Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: ABD askerleri çekiliyor!

AA |  07 Ekim 2019 Pazartesi - 10:43 | Son Güncelleme : 07 10 2019 - 13:03

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump ile görüşmesine değinerek, "Akşamki görüşmemizden sonra bölgede Sayın Başkanın ifade ettiği gibi bu çekilme olayı başlamış vaziyette" dedi.


Erdoğan, Türkiye-Sırbistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'nin ikinci  toplantısına katılmak üzere Sırbistan'a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda  açıklamalarda bulundu.
 
Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic'in daveti üzerine Belgrad'a  gideceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sırbistan'da diplomatik  ilişkilerimizin tesisinin de 141'inci yıl dönümünü kutluyoruz bu arada. Sayın  Cumhurbaşkanı Vucic ile gerçekleştireceğimiz ikili görüşmede ilişkilerimizi tüm  yönleriyle ele alma imkanımız olacak." ifadelerini kullandı.
 
Ekonomi başta olmak üzere son yıllarda güçlenen iş birliğinin daha da  derinleştirilmesi için çalışmalar yapılacağını bildiren Erdoğan, "Geçen sene  ilkini düzenlediğimiz Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği toplantımızın ikincisini  bu arada gerçekleştireceğiz. Malumunuz bu ve benzeri mekanizmaların  kurumsallaşmasına Türkiye olarak çok büyük önem veriyoruz ve bunları üst düzeyde  bizler yürütürken öbür taraftan işin tamamıyla sekreteryasını Dışişleri  Bakanlarımız karşılıklı olarak yürütüyorlar. Sayın Vucic ile DEİK ve Sırbistan  Ticaret ve Sanayi Odasının ortak organizasyonuyla tertip edilecek iş forumunda da  birlikte hitap edeceğiz." diye konuştu.
 
6 fabrika açılacak
 
İş formunun iki ülke ilişkilerinin ekonomik ve ticari yönden layık  olduğu düzeye çıkarılması açısından önemli bir araç olarak değerlendirdiğini  vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:
 
"Ziyaretimiz sırasında Türk firmaları tarafından Sırbistan'da kurulan  6 fabrikanın açılışı, bir fabrikanın da temel atma töreninin gerçekleştirilecek  olmasından ayrıca memnuniyet duyuyorum. Ziyaret vesilesiyle 2009 yılında  oluşturduğumuz Türkiye-Bosna Hersek-Sırbistan üçlü zirve toplantısını da  Sırbistan Cumhurbaşkanı ve Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı ve  üyelerinin katılımlarıyla Belgrad'da düzenleyeceğiz. Balkanlarda gönül köprüleri  oluşturmak maksadıyla inşa ettiğimiz Belgrad-Saraybosna Otoyolu'nun temelini de  liderlerle birlikte atacağız. Ziyaret sırasında ayrıca restorasyonu TİKA  tarafından üstlenilen Ram Kalesi gibi tarihi eserlerin ve diğer projelerin de  açılışlarını yapacağız. Ziyaretimin ülkemiz, milletimiz ve tüm Balkanlar için  hayırlı sonuçlara vesile olmasını temenni ediyorum."
 
 
"Trump, çekilmeyi emretmişti, fakat bu biraz gecikti"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.
 
Beyaz Saray'dan yapılan güvenli bölge açıklamasına ilişkin soru  üzerine Erdoğan, şunları söyledi:
 
"Bu konuyla ilgili olarak, akşamki görüşmemizden sonra bölgede Sayın  Başkan'ın ifade ettiği gibi bu çekilme olayı başlamış vaziyette. Şu anda buradaki  karşılıklı muhataplar çalışmalarını yürütüyor, yürütecekler. Zaten biliyorsunuz  yeni bir şey değil, bayağı geçmişi olan bir şey. Sayın Başkan Trump, bu konuyla  ilgili talimatı vermişti, çekilmeyi emretmişti fakat bu biraz gecikti. Gecikmeye  rağmen bu arada gerek Amerikalı gerekse bizim heyetimiz bölgede görüşmelerini hep  yaptılar, yapıyorlardı. Şimdi dün akşamki görüşmeden sonra da yine bu görüşmeler  aynı kararlılıkla devam edecek. Zira bizim verilmiş bir kararımız var. Hep  söylediğimiz söz, 'Bir gece ansızın gelebiliriz' demiştik ve bu kararlılığımızı  devam ettiriyoruz. Çünkü terör örgütlerinin ülkemize yönelik bu tehditlerini daha  fazla kabul etmemiz, kabullenmemiz asla mümkün değil."
 
"DEAŞ'lıları buralardan süratle derdest edelim"
 
ABD'nin Suriye'de yakaladığı, sayılarının on bini bulduğu iddia edilen  DEAŞ'lıların sorumluluğunun bundan sonra Türkiye'de olacağına yönelik Beyaz  Saray'dan yapılan açıklama anımsatılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu  değerlendirmelerde bulundu:
 
"Bu rakamlar biraz abartılı rakamlar. Şu anda orada cezaevlerinde  olanlara ilişkin bazı rakamlar var. Bu konuyla ilgili tabii bizim de bir yaklaşım  tarzımız var. Biliyorsunuz değişik ülkelerden, Almanya, Fransa gibi, burada  bulunan DEAŞ'lılar var. 'Bu DEAŞ'lıların kontrolünü biz kendi elimizden çıkarmak  istiyoruz, bunlara artık bakamayız, artık yetti' diyorlar. Bu konuda ne gibi  adımlar atılabilir, kendileri bir çalışma yapacaklar, biz de arkadaşlarımıza bu  konuda talimatı verdik, onlar da bir çalışma yapıyorlar. Burada ne gibi bir adım  atalım ki şu anda cezaevinde veya cezaevlerinde bulunan bu DEAŞ'lıları buralardan  süratle derdest edelim."
 
"Önümüzdeki ay ziyareti gerçekleştireceğiz"
 
ABD Başkanı Trump ile gelecek ay yapılması planlanan görüşme  takviminin netleşip netleşmediği sorulan Erdoğan, "Büyük ihtimalle önümüzdeki  ayın ilk yarısında bu ziyareti gerçekleştireceğiz ve bu ziyaret Washington'da  olacak. Bu ziyarette ikili olarak, heyetlerarası bu görüşmeyi yapmak suretiyle,  tabii ki yüz yüze olması işin derinliğini Türkiye-Amerika arasındaki ilişkiler ve  bölgedeki gelişmeler, bunları ele alma fırsatını bize vermiş olacak." ifadelerini  kullandı.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trump ile yapacağı görüşmede F-35 ve Patriot  konularının gündeme gelip gelmeyeceği sorusuna, "Tabii ki ikili ilişkilerimizin  en önemli başlıklarından bir tanesi de F-35. Bu, uzayan bir süreç oldu. Temennim  odur ki bu görüşmemizde hem bunu bir karara bağlamak ve bu karara bağlayışla,  çünkü biz hala parçaları gönderiyoruz biliyorsunuz. Bizden de burada offset  kapsamında parçalar alınıyor. Bu parçalar gönderilmeye devam ediliyor. Ödemelerde  de biz yine de aksama yapmıyoruz. Biz şu ana kadar 1 milyar 400 milyon dolar gibi  bir ödemeyi de yapmış bulunuyoruz. Dolayısıyla en önemli başlıklardan bir tanesi  olan bu konuyu tabii ki el alacağız ve bunu konuşacağız." yanıtını verdi.
 
SIRBİSTAN'A GİTTİ
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Sırbistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'nin ikinci toplantısına katılmak üzere saat 11:05'te "TC-TUR" uçağıyla Sırbistan'a gitti.
 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, Esenboğa Havalimanı'ndan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ankara Valisi Vasip Şahin ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile diğer ilgililer uğurladı.
 
Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Sırbistan'a hareket etti.