Cuma namazı nasıl kılınır? Cuma namazı saat kaçta?

14 Eylül 2018 Cuma - 9:31 | Son Güncelleme : 14 09 2018 - 9:31

Bir Cuma gününe daha erişmenin huzurunu yaşayan vatandaşlar Cuma namazı saatini merak ediyor. Ülkemizdeki Müslüman vatandaşlar için illere göre Cuma namazının saat kaçta kılınacağı bilgisini haberimizde hazırladık.


İslamiyet'te önemli yeri bulunan Cuma namazı bugün kılınacak. Tüm illerin 14 Eylül Cuma namazı saatlerini haberimizde derledik. Cuma namazının kılışı ile ilgili bilgileri de haberimizde bulabilirsiniz.

14 EYLÜL CUMA NAMAZI SAATLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR?

Cuma namazı, Cuma günü camide öğle namazı vaktinde cemaatle kılınır. Önce ilk sünnet tıpkı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır. Sünnetin ardından imam-hatip minbere çıkarak oturur. Müezzin, iç ezanı okur. Ezandan sonra imam-hatip kalkarak iki kısımdan oluşan hutbeyi okur. Hutbede cemaati dinî konularda bilgilendirici ve yönlendirici konuşma yapar. Hutbe okunduktan sonra imam-hatip minberden inerek cemaatin önüne geçer ve cemaate iki rekât Cuma namazı kıldırır.
 
İmam-hatip, Cuma namazının farzına ve cemaate imam olmaya, cemaat de Cuma namazına niyet eder. Tıpkı cemaatle kılınan sabah namazı gibi iki rekât Cumanın farzı kılınır. Cuma namazında imam-hatip, Fatiha ve zamm-ı sûreyi sesli olarak okur. Cuma namazının farzı kılındıktan sonra, cumanın son sünneti kılınır. Bu sünnet, öğlenin ilk sünneti gibi kılınır. Böylece Cuma namazı tamamlanmış olur.