Cumhurbaşkanı Erdoğan: Eğer yanlış yaparlarsa...

AA |  27 Ocak 2019 Pazar - 17:55 | Son Güncelleme : 27 01 2019 - 19:25

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Sınırlarımızın yanı başında, ülkemize saldırmak için fırsat bekleyen terör örgütleri beslenip kışkırtılıyor. Biz de ne yaptık; kafalarına kafalarına indik. Cerablus'ta, El Bab'ta, Afrin'de indik mi? Şimdi de hazır bekliyoruz. Eğer yanlış yaparlarsa yine oradayız." dedi.


Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan, Büyükşehir Belediyesince Boğaçayı mevkisinde düzenlenen toplu  açılış törenine katılarak, Antalyalılara seslendi.
 
Konuşmasına, "Buraya gelmeden önce isimlerini ilan ettiğimiz belediyle  başkan adaylarımızın bir kez daha şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını  Allah'tan diliyorum." sözleriyle başlayan Erdoğan, Antalya'nın belediye  hizmetleri konusunda önceki dönemlere göre farklı standartlar yaşadığını söyledi.
 
Bir dönem Antalya'nın başına belediyecilik anlamında kara bulutlar  çöktüğünü ancak Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in iki dönem bu kara  bulutları dağıtmak için çok büyük mücadele verdiğini ve farklı projeleri hayata  geçirdiğini ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:
 
"Hamdolsun Antalya'ya belediyecilikte çağ atlatmak AK Parti'ye nasip  olmuştur. Şimdi bir kez daha Menderes kardeşimizle belediyecilikte Antalya'yı  daha ileriye taşımaya talibiz. Bugün burada açılışını yapacağımız tesisler,  Menderes kardeşimizin Antalya'ya son yıllarda kazandırdığı sadece küçük bir  kısmıdır. Sadece bu yatırımlar, Antalya'ya yapacağımız hizmetlerin ipucudur."
 
 
Hizmete alınan projeler
 
Antalya Büyükşehir Belediyesinin toplam 841 milyon lira yatırım bedeli  olan 27 tesis ve hizmetin açılışının bugün yapıldığını belirten Erdoğan, şöyle  devam etti:
 
"Bunlardan biri 250 milyon liralık yatırım bedeli olan Konyaaltı Yaşam  ve Sahil Parkı, bir milyon metrekareyi aşkın bir alanda, yaklaşık 10 ayda  tamamlanan bu projeyle sahilin 6,5 kilometrelik bölümündeki tüm yağmur suyu,  kanalizasyon ve içme suyu hatları yenilendi. Mevcut ağaçlar korunmakla kalmadı,  buralara 7 bin yeni ağaç dikildi. Spor alanlarıyla bu bölge gerçekten Antalya'ya  yakışır bir hale getirildi. Hayırlı olmasını diliyorum. Yine 250 milyon lira  yatırım bedeli olan Kızıllı Katı Atık Değerlendirme, Geri Dönüşüm, Düzenli  Depolama ve Enerji Üretim Tesisi'dir. Üstelik 4 bin ton atık işleme ve 25 megavat  enerji üretim kapasiteli bu proje, yap-işlet-devret yöntemiyle belediye bütçesine  yük getirmeden hayata geçirilmiştir. Bu önemli yatırımın da hayırlı olmasını  diliyorum."
 
Konuşması devam ederken bir vatandaşın, "Heyecandan kalbim duracak."  diye bağırması üzerine Erdoğan, "Aman durmasın o kalp bize lazım." yanıtını  verdi.
 
Açılışı yapılan projeler hakkında da bilgi veren Cumhurbaşkanı  Erdoğan, "Bu yatırımların Antalya'mıza  kazandırılmasında emeği geçen Büyükşehir  Belediye Başkanı Menderes Türel başta olmak üzere ekibine, müteahhit firmaları,  mühendisleri, işçileri herkesi tebrik ediyorum." diye konuştu.
 
 
Antalya'da yaşanan afette hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet,  yaralılara şifa dileyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Tabii son günlerdeki felaketler Antalya'da daha önce görmediğimiz  türden afetler. Bize düşen, bu yeni duruma uygun tedbirleri almaktır. Fırtına,  erken uyarı sisteminden, dalgalara karşı araçları ve binaları koruyacak engellere  kadar yeni tehditlere uygun her türlü önlemi alacağız. 'İnsanı yaşat ki devlet  yaşasın.' diyerek çıktığımız bu yolda vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği  bizim için her şeyin önündedir. Türkiye yıllarca ülkenin ve milletin kaynaklarını  vatandaşlarımıza hizmet yerine bir avuç seçkine peşkeş çeken zihniyetin elinde  eziyet görmüştür. Yıllar boyunca Türkiye'nin yoksulluğuna, geri kalmışlığına,  sıkıntılarına bahane olarak hep imkanlarının yetersizliği gösterildi.
 
Ne zaman ki biz ülke yönetimini devraldık işte o zaman gördük ki  mesele imkansızlık değil, zihniyet, zihniyet. Kafa yapısı bozuk. Türkiye aynı  Türkiye olduğu halde yer altından petrol fışkırmadığı, gökyüzünden para yağmadığı  halde biz bir anda şahlanışa geçtik. 3,5 kat Türkiye'yi büyüttük. Biz son 16  yılda bu adımları atarken ama zihniyet değişti, bugünlere geldik. İhracatta,  ticarette, yatırımlarda, ekonominin tüm alanlarında elde ettiğimiz başarıları  böyle yakaladık. Bakınız göreve geldik, savunma sanayinde ihtiyacımızın yüzde  20'sini karşılıyorduk ama bugün yüzde 65'ini karşılıyoruz yerli olarak. İnsansız  hava araçlarını artık biz yapıyoruz. Silahlı insansız hava araçlarını biz  yapıyoruz. Zırhlı taşıyıcılarımızı biz yapıyoruz. Hele hele şimdi insansız hava  aracını silahlı olarak çok büyüğünü yapıyoruz ki birkaç ay içerisinde bitecek ve  o, dünyada örnek teşkil edecek."
 
"Her alanda büyük başarılara imza attık"
  
Erdoğan, Büyükşehir Belediyesince Boğaçayı mevkisinde düzenlenen toplu  açılış törenindeki konuşmasında, milletin vatanına sahip çıktıkça devletin  büyüdüğünü, güçlendiğini, devletin, milletin önünü açtıkça insanların her alanda  büyük başarılara imza attığını belirtti.
 
Gelinen noktanın çok önemli olduğunu ancak yeterli olmadığını dile  getiren Erdoğan, 2023 hedeflerine mutlaka ulaşılacağını vurguladı.
 
 
Erdoğan, Türkiye'nin orta ve üst gelişmiş ülkeler sınıfından gelişmiş  ülkeler sınıfına geçebilmesinin, ancak bu şekilde mümkün olacağını söyledi.
 
Türkiye'nin G20'de dünyaya örnek teşkil ettiğini hatırlatan Erdoğan,  "Biz bir üst sınıfa atlamaya çalıştıkça bazıları bizi bir alt gruba göndermek  için var güçleriyle çalışıyor. Son 5-6 yılda yaşadığımız hadiseler bir de bu  gözle okunursa bunları çok daha iyi anlarız. Şayet Türkiye, 2003-2013 arasındaki  büyüme hızıyla devam etseydi bugün hedeflerimize çok yaklaşmış olacaktık. Önümüze  çıkartılan onca engel, uğradığımız onca saldırı sadece hızımızı kesti. Demokrasi  ve kalkınma yolunda son hızla gittiğimiz bir dönemde trenimizi raydan çıkarmak  için çok uğraştılar ama başaramadılar." değerlendirmesinde bulundu.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 hedeflerine ulaşma kararlılığından en  küçük geri adım atmadıklarını ve atmayacaklarını ifade etti.
 
Yatırımları, dünyanın hayranlıkla takip ettiği dev projeleri, siyasi  açılımları, askeri altyapıyı güçlendirmeye aynı hızla devam ettiklerine dikkati  çeken Erdoğan, Cudi'de, Gabar'da, Tendürek'te ve Kandil'de teröristlerin inlerine  girildiğini kaydetti.
 
Erdoğan, "Onlar kaçacak, biz kovalayacağız. Ülkemize girmeden yerinde  onları bitireceğiz. Boşa çıkardığımız her saldırı, hem gücümüze güç katıyor hem  mücadele azmimizi biliyor. Bugün hedeflerimize ulaşmak için dün olduğundan daha  kararlıyız. İnşallah diğer 80 vilayetimizle birlikte Antalya'nın da desteğiyle bu  mücadeleyi zafere ulaştıracağız." diye konuştu.
 
 "Milletimizin kavga, karmaşa, belirsizlik iklimine tahammülü yok"
 
Antalya'nın yarınının bugünden daha güzel olacağını vurgulayan  Erdoğan, vatandaşlardan büyükşehirde ve ilçe belediyelerde Cumhur İttifakı'na  destek vermesini istedi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhur İttifakı'nda suistimallerin  görülmeyeceğini, diğerlerinin hayatlarının ise suistimal olduğunu söyledi.
 
Son 16 yıldaki başarılarının sebeplerinin istikrar ve güven olduğunu,  bu konuda kararlı olduklarını vurgulayan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Cumhuriyet tarihi boyunca ne zaman ülkeye istikrar ve güven hakim  olmuşsa demokrasimiz ve ekonomimiz kazanmış, ne zaman kaos ve karmaşa çıkmışsa  hep birlikte kaybetmişiz. Milletimizin rahmetli (Adnan) Menderes ve (Turgut)  Özal'ı bu derece hayırla yad etmesi onları istikrarın, güvenin, demokrasinin,  kalkınmanın sembolü olarak görmesinden kaynaklanıyor. Bizim de girdiğimiz 14  seçimin tamamından başarıyla çıkmamızın sebebi budur.
 
 
Dünyanın ve bölgemizin içinden geçtiği kritik süreç, Türkiye'nin sahip  olduğu istikrar ve güven ortamına daha sıkı sarılmamızı gerektiriyor. Ne  milletimizin ne ülkemizin artık hatırlamak bile istemediğimiz eski günlerin  kavga, karmaşa, belirsizlik iklimine tahammülü yoktur. Sınırlarımızın yanı  başında, ülkemize saldırmak için fırsat bekleyen terör örgütleri beslenip  kışkırtılıyor. Biz de ne yaptık; kafalarına kafalarına indik. Cerablus'ta, El  Bab'ta, Afrin'de indik mi? Şimdi de hazır bekliyoruz. Eğer yanlış yaparlarsa yine  oradayız.
 
Konuşmasında, "Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet" vurgusu  yapan Erdoğan, eserlerin Antalya'ya hayırlı olmasını diledi.

ETİKETLER