Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bireysel eylem değil, arkasındaki örgütleri ortaya çıkarın

15 Mart 2019 Cuma - 18:09 | Son Güncelleme : 15 03 2019 - 19:01

Yeni Zelanda Devlet Başkanı Dame Patsy Reddy ile Yeni Zelanda'da iki camiye yönelik terör saldırısı dolayısıyla telefonda görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan, teröristin yayınladığı manifestoya dikkat çekip "Teröristin açıklamış olduğu manifesto içeriği itibariyle bu işin bireysel olarak yapılmış bir eylem olmadığını açıkça ortaya koymaktadır. Bunun arkasındaki terör gruplarının meydana çıkarılması da inanıyorum ki Yeni Zelanda'yı ciddi manada rahatlatacaktır" dedi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yeni Zelanda Devlet  Başkanı Dame Patsy Reddy ile bu ülkede iki camiye yönelik terör saldırısı  dolayısıyla telefonda görüştü.  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, Twitter  hesabından yaptığı paylaşımda, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Yeni Zelanda Devlet  Başkanı Reddy'i telefonla aradığını, Christchurch şehrindeki 2 camide 49 kişinin  katledildiği, 48 kişinin de yaralandığı terör saldırısını tüm Müslümanlar adına  lanetlediğini bildirdi.
 
Görüşmede Erdoğan, Yeni Zelanda Devlet Başkanı Reddy'e terör eylemi  sebebiyle geçmiş olsun dileklerini ileterek, bu eylemi tüm Müslümanlar adına  lanetlediğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ben, Başkan Yardımcımı  ve Dışişleri Bakanımı bir heyetle birlikte Yeni Zelanda'ya gönderiyorum. Onlarla  birlikte yeni yol haritasını belirleme noktasında bir değerlendirme yaparsanız bu  da çok isabetli olacaktır" ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: "Bu vesileyle de sizlerin orada şu andan itibaren bu atılan adım ve  maalesef bu teröristin arkasındaki örgütleri meydana çıkarmanızı da özellikle hem  ülkeniz hem halkınız için önemli bir adım olarak görüyorum. Teröristin açıklamış  olduğu manifesto, içeriği itibarıyla bu işin bireysel olarak yapılmış bir eylem  olmadığını açıkça ortaya koymaktadır. Bunun arkasındaki terör gruplarının meydana  çıkarılması da inanıyorum ki Yeni Zelanda'yı ciddi manada rahatlatacaktır. Ben  Başkan Yardımcımı ve Dışişleri Bakanımı bir heyetle birlikte Yeni Zelanda'ya  gönderiyorum. Onlarla birlikte yeni yol haritasını belirleme noktasında bir  değerlendirme yaparsanız bu da çok çok isabetli olacaktır. Özgürlükler ülkesi  Yeni Zelanda'ya bir gölge düşürülmesini asla istemeyiz."
 
 

ETİKETLER