Cumhurbaşkanı Erdoğan Abdülhakim Sancak Camii'nin açılışını yaptı

AA |  06 Eylül 2019 Cuma - 14:29 | Son Güncelleme : 06 09 2019 - 16:17

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Abdülhakim Sancak Camisi'nin "Vahdette kesret, kesrette vahdet" fikriyle tasarlandığını belirterek, "Yapıda sadece ana ibadet mekanı değil, tüm mimari unsurlar bu biçimde ele alınmıştır. Minarenin yüksekliği 39 metre olup, köklü bir eğitim kurumunun camisi olması hasebiyle kamış kalem biçiminde tasarlanmıştır." dedi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, İTÜ Ayazağa Kampüsü'nde inşa edilen Abdülhakim  Sancak Camisi'ni cuma namazının ardından ibadete açtı.
 
Açılışta konuşan Erdoğan, caminin, önünde revaklı avlusu, abdesthanesi  ve çevresiyle beraber 11 bin 500 metrekarelik bir alan üzerinde inşa edildiğini  dile getirerek, konumu itibarıyla üniversite yerleşkesi dışından da rahatça  görülen caminin modern mimariyle yapıldığını söyledi.
 
Erdoğan, "Vahdette kesret, kesrette vahdet' fikriyle tasarlanan  yapıda, sadece ana ibadet mekanı değil, tüm mimari unsurlar bu biçimde ele  alınmıştır. Minarenin yüksekliği 39 metre olup, köklü bir eğitim kurumunun camisi  olması hasebiyle kamış kalem biçiminde tasarlanmıştır." diye konuştu.
 
"Ana ibadet mekanı 4 cepheden ışık alıyor"
 
T planlı ve betonarme olarak inşa edilen caminin, 26 metre çapında ve  21 metre yüksekliğinde merkezi kubbeye sahip olduğunu anlatan Erdoğan, şunları  kaydetti:
 
 "Cami alt kat, harim katı ve bir mahfil katı olmak üzere 3 katlı bir  yapı görünümünde olup, 790 metrekare taban alanına oturmakta. Gerçekten hattıyla  sade bir yapı olarak içeride ibadet esnasında bunu yaşama fırsatını bulduk. 120  metrekarelik mahfil katı ile birlikte toplam inşaat alanı 1700 metrekaredir. 500  metrekarelik abdesthane, 170 metrekarelik revak altında yer alan çok amaçlı  alanlar, külliye içindeki diğer kapalı mekanları da oluşturmaktadır. Ana ibadet  mekanı normal saf düzeninde, 2 bin 450 kişiliktir. Avlusuyla beraber caminin  kapasitesi 4 bin kişiye çıkmaktadır. Mihrap doğal taştan, minber ve kürsü ise  ahşaptan üretilmiştir. Akustik itibarıyla da gerçekten güçlü bir akustiğe  sahiptir. Ana ibadet mekanı, iç-dış birliğini sağlayacak biçimde, 4 cepheden ışık  almakta ve ferah bir iç mekan hissi vermektedir. Cami içerisinde farklı  kısımlarda yer alan hat yazıları anlamları ve verdiği mesajlar itibarıyla da  mimari bir bütünleşmeyi ortaya koymaktadır."
 
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu vesileyle Sancak ailesi ve  Vakfına şahsı, milleti adına şükranlarını dile getirerek, "Bildiğiniz gibi müjde  büyük, 'Kim benim için dünyada bir mescit inşa ederse ben de cennette onlar için  bir mescit inşa ederim' buyuruyor Rabb'imiz. Dolayısıyla bu hayrın Ayazağa  Kampüsü'nde özellikle gençlerimiz için çok önemli bir fırsat, imkan olduğunu  düşünüyorum. Tekrar hayır sahiplerini tebrik ediyorum." dedi.
 

ETİKETLER