Corona'dan korunmak için sirkeli suyla duş almayın! Sebebi...

AA |  24 Mart 2020 Salı - 12:55 | Son Güncelleme : 24 03 2020 - 12:55

Türk Dermatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Emel Erdal Çalıkoğlu'ndan uyarı geldi. Sirkeli suyla duş almanın vücudumuz için çok yanlış olduğunu, ileri derecede kızarıklık ve tahrişe neden olabileceğini belirtti.


Aksaray Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Bölümü Öğretim Üyesi  Prof. Dr. Çalıkoğlu, bazı kişilerin yeni tip  koronavirüsten korunmak adına vücut için zararlı, yanlış uygulamalara  yönelebildiğini söyledi.
 
"İleri derecede tahrişe neden olabilir"
 
Vatandaşlar arasında doğru bilinen bazı yanlış tutumlar olduğunu  anlatan Çalıkoğlu, şöyle konuştu:
 
"Yanlış uygulamalardan biri, sirkeli suyla duş almak. Bu uygulama  vücudumuz için çok yanlış. İleri derecede kızarıklık, kuruluk ve tahriş  yapabilir. Vatandaşlarımızdan kesinlikle böyle bir şey yapmamalarını istiyoruz.  İkinci yanlış uygulama da kaynar suyla duş almak. Bunları yapınca 'koronavirüsten  koruyor' gibi yanlış tutumlar var. Kaynar suyla duş almak da vücudumuz için çok  tehlikeli, ikinci derece yanıklara yol açabilir."
 
"El çatlağı her türlü enfeksiyona açık"
 
Çalıkoğlu, koronavirüsten korunmak için ellerin renksiz, kokusuz kalıp  sabunlarla yıkanmasını önerdiklerini ifade etti.
 
El yıkama konusunda uyarılarda bulunan Çalıkoğlu, "Normal koşullarda  el yıkama sıklığımız günde 6-8 kez olmalı. Bu dönemde günde 15-20'ye çıkmış  durumda. Her el yıkama eli kurutuyor. Nemlendirme olmazsa kuruyan el önce  kızarır, sonra da çatlar. El çatlağı da her türlü enfeksiyona açık olur. Bu  nedenle her el yıkamadan sonra nemlendirici kullanmalıyız." dedi.
 
"Çamaşır suyuna elleri direk temas etmemeliyiz"
 
Sabunun kullanılmadığı durumlarda, özellikle market gibi kalabalık  ortamlara girildiğinde dezenfektan ve kolonyadan faydalanılması gerektiğini  belirten Çalıkoğlu, şunları kaydetti:
 
"Hemen arkasından nemlendirici kullanmak çok önemli. Ev temizliğinde  çamaşır suyu çok kullanılıyor, çamaşır suyuna elleri direkt temas etmemeliyiz,  eldiven kullanmalıyız. Lastik eldivenler bazı kişilerde alerji yapabilir. İçi  pamuklu 'egzama eldivenleri' kullanılabilir. Bu eldivenler bütçemiz için uygun  değilse, lastik eldivenlerin içine pamuklu kumaştan astar dikebiliriz. Sağlık  Bakanlığımızın bu yöndeki bütün önerilerini destekliyoruz. Bu seferberlik  programında elimizden ne gelirse yapmaya hazırız."