu anda devam ediyor ve buradan çıkacak  netice nedir bilemiyorum. Bir yargı süreci var. Bir yargı süreci içerisinde de  özellikle Halkbankımızın avukatları bunları takip ediyor. Temenni ederim ki  Türkiye-ABD ilişkilerini tamamıyla yerle yeksan etmeyecek bir netice çıkar."
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Adaletsizlik olduğunu belirtiyorsunuz.  Adaletsizlik olduğunu düşünüyorsanız ülke olarak cezayı ödeyecek misiniz?"  sorusuna, netice ortaya çıkmadan bir şey söylemenin yanlış olduğu yanıtını verdi. 
 
Erdoğan, "Hakan Atilla kesinlikle suçsuzdur. Dolayısıyla biz onun  beraatını bekliyoruz. Çünkü ortada bir suç yok ki. Söyleyebildikleri, isnat  edebildikleri bir suç yok ki... Böyle bir insana suç isnat etmek bir defa kabul  edilebilecek bir şey değildir. Kaldı ki Hakan Atilla eğer suçlu olarak ilan  edilecek olursa bu bir defa Türkiye Cumhuriyeti devletini adeta suçlu olarak ilan  etmek anlamına gelir." dedi.
 
Konuya ilişkin neticeyi görmeden bir şey söylemenin mümkün olmadığının  altını çizen Erdoğan, "Önce netice çıksın, netice çıktıktan sonra tabii ki  kanunlar neyi gerektiriyorsa onun gereğini de bankamız yapacaktır." dedi.
 
"Dersimizi iyi çalıştık"
 
Erdoğan, "Tasarladığınız sistem sadece hem cumhurbaşkanlığı hem  parlamento seçimlerini kazanmanız durumunda mı iyi çalışan bir sistem? Bir  parçası buna uymadığında çalışmayan bir sistem mi?" sorusuna karşılık, derslerini  iyi çalıştıklarını ve sistemi çalıştırmayacak herhangi bir gelişmeye de fırsat  vermeyeceklerini belirtti. 7 Haziran'da sistemi tıkayan veya tıkamak isteyenler  olduğunu, kendisinin de Cumhurbaşkanı olarak sistemin önünü açtığını ve hemen  kasım seçimine gidildiğini anlatan Erdoğan, söz konusu seçimlerde halkın "bu  böyle olmaz" diyerek AK Parti'yi tekrar tek başına iktidara getirdiğini,  böylelikle de sistemin önünün açıldığını, çalışmaya başladığını hatırlattı.
 
ABD'nin Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması
 
ABD'nin Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması ve bunu  protesto etmek için abluka altındaki Gazze sınırında düzenlenen gösterilere  katılan Filistinlilerin şehit edilmesini değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu  yaptırımları artık sürekli duymaktan bıktıklarını söyledi. Amerika'nın İran'a  yaptırımının yeni olmadığını vurgulayan Erdoğan, daha önce de bir yaptırım  uyguladığını hatırlattı. Bunu bölgenin huzuru açısından doğru bulmadıklarının  altını çizen Erdoğan, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunun da yaptığı açıklamayla  "İran, edimlerini yerine getirmiş bir ülkedir" değerlendirmesinde bulunduğunu  dile getirdi. Erdoğan, şöyle devam etti:
 
"Peki neye göre şu anda İran'ı cezalandırıyorsunuz? Bunlar doğru  şeyler değil. Kaldı ki sayın Obama döneminde yürüyen bir süreç var. Sayın Obama  döneminde yürüyen süreçte her şey normal, Obama işten ayrılınca bu defa yeni bir  uygulamayla İran cezalandırılıyor. Şimdi bunlar doğru şeyler değil. Ve bunların  hepsi de yani bölgenin barışına değil, bölgede gerginliklere neden olan  gelişmeler. Ve biz bölgenin gerginliklere gitmesini istemiyoruz. Artı bu bölge  yoruldu. Bu bölgede bir an önce barışı temin edelim; huzurlu bir dünyaya hep  birlikte katkıda bulunalım. İşte bugün Kudüs'ü İsrail’in başkenti olarak ilan  etme adımı, yine bölgenin gerilmesine çok ciddi bir adımdır. Ve işte Gazze'de  bugün öldürülen insanların sayısına bakıyoruz. Bakın bu bir felakettir. 37 kişi  ki daha fazla olduğuna inanıyorum ve yüzlerce insan yaralı ve gerçek mermiyle  bunlar yaralandılar. Bu nasıl bir şeydir? 700 yaralı şu anda Gazze'de söz konusu,  böyle bir şey olamaz ve bunun iki tane sorumlusu var: Sayın Trump ve Netanyahu." 
 
Putin ve Netanyahu'nun el sıkışmasının iki lider arasında yeni bir  dönemin başlangıç işareti olup olmadığına yönelik soru üzerine Erdoğan, "Ben şu  anda Sayın Putin'le Netanyahu arasındaki el sıkışmanın ne getirip ne götüreceğini  doğrusu henüz anlamış değilim." şeklinde konuştu.
 

ETİKETLER