Çök kapan tutun

Burak Kara (bkara@gazetevatan.com) |  18 Haziran 2017 Pazar - 2:30 | Son Güncelleme : 18 06 2017 - 6:16

Midilli açıklarında meydana gelen İstanbul'da bile hissedilen 6,2 büyüklüğündeki deprem, dikkatleri yeniden deprem gerçeğine çevirdi. AKUT'un yöneticileri ve ünlü deprem uzmanları, evlerinde bu depreme hazır mı? İşte deprem uzmanlarının deprem anındaki B planları...


Geçtiğimiz hafta İzmir Karaburun açıklarında saat 6.2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem sonrası vatandaşlar panikle sokağa döküldü, telefon hatları kilitlendi ve beklenen tehlike yine kendini acı bir şekilde hatırlattı. Neyse ki şanslıydık ve bu sefer can kaybı olmadan yaşadık depremi. Ama gördük ki kimse depreme hazır değil. Peki hepimizin dikkatle dinlediği deprem uzmanlarının deprem planları var mı? Evlerine gittik ve uzmanların deprem "survivor" planlarını denetledik...

Ailecek deprem planınızı yapın
 
AKUT Tıbbi Lojistik Yöneticisi Ali Rıza Şahin ve eşi AKUT Yönetim Kurulu üyesi Dr. Meriç Şahin, yıllardır deprem eğitimleri veriyor, arama kurtarma çalışmalarına katılıyor. Çocukları 10 yaşındaki Şirin ve 7 yaşındaki Rengin ile İstanbul Kısıklı'da yaşıyor. Şahin ailesi depreme hazır. Nasıl mı? Öncelikle evdeki tüm eşyaları duvara sabitlemişler. Ali Rıza bey olası deprem senaryosunu şöyle anlatıyor, "Diyelim evde depreme yakalandık ve bina yıkılmadı. Biz aile bireyleriyle deprem acil durum planını öncesinde yaptığımız için depremin normal bir şey olduğunu biliyoruz ve panik yapmıyoruz. Deprem devam ederken sabit bir eşyanın dibine çök, kapan ve tutun hareketini yaparak uzanıyoruz ve sarsıntının bitmesini bekliyoruz. Sarsıntı biter bitmez, elektrik su ve gaz vanalarını kapatıp acil durum çantamızı alarak tahliyeye başlıyoruz. Acil durum çantası kapının yanında duvara asılı duruyor. Çantayı aramak için vakit kaybetmemek gerekiyor. Merdivenlerden dikkatli bir şekilde, yavaşça iniyoruz ve bulabildiğimiz ilk açıklık alana hızla gidiyoruz. Bu bizim planımız. 
 
Bina değil eşya öldürür
 
Kocaeli Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Şerif Barış deprem anında ve sonrasında yapılması gerekenleri ve doğru bildiğimiz yanlışları şöyle anlatıyor, “Dünyanın bütün ileri ülkelerinde afet eğitimleri tektir. Deprem sırasında ilk yapmanız gereken "Çök, kapan, tutun" hareketi olmalıdır. Japonya'nın tüm afet eğitim programlarında bu öğretilir. Bu pozisyondaki amaç deprem sırasında savrulacak, devrilecek eşyalardan kafanızı  ve omuriliğinizi korumaktır. O zaman yaralanmaz ve hayatta kalırsınız.
 
Okuldayken deprem oldu çocuklar ne yapmalı?
 
Japonya'da depreme okulda yakalanan öğrenciler sarsıntı bitene kadar sınıfta kalır, sıraların altına girer ve depremin bitmesini beklerler. Tahliye ise düzene bağlıdır. Çocuklar sıraya 
girer, uzun bir ip tutar her çocuklar zincir gibi ve bir tekerleme söylerler tahliye olurken 
"Koşma, durma, geriye dönme" komutlarını tekrarlar çocuklar ve bir 
düzende inerler 
bahçeye.
 
El fenerini poşetleyin
 
Deprem tedbiri olarak "evinizde fener bulundurun" diyoruz. Peki deprem oldu ve gaz kaçağı ortaya çıktı. Siz de feneri açtınız.. İşte o fener gazın patlamasını tetikler. El fenerini poşete koyun ve ağzını bağlayıp açın. 
 
Buluşma noktası belirleyin
 
Depremden sonra aile bireyleri ile açık havada ortak bir buluşma noktası belirleyin. Bu buluşma noktası deprem sonrası yaşanacak kaos ve iletişimsizlikte birbirinizi daha kolay bulmanıza yardımcı olacaktır.
 
Sağa çek ve aşağıya in
 
Deprem başladı ve arabayla yoldasınız. Panik yapmadan hemen sağa çekin, araban çıkın vücudunuzu küçültün, yani çök, kapan, tutun pozisyonu alın. Arabada kalmak risklidir. Deprem siz tüneldeyken başladı, aynı şeyi yapın. Unutmayın tüneller en güvenli yapılardır, Köprüdeyseniz de hızı azaltıp köprüden panik yapmadan çıkmaya çalışın. 
 
Öncelikle kafanızı koruyun
 
Tahliye sırasında da kafanızı koruyarak tahliye olun. Bir kitap ya da sert bir cisimle kafanızı koruyarak çıkın evden. Japonya'da her sınıfta çocukların takacağı baret vardır, baret yoksa kitap ve çanta ya da koltuk minderi ile kafalarını korur ve binadan böyle çıkarlar. Bina tahliyesinde ilk davranış budur. 
 
Enkazda ses çıkarın
 
Diyelim depremde eviniz yıkıldı, enkaz altında kaldınız. Burada en önemli şey sakin olmak. Bu sürede ilk başta size ulaşmasalar da siz yaşamaya devam edersiniz. Kurtarma ekibine yerinizi belli edecek şekilde ses çıkarın. Unutmayın dinleme cihazları çok hassas, en düşük bir sesi bile duyarlar. Tırnaklarınızı yere sürtme sesini bile o cihazlar tarafından duyulur.
 
Telefonlar nasıl kilitlenmez?
 
Deprem sonrası aileler birbirleriyle iletişim kurabilmek için şehir dışında bir ortak tanıdığı iletişim noktası olarak belirleyin. (Ankara'daki teyze gibi) Teyzeyi arayın ve belirlediğiniz buluşma noktasına gittiğinizi söyleyin. 
 
Araba krikosu hayat kurtarır
 
Her arabada bulunan basit bir kriko enkaz kurtarmada çok faydalı olur. Onlarca tonluk enkazları basit krikolar kaldırabilir. Bu nedenle deprem sonrası arabalardaki krikolar çok hayat kurtaracaktır, aklınızda bulunsun!
 
Camlardan uzakta yatın
 
Ahmet Ercan evi içinde de bir dizi tedbirler almış durumda. "Dolapları duvara sabitledim, evdeki yatakların yerini değiştirdim. Camlardan mümkün olduğunca uzaklaştırdım yattığım yeri. Depremde yaralanmaların yüzde 96'sı cam patlamalarından dolayı oluyor” diyor.
 
Evde gıda stoğumuz var
 
Celal Hoca. "Bizim evde gıda stoğumuz var, iki jeneratör, yangın söndürme tüpleri, uyku tulumu, yollar kapalı olacağı için bir motosiklet aldık. Deprem çantamız yok, ama eşim yanında her zaman bir fener, su, düdük, ilaçlar gibi hayati malzemeleri yanından ayırmıyor.” 
 
 

ETİKETLER

akut midilli deprem

YAZARLAR Prof. Dr. Halim Hattat Prof. Dr. Halim Hattat
Penisin de “hisleri” var!
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Bahara merhaba diyen kitaplar
Ahmet Örs Ahmet Örs
Sosu bağlamak gerek…
Türkan Hiçyılmaz Türkan Hiçyılmaz
Çocuğa baskı yapmak okula uyum sürecini uzatır
Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan
Estetik dünyasında son gelişmeler
Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
Gıda intolerans testlerinin gerçek yüzü
Kürşad Zorlu Kürşad Zorlu
Bozkırda yeşeren başarı öyküsü…
Hasan Genç Hasan Genç
iPhone’larda Home tuşuna güle güle
Bahar Saygılı Bahar Saygılı
Federer’in şifreleri
Lütfü ÖZEL Lütfü ÖZEL
İşte karşınızda Selin Williams
Demet Sarova Demet Sarova
MasterChef’i sakın Ramsay görmesin!
Zeynep Kakınç Zeynep Kakınç
Bayram sofrasında büyük buluşma
Gül Yiğit Gül Yiğit
Mutlu ve başarılı insanların yaşam felsefesi
Güldeniz Ayral Güldeniz Ayral
Yeni jenerasyon modacılarımız
Murat Çelik Murat Çelik
İrlanda’nın ata sporu boks
Ayşe Kucuroğlu Ayşe Kucuroğlu
Ege’nin iki kardeş mutfağı buluştu
Ayşe Brav Ayşe Brav
Kınada şıklık yarışı
Berna Laçin Berna Laçin
Okullar açılırken veli dilekleri
Füsun Saka Füsun Saka
Tenten’den Birkin çantaya; Avrupa’yı Avrupa yapan değerler
Cem Ceminay Cem Ceminay
Çalıntı şarkıyı çalmışlar kopyasını yapmışlar
Teoman Hünal Teoman Hünal
Diyarbakır’ın eşsiz lezzetleri
Süha Derbent Süha Derbent
Yanı başınızdaki cennet Meis Adası
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Okunması gereken dünya klasikleri
Dr.Yasemin Bradley Dr.Yasemin Bradley
Sağlıklı oruç tutmanın yolları
Engin Akın Engin Akın
Korfu Adası'nda dalak dolması
Eylem Kaftan Eylem Kaftan
'Herkesin yarım kalmış hikayesi var'
Damla Doğan Damla Doğan
Aldırdığınız yağdan kök hücre üretiyorlar
Canan Tan Canan Tan
Şiddet mi, cinnet mi?
Güney Öztürk Güney Öztürk
21. yüzyılda ne ile karşı karşıyayız?
Barış Öztürk Barış Öztürk
75 yıllık efsane Jeep